środa, 29 czerwca 2022

Warto przeczytać

Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu

Szczęśliwy posiadacz własnej działki chce jak najszybciej przystąpić do realizacji marzeń o własnym domu. Decydując się na gotowy projekt znacznie zyskuje na czasie.

Katalogi gotowych projektów

Obecnie wiele biur i pracowni projektów poleca gotowe projekty do realizacji. W ofercie mają kilkadziesiąt projektów, z której można wybrać ten jeden jedyny spełniający nasze wymagania. Do wyboru są domy różnej wielkości, wybudowane w różnej technologii, o różnym rozkładzie pomieszczeń i różnej bryle zewnętrznej.

Wybierać możemy spośród domków parterowych, wielokondygnacyjnych, z poddaszem lub garażem. Przeglądając zdjęcia wiemy od razu jak będzie prezentował się nasz dom. Jeszcze większe możliwości dają katalogi internetowe, gdzie oferta jest wręcz nieograniczona. Do wyboru do koloru.

Zalety projektów gotowych

Największą zaletą gotowego projektu jest jego cena o kilka tysięcy tańsza niż projektu indywidualnego. Gotowy projekt kupimy już za niewiele ponad 3 tys. zł. Dodatkowo dołączone są do niego projekty instalacji sanitarnej, elektrycznej i systemu ogrzewania.

Niektórzy inwestorzy obawiają się, że w okresie realizacji inwestycji trzeba sztywno trzymać się projektu, tymczasem prawo budowlane zezwala na zmiany, ale pod pewnymi warunkami.

Niewielkie zmiany są już dopuszczone w samym projekcie i wyraża na nie zgodę autor. Zmiany ingerujące w bryłę budynku i jego wygląd wymagają zgody autora. Korekty, które zmieniają oddziaływanie budynku na otoczenie wymagają nie tylko zgody autora, ale także odpowiedniego urzędu. Najczęściej jednak dokonywanie zmian w projekcie nie nastręcza większych trudności.

Konieczność adaptacji gotowego projektu (zawsze jest konieczna) nie podnosi jego ceny (z reguły), jedynie przedłuża nieco czas przygotowania kompletnej dokumentacji.

Każdy gotowy projekt możemy realizować na kilka sposobów, które decydują o ostatecznym koszcie inwestycji. Najniższe koszty będą wtedy, gdy będziemy budowali systemem gospodarczym (pomoc sąsiadów, lokalni rzemieślnicy), zakupimy materiały na promocjach, wykorzystamy tańsze rozwiązania w wykończeniu wnętrz. Najdroższym wariantem jest zlecenie inwestycji jednemu wykonawcy.  

 

Źródło: Domy jednorodzinne  - parterowe projekty domów Pracownia-projekty.dom.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.