Warto przeczytać

Czym są szkółki roślin i jakie jest ich zadanie?

Szkółki roślin zajmują się uprawą i pielęgnacją drzew, krzewów oraz innych wieloletnich roślin. Praca w tych miejscu dotyczy głównie ich początkowych okresów życia. Jeżeli uwielbiasz zajmowanie się roślinami, masz w tym spore doświadczenie i dobrze sobie z tym radzisz, rozważ założenie własnej szkółki roślin. Aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zawarliśmy w nim wiele istotnych informacji i wskazówek.


Czy warto inwestować w zakładanie szkółki roślin?


Obecnie branża ogrodnicza cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Posiadanie roślin stało się bardzo modne, a stworzenie i pielęgnacja własnego ogródka to niewątpliwy powód do dumy. Obecnie bardzo dba się o kondycję przydomowych ogrodów, a wiele osób w Polsce odkryło w sobie pasję do ogrodnictwa.


Dużą część klientów szkółek roślin stanowią również działkowicze, którzy z chęcią pielęgnują rośliny na swoich działkach. Polska posiada odpowiednie warunki do hodowania wielu odmian drzewek czy krzewów, dlatego często szkółki roślin są ich eksporterem do krajów na całym świecie. Pomysł ze stworzeniem własnej tego typu działalności może odnieść duży sukces. Wystarczy, że włoży się w tą czynność swoje zaangażowanie.

Ważnym aspektem każdej szkółki roślin jest jej odpowiednie zaopatrzenie. Wówczas nie wolno zapominać o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednie etykiety szkółkarskie. Te znaczniki do roślin i tabliczki do roślin umożliwiają ich łatwe i szybkie rozpoznanie. Etykiety szkółkarskie przydadzą Ci się w codziennej pracy, ale również umożliwią Twoim klientom dokonanie lepszego wyboru podczas zakupów. 


Podział i funkcjonowanie szkółek roślin


Gdy mówi się o szkółkach roślin, zazwyczaj wyróżnia się trzy poszczególne kategorie:

 • szkółki leśne,
 • szkółki sadownicze,
 • szkółki do roślin ozdobnych.

 

Pierwsze ze szkółek określane są jako leśne. Hoduje się w nich wyłącznie sadzonki drzew, które następnie przeznacza się na późniejsze przesadzenie w obszarach leśnych. Takie działanie doskonale umożliwia kontrolowanie rozwoju młodych drzew i krzewów. Wiele zależy od tego, jaki jest cel ich hodowania, wielkość i długość zagospodarowania czy rozplanowanie powierzchni. Zazwyczaj szkółki leśne dzieli się na:

 • prowadzące produkcję sadzonek jednorocznych,
 • prowadzące produkcję sadzonek wieloletnich,
 • prowadzące produkcję sadzonek przeznaczonych dla konkretnego odbiorcy,
 • prowadzące produkcję sadzonek do rozmnażania.

 

Drugim rodzajem szkółek roślin są szkółki sadownicze. To miejsca dedykowane hodowaniu drzew oraz krzewów owocowych, sadzonek truskawek, które służą jako podstawa do późniejszego zakładania sadów oraz plantacji. Szkółki sadownicze zajmują się różnymi etapami wyhodowania roślin. Czasami działania w tym miejscu obejmują okres aż do rozwinięcia się gotowych drzew czy krzewów. Co ważne, szkółki roślin stosują różnorodny system hodowli. Według niego, dzieli się je na takie rodzaje:

 • sady do pozyskiwania nasion,
 • szkółki drzewek,
 • plantacje podkładek generatywnych,
 • plantacje podkładek wegetatywnych,
 • szkółki krzewów,
 • plantacje odmian drzew do pozyskiwania zrazów,
 • plantacje mateczne krzewów, bylin do pozyskiwania sadzonek.


Ostatni typ szkółek określa się mianem szkółek roślin ozdobnych. Jak sama nazwa wskazuje, skupiają one swoją działalność wokół tego typu drzewek, krzewów czy kwiatów. Zazwyczaj dedykuje się je różnego rodzaju ogrodom. Często ten typ szkółek produkuje rośliny od podstaw i pielęgnuje je do momentu aż będą gotowe do przesadzenia. 


Jak założyć szkółkę roślin?


Trzeba wiedzieć, że hodowanie roślin od zera nie należy do prostych zadań. Warto włożyć w to sporo pracy i odpowiednio się do tego przygotować. Jeżeli zdecydujesz się na założenie szkółki roślin, to bardzo ważnymi aspektami są bliskość rynku zbytu i odpowiednie warunki do uprawiania wybranych przez nas roślin. Nie zapominaj także o dobrym klimacie i żyzności danej gleby.

Zakupy w szkółce roślin to gwarancja wysokiej jakości wybranych przez siebie krzewów czy drzewek. Dlatego wszyscy pasjonaci ogrodnictwa powinni często odwiedzać tego typu miejsca. Gorąco do tego zachęcamy! 

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.