niedziela, 26 maja 2024

Wiadomości

  • 32 komentarzy
  • 10811 wyświetleń

Czy uratują gimnazja?

W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość głosiło, że jednym z głównych punktów programu reform będą zmiany w systemie edukacji. Pomysłem na przywrócenie "ładu i porządku" w oświacie ma być powrót do systemu nauczania sprzed 17 lat, czyli powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letnich liceów.

Wygaszanie gimnazjów będzie odbywać się stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego. Rządowe zapewnienia wywołały zaniepokojenie wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

  • W placówkach oświatowych powiatu grajewskiego zakończyła się już pierwsza akcja zbierania podpisów. Zmobilizowali się wszyscy: nauczyciele, pracownicy szkół, rodzice, uczniowie i absolwenci. Do 10 stycznia br. musieliśmy złożyć listy z podpisami w Okręgowym ZNP w Białymstoku komentuje Bogumiła Kierznowska z Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Grajewie.
     
  • Za pozostawieniem gimnazjów w systemie edukacji opowiadają się także lokalne samorządy. "Osobiście popieram akcję zbierania podpisów w tak słusznej sprawie. Uważam, że jest to ogromny kapitał budowany przez samorządy i lokalne społeczności chociażby w postaci nowoczesnych placówek i zaplecza dydaktycznego. Nie należy go likwidować a jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby poprawienie i udoskonalenie"  - powiedział nam Ryszard Wolwark, sekretarz Urzędu Miasta w Grajewie.

Każdy kto jest za utrzymaniem obecnego ustroju szkolnego może jeszcze poprzeć akcję i złożyć podpis. Listy dostępne są w placówkach szkolnych oraz w Oddziale ZNP w Grajewie, os. Południe 34 w godz. 10.00 – 13.00. Ponadto głosy są zbierane w Internecie na stronie: petycje.znp.edu.pl

Zakończenie akcji planowane jest na koniec stycznia a 8 lutego bieżącego roku przewidziane jest spotkanie z minister edukacji Anną Zalewską w celu poznania ostatecznych planów Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie gimnazjów.

 

e-Grajewo.pl
 

Komentarze (32)

Jestem za likwidacją może jak ten gowniarz będzie w 8 kl i przyjdzie mu do głowy głupi pomysł i zobaczy swoją wychowawczynie z klas 1-3 będzie się wstydził, gimnazjum psuje tylko młodzież

Zlikwidować gimnazja a przywrócić szkoły zawodowe, technika.

po co te gimnazja? lepiej było kiedyś trzeba to przywrócić

Z tego co wiem to kraj powinien iść do przodu a nie cofać się w rozwoju...

W to że nauczyciele się zmobilizowali to nie wątpię. Dwa przysłowia znam.... "Życzę tobie żebyś cudze dzieci uczył" to jedne a drugie " Ci co nic nie umieją idą uczyć a ci co nie umieją uczyć.....uczą Wue-Fu"

Moim zdaniem powrót do starego systemu oświaty przyniesie większe korzyści dla ucznia. Patrząc wstecz - na czasy gimnazjalne - uważam, że czas tam spędzony był w większej mierze zmarnowany, a także w jakimś stopniu demoralizujący uczniów, którzy po 6 latach przyjaźni i koleżeństwa, będąc w wieku dojrzewania, nagle zmieniali prawie całkowicie środowisko i często nie mogli się tam odnaleźć.
Jednak to tylko moje skromne zdanie i rozumiem, że przez tą reformę część nauczycieli zostanie zwolniona i tego bardzo nie chcą. Na szczęście liceach będzie trzeba rozszerzyć grono pedagogiczne, gdyż edukacja zostanie w nich przedłużona do 4 lat, a co za tym idzie część na pewno zostanie zatrudniona.
Pozdrawiam

Słusznie, jestem nauczycielem i opowiadam się za zamknięciem tych chorych szkół, które jak, pamiętam powołał do funkcjonowania właśnie PiS.

ja tez jestem z zlikwidowaniem gimnazjum dzieci z podstawowki ida tam sa zestresowane zmianem szkoly i obnizaja sie w nauce

Nauczyciele pracujący w gimnazjach i głosujący na PIS powinni być zwolnieni i zmienić pracę. Brak rozpoznawania konsekwencji przyczynowo skutkowej u tych nauczycieli dyskwalifikuje ich z grona osób logicznie rozumujących. Czytając program PIS w którym był zapis o likwidacji gimnazjów, pracując w gimnazjum i głosując na PIS jest piłowaniem gałęzi na której się siedzi.

