Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 2987 wyświetleń

Do odstrzału prawie tysiąc dzików

Do 30 kwietnia br. na obszarze województwa podlaskiego zostanie odstrzelonych prawie tysiąc dzików. Ostrzał sanitarny zarządził Wojewoda Podlaski.


937 odstrzelonych zwierząt ma zostać dostarczonych do wskazanych chłodni, a próbki przekazane do badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Tusze z negatywnym
wynikiem badań mogą być przeznaczone na użytek własny myśliwego, przy pozytywnym wyniku – powinny wraz z przynależnymi patrochami zostać poddane utylizacji.


Nadzór nad wykonaniem rozporządzenia powierza się Powiatowym Lekarzom Weterynarii w: Augustowie, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Kolnie, Łomży, Mońkach, Sejnach, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie.

Rozporządzenie weszło w życie 19 stycznia 2022 r.Czynności podejmowane po znalezieniu padłego dzika:
- odpowiednie oznakowanie miejsca znalezienia zwłok dzika np. za pomocą taśmy rozpiętej na pniach drzew na wysokości ok. 1,5 m lub za pomocą tyczki/patyka z chorągiewką w celu łatwiejszej identyfikacji miejsca;
- powstrzymanie się od dotykania zwłok dzika i pozostawienie ich w miejscu znalezienia;
- zgłoszenie faktu i miejsca znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (w tym, np. charakterystyczne punkty orientacyjne), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych w danym miejscu zwłok zwierząt, ewentualnie stan zwłok padłych dzików;
- w czasie działań nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych w lesie;
- należy pamiętać, iż zgodnie z rozporządzeniem z dnia 6 maja 2015 w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na obszarach o największym zagrożeniu ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po znalezieniu padłego dzika, nie wchodziła do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywała czynności związanych z obsługą świń;
- dodatkowo należy pamiętać iż, zgodnie z ww. rozporządzeniem na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF zakazuje się wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem ASF. (Główny Inspektorat Weterynarii)

 

Komentarze (6)

No to ja nierozgarnięta załapałam wreszcie dlaczego mięso wieprzowe w supermarketach takie tanie. Tysiąc dzików!!! Żarcia a żarcia!!!

Często bywam w lesie. Przez kilkadziesiąt lat widziałem dwa razy dziki. No więc po co ta nagonka??? Satysfakcja z zabijania? Wkrótce wszystko zniknie z tej Ziemi. Nie podaję ręki myśliwym!!!

Każdy ma tylko jedno życie, zwierzęta też !!! Wirus szerzy się nie tylko wśród nich.

Oj przydałaby się kiełbaska z dzika do święconki taka bez dodatków w 100 % ekologiczna.

Hm? Chyba rozumiem. Będzie świeża kiełbasa wyborcza.

Po tej akcji to zostanie tyle dzików co wróbli w Chinach po wielkiej akcji niszczenia "szkodników" wyjadających zboże. Efekt był taki, którego nie przewidzieli nawet najmądrzejsi chińscy uczeni. Po wymordowaniu wróbli w Chinach zapanował wielki głód spowodowany rozmnożeniem się owadów, które zjadały wróble. Owady a szczególnie szarańczę spowodowały zmniejszenie plonów w rolnictwie o około 75% i z tego powodu zmarło prawie 100 milionów chińczyków. Potem Chiny ratując sytuacje sprowadzali wróblę z Rosji. W lasach dziki pewnie też spełniają pożyteczną rolę o której możemy się dowiedzieć zbyt późno jak je wytępimy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.