Warto przeczytać

Czy pasta do zębów z węglem aktywnym jest bezpieczna?

Węgiel aktywny ma bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale absorbuje bakterie i toksyny, dzięki czemu w medycynie wykorzystuje się go do eliminowania problemów żołądkowych. Specyfik ten sprawdza się również jako kosmetyk na trądzik i zaskórniki, stanowi cenny składnik wielu żeli pod prysznic i szamponów. Największą popularnością cieszