Warto przeczytać

Czy warto kupować na raty?

Zdecydowanie się na konkretną formę zakupów będzie uzależnione od wielu kwestii. Ważne oczywiście jest skoncentrowanie się na własnych preferencjach, a także sytuacji finansowej. Dużo będzie zależeć także od konkretnych okoliczności. Czasami może nam się opłacać kupować na raty, a w innych okolicznościach będziemy musieli jednak zrezygnować z tej formy. Zawsze także w razie, gdybyśmy mieli spore dylematy, można po prostu zapytać o poradę jakiegoś doradcę finansowego lub kredytowego.

  1. Koszty zakupu na raty
  2. Ocena sytuacji finansowej
  3. Najważniejsze potrzeby zakupowe


Koszty zakupu na raty


Zanim zdecydujemy się na zakup, trzeba do takiej sytuacji podejść racjonalnie. Pochopnie podejmowane decyzji nigdy nie będzie dobry ani dla budżetu domowego, ani dla firmowego. W tym ostatnim przypadku szczególnie trzeba się skoncentrować na wydatkach, ponieważ najczęściej będziemy wtedy odpowiedzialni za bezpieczeństwo także innych pracowników lub nawet bezpieczeństwo całego przedsiębiorstwa. Trzeba więc bardzo dokładnie uwzględnić koszty takich transakcji. Zawsze kluczowe będą odsetki i koszty, które związane są z takim kredytowaniem. Na pewno zawsze jako konsumenci powinniśmy przede wszystkim sceptycznie i z zimną krwią podchodzić do wszelkich ofert. Może się okazać, że koszty związane z zakupami na raty w konsekwencji sprawią, że całościowy wydatek będzie znacznie większy w porównaniu do płatności jednorazowej. Poza tym dobrą radą jest także zestawienie różnych ofert proponowanych przez banki albo firmy pożyczkowe, czy też sklepy. Musimy po prostu znaleźć warunki najkorzystniejsze.


Ocena sytuacji finansowej


Priorytetem w takich książkach będzie także realistyczne i obiektywne ocenienie swojej sytuacji finansowej lub kondycji finansowej firmy, jeżeli mają to być zakupy biznesowe. Innymi słowy, chodzi o to, aby mieć pewność, że będziemy zdolni do realizowania regularnych spłat. Nie wystarczy przecież tylko podpisać umowę. Będziemy musieli następnie na przykład przez kilkanaście miesięcy lub nawet dłużej brać pod uwagę jakąś kwotę, którą trzeba będzie przelać na wskazane konto. Na pewno więc zakup na raty będzie rozwiązaniem optymalnym, jeżeli jesteśmy pewni, że nasze dochody są stabilne, i że będziemy w stanie spłacać takie zobowiązanie bez żadnego problemu. Z drugiej strony, jeżeli mamy na przykład już jakieś zobowiązania finansowe albo też jesteśmy nie za bardzo pewni, czy w niedalekiej przyszłości będziemy w dobrej kondycji finansowej, to lepiej trochę dokładniej przemyśleć takie decyzje.


Najważniejsze potrzeby zakupowe


Zakupy na raty będą na pewno dobrym pomysłem, jeżeli jesteśmy na przykład w jakiejś sytuacji podbramkowej. Możliwe, że musimy kupić jakiś produkt. Zakup taki nie może czekać, ale nie mamy odpowiedniej ilości gotówki. To może być na przykład:


Takie zakupy przecież bezwzględnie nie mogą czekać. Wówczas skorzystanie z zakupu rozłożonego na raty może być idealnym rozwiązaniem tymczasowym. Kluczowe jednak będzie za każdym razem to, aby ostateczna decyzja zapadła dopiero po rozważeniu wielu czynników i naszych indywidualnych potrzeb.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.