Nielegalny wywóz odpadów budowlanych i gruzu uznawany jest za wykroczenie, które podlega karze grzywny. Jak mówi art. 24 kodeksu wykroczeń § 1, kwota takiej grzywny wynieść może od 20 do 500 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Co więcej, działania takie, jak wyrzucanie gruzu do pojemnika na odpady komunalne, grozi ryzykiem uszkodzenia śmieciarki i jeśli tak się stanie, winny ukarany zostaje mandatem. Poza mandatem zostaje także pociągnięty do odpowiedzialności za zniszczenie cudzej własności.
Art. 162 kodeksu wykroczeń § 1 mówi z kolei o tym, że za składowanie odpadów budowlanych w niedozwolonych miejscach grożą poważne sankcje. Wyrzucanie do lasu lub na łąkę zanieczyszczeń, które uznawane są za szeroko pojęty gruz (kamienie, złom, ceramika itp.), podlega karze grzywny lub nagany. To jednak nie wszystko, grzywnie, a nierzadko także karze aresztu podlegają działania, które mają za zadanie ukryć popełnienie tego rodzaju wykroczeń. Zatem składowanie odpadów w lesie czy na łące, takie jak zakopywanie, zasypywanie itp., prowadzi do otrzymania kary pieniężnej w wysokości 500 zł lub trafienia do aresztu nawet na 30 dni. Nałożona może być także kara pieniężna równa wszystkim kosztom, jakie poniesione zostaną na działania służące przywróceniu zaśmieconemu terenowi stanu pierwotnego. Mowa o takich działaniach, jak sprzątanie i oczyszczanie okolicy, wykopanie śmieci, usunięcie zniszczeń, a także neutralizacja odpadów, jeśli jest taka potrzeba.
Niestety niejednokrotnie dzieje się tak, że opisane powyżej kary to wciąż za mało, aby budowlane zanieczyszczenia gospodarowane były w sposób prawidłowy. Dlatego warto mówić tu także o zagrożeniach dla środowiska naturalnego. Lista niebezpieczeństw, na jakie narażona jest natura w przypadku nielegalnego wywozu śmieci, zdaje się nie mieć końca. A największym z nich jest ryzyko katastrofy ekologicznej. Rozkład wielu materiałów budowlanych prowadzić może do skażenia gleby oraz do wód gruntowych, a co za tym idzie okolicznej fauny i flory, zagrażając tym samym zdrowiu i życiu ludzi. Jedynym dopuszczalnym sposobem składowania budowlanych zanieczyszczeń nie jest las, a specjalny kontener na gruz, który następnie przez profesjonalną firmę np. gruzo.pl, wywożony jest do miejsca przystosowanego właśnie do składowania tego rodzaju odpadów.
Aby móc legalnie i bezpiecznie pozbyć się odpadów powstałych podczas remontu, budowy lub przebudowy, wybierać można spośród kilku możliwości. Jednak zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty specjalistycznej firmy, która w swoich usługach proponuje wywóz gruzu oraz budowlanych zanieczyszczeń. Firmy takie znaleźć można w każdym większym mieście w Polsce, a jedną z nich jest gruzar.pl. Przedsiębiorstwo dostarcza także worki BigBag oraz wynajmuje kontener na śmieci. Co więcej, po ich zapełnieniu odbiera wspomniane pojemniki i transportuje je do punktu, w którym są odpowiednio gospodarowane - sortowane i poddawane zgodnej z zachowaniem wszystkich norm prawnych utylizacji. Takie działanie sprawia, że opady budowlane w kontrolowany sposób trafią do odpowiedniego miejsca przeznaczenia.
Prace budowlane czy remonty, podobnie, jak odpady, które po nich pozostają, bywają uciążliwe. Nieprawidłowe gospodarowanie nimi wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Aby uniknąć surowych kar oraz mając na uwadze bezpieczeństwo środowiska naturalnego, do składowania zanieczyszczeń warto wykorzystać kontenery na odpady, a ich wywóz pozostawić specjalistycznym firmom.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)