Jak robiono reformę i wprowadzano gimnazja nikt nie martwił się że nauczyciele szkół średnich tracą pracę, a teraz wielki lament. Pracy dla nauczycieli nie będzie ze względu na niż demograficzny a nie na to czy są gimnazja czy nie. Oczywiście tylko inna grupa nauczycieli zostanie zredukowana ci prowadzeni przez powiat lub ci prowadzeni przez gimnę

Dlaczego wszystko zrzucacie na młodzież i gimnazjum ? Czy jednak nie jest tak,że większość wynosi się z domu? Jak dzieci są traktowane w domu ,tak odnoszą się do ludzi wokół siebie.Nie zmieni tego likwidacja gimnazjum.Pozdrawiam.

Do Tomka.To nie wina systemu tylko wieku ucznia.I tutaj powrót do starego systemu nic nie zmieni.A juz widzę wstyd ucznia jak zobaczy nauczyciela swego z klasy 1 -3.

nie ma szans na likwidację gimnazjów, kościelne organizacje oświatowe na to nie pozwolą.

Gratuluje wszystkim Uzdrowicielom. Nareszcie znaleźliście przyczynę wszelkiej patologi i uzdrowicie młodzież. Wszystko co złe zginie jak zniknie tablica Gimnazjum nad wejściem szkoły waszych pociech. Wtedy staną się aniołami. Zaczną się uczyć. Słuchać babci, dziadka, rodziców i nauczycieli. Wszelkie pokusy dnia codziennego przestaną kusić nasze dzieci. Czy naprawdę w to wierzycie? Jest jednak tani sposób żeby to sprawdzić. Połączmy 6+3 i zróbmy 9 lat podstawówki, a co nam szkodzi, niech ten raj trwa jak najdłużej. :))))

Moim zdaniem problem jest gdzie indziej. Nauczycielom się porostu nie chce. Rozumiem i nie zazdroszczę. No ale wybaczcie, nikt was nie zmusza. Za ciężko, za trudno, nie dajesz rady to pensja leci w dół na łeb na szyje. Dobry i słaby nauczyciel mają tyle samo. Więc po co się starać, prosta logika. nie ma sensu. Więc jest pytanie. Jak spowodować żeby w szkołach każdego szczebla zostali nauczyciele a nie pobieracze pensji?

Czy nie można wprowadzić mechanizmu odpowiedzi na komentarze?

Staje się to standardem na innych stronach - dodaje przejrzystości do dyskusji.

Co do gimnazjum (jestem jego starym absolwentem):
niepotrzebny podział i przedłużanie edukacji osób które nie chcą się uczyć.

Powrót do systemu z przed 17 laty ma być przywróceniem "ładu i porządku" w oświacie? Proponuje iść na całego i powrócić do 7-io latek. Taki system nauczania funkcjonował jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Guru PiS-owców powinien pamiętać te lata więc kto wie czy taka chora myśl nie "urodzi się" w jego głowie.

P&S Ja też uważam, że do szkól powinny chodzić tylko ci, którzy chcą do czegoś dojść, coś osiągnąć, którzy po prostu lubią się uczyć, chcą wiedzieć więcej niż inni. Reszta niech siedzi w domu z mamą i tatusiem. Niech się spotyka z kolegami, którzy też wiele nauczą.

a może Tomek chciałby jeszcze w ten nowy system włączyć 3 lata szkoły średniej wtedy również głupie pomysły młodzieży by przechodziły po zobaczeniu belfra z klasy 1-3

likwidacja dobry pomysł wrócić do 8 klas jak było

n-l najpierw się dokształć a potem pisz komentarze pis wprowadził gimnazjum? Człowieku 17 lat temu nie istniała taka frakcja polityczna jaką jest PiS. Gimnazjum wprowadził ówczesny rząd AWS. Gimnazjum z PiS ma tyle wspólnego co nic. A nie przepraszam J.Kaczyński głosował za wprowadzeniem tyle wspólnego z PIS haha ludzie nie piszcie bzdur POZATYM WYGASZANIE GIMNAZJOW MA POTRWAC DO 2026 ROKU JESZCZE 100 RAZY SIE ZMIENI TA DECYZJA

Wszyscy belfrzy którzy glosowali na pis razem z gimnazjum do domu,

Jeeli 14-15 latków przeniesiemy do szkół podstawowych - to nie znaczy, że nagle znikna problemy wychowawcze. To będzie ta sama mlodzież i te same problemy! Na dadatek będą oni stanowili "wzór " dla uczących się w tej samej szkole 7,8,9,10,12 - latków. Czy tego chcecie? Jestem przeciw!!!

