Warto przeczytać

Darmowy roaming w UE - co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Osoby, które wybierają się w podróż za granicę, niejednokrotnie zastanawiają się, czy korzystanie z usług telefonii komórkowej będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Okazuje się, że od 2016 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje tzw. darmowy roaming. Jak włączyć tę usługę oraz na jakich zasadach można korzystać z darmowego roamingu w UE?


Roaming - definicja pojęcia

Roaming ma miejsce wtedy, gdy korzystamy z transmisji danych innego operatora. Istnieją dwa typy roamingu - krajowy i międzynarodowy. Roaming krajowy jest oparty na umowach między operatorami w Polsce i dzięki temu można bez przeszkód korzystać z infrastruktury technicznej i zazwyczaj nie trzeba z tego tytułu ponosić jakichkolwiek dodatkowych kosztów. 

Z kolei roaming zagraniczny ma miejsce wtedy, gdy korzystamy z usług telefonicznych poza granicami naszego kraju dzięki operatorowi zagranicznemu. Jest to szczególnie przydatna opcja, gdy wybieramy się na wakacje. W tej chwili na terenie Unii Europejskiej obowiązuje tzw. darmowy roaming w UE, co jest ogromnym ułatwieniem dla wszystkich podróżujących osób. Dzięki temu można uniknąć bardzo wysokich opłat i bez żadnych komplikacji wykonywać połączenia telefoniczne bądź surfować po sieci. Roaming jest dostępny na wszystkich smartfonach i tabletach - na obu systemach: Android i iOS


Darmowy roaming w UE - jak to działa?

Jak działa darmowy roaming? Oto krótki poradnik. Darmowy roaming w UE, czyli usługa o nazwie Roam Like At Home, działa na terenie Unii Europejskiej począwszy od 15 czerwca 2016 roku. Zakłada ona, że osoby korzystające z usług telekomunikacyjnych na terenie Unii Europejskiej płacą tyle samo, co w kraju. Nie obowiązują tutaj żadne dodatkowe opłaty w związku z wykonywanymi połączeniami telefonicznymi, wysłanymi SMS-ami czy zużytymi gigabajtami danych podczas korzystania z internetu. 

Osoba, która przekracza granicę w obrębie Unii Europejskiej, zazwyczaj otrzymuje od swojego operatora komórkowego wiadomość SMS, w której znajduje się informacja o korzystaniu z usługi roamingu oraz wytycznych na temat tego, iż na terenie UE roaming jest darmowy


Przeprowadzasz się za granicę? O tym pamiętaj! 

Korzystając z usługi darmowego roamingu na terenie Unii Europejskiej trzeba pamiętać o jednej, bardzo istotnej kwestii. Mianowicie: jeśli będziemy używać swojego telefonu komórkowego za granicą w sposób ciągły przez długi czas, np. z powodu przeprowadzki, wówczas operator może naliczyć dodatkowe opłaty. Decydując się na zamieszkanie poza granicami Polski warto zatem wcześniej pomyśleć o zmianie operatora, by tego uniknąć. 


Roaming a połączenie międzynarodowe - na czym polega różnica? Wyjaśniamy!

Istnieje poważna różnica między roamingiem a połączeniem międzynarodowym. Roaming oznacza korzystanie z zasięgu innego operatora, np. za granicą. Z kolei połączenie międzynarodowe ma miejsce wtedy, gdy będąc w Polsce i korzystając z usług polskiego operatora dzwonimy do innego kraju. W takim przypadku naliczane są wyższe opłaty, dlatego warto mieć to na uwadze. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.