Zlikwidować i to szybko. Dużo patologii, brak egzekwowania obowiązków uczniowskich. Niski poziom umiejętności większości uczniów.

Gimnazja zlikwidować, bo w szkołach tych rządzi lobby uczniów, którzy nie mają zamiaru się uczyć oraz ich rodziców. Tym sposobem nie wychowamy dobrych obywateli, ani młodych intelektualnie mocnych ludzi. Produkt o nazwie absolwent gimnazjum jest wyjątkowo nędznej jakości.

8klas i to jest git tak jak bylo kiedyś jestem za a ci którzy nie, boją się o swoje stołki dlatego ta zamaracha rozumiem stracą pracę ale tu chodzi o nasze dzieci po tym gimnazjum te dzieci to jak we mgle ja pamietam szkole nr4 twardą ,dyscyplina w postaci cyrkla drewnianego jak który zasłużył i troche srach bylo powiedziec rodzicom bo jeszcze w domu poprawka byla dzis dzici robią co chcą a rodzice są bezradni taka prawda ,nauczyciele potwierdza kiedys bylo lepiej ale co koledzy powiedzą no nie ZNP:)

Do byłego ucznia sp4 - myślisz , że jak wróci 8-klasowa sp, to drewniane cyrkle też wrócą? założę się że jako tatuś pierwszy zrobiłbyś raban, że ci dziecko biją!!! Młodzież w klasach VII i VIII będzie taka sama jak teraz w gimnazjum. To se ne wrati- jak mówili starożytni;)

Do "ok"nie jestem za beztroskim wychowywaniu dzieci jesli mój syn przeskrobie cos w szkole i dostanie za to po łapach od nauczyciela i zrozumie za co ta kara w postaci" wskazowka dłoń"to ok nic nie powiem ale zrozum ze nic nie dzieje sie bez przyczyny ja jestem kilka lat po tej szkole i nie żałuję ze kiedyś nauczyciel dal mi po lapach dzis wiem ze mial racje respekt i szacun do nauczycieli był a dzis co ? Śmietnik na glowie nauczyciela posadzony przez gimnazjalistow to jest ok no nie. pewnie ze dzieci wychowują rodzice jak wychowali tak po nowoczesnemu to teraz dzieci na glowe im wchodzą bo co nie wolno klapsa dac bo policja przyjedzie to jest chore.nie jestem sadysta ale dziecko powinno wiedziec kim jest ojciec matka nauczyciel dla niego gdy nie ma szacunku do nich to oczym tu rozmawiac

wg mnie zlikwidowanie gimnazium jest dobrym pomysłem bo lubię swoją kl i nie będziemy mieszani z innymi klasami

Jakoś nikt nie wspomina prześladowań, bójek, wagarów itp., które miały miejsce w klasach 4-8. Fakt, pamięta się tylko to, co dobre, ale może gdy poszukamy w pamięci, to przypomnimy sobie, że i wtedy były problemy... Co do cofnięcia się o te kilkanaście lat... to absolwenci 8-letnich podstawówek niech się porównają do obecnej młodzieży - jest różnica? Jest - to po prostu inni ludzie i nie ma się czemu dziwić - teraz są inne czasy. Wy szanowni wypowiadający się rodzice jesteście zupełnie inni nisz wasi starzy, inaczej też wychowujecie swoje dzieci, więc dlaczego myślicie, że będą takie jak wy? Czasu nie da się cofnąć, a to co dziś jest złe należy dziś rozwiązywać, w oparciu o obecne metody, wiedzę, a nie czekać, że problemy rozwiążą się same - po zmianie nazwy szkoły dzieci i ich problemy zostaną takie same.

Ci co są za likwidowaniem gimnazjów muszą się poczuć zawiedzeni, bo raczej PiS ich nie zlikwiduje- w Polsce jest obecnie ponad 200 gimnazjów katolickich, w których pracują osoby duchowne- pensja jednak z budżetówki, ZUS itp... Myślicie, że Kościół przepuści taką okazję?

Zmieni i to dużo nie będzie tyle przemocy w szkołach uczniowie od 1klas uczą się że sobą i nie ma takiej mieszaniny jak jest teraz jestem za likwidacja gimnazjów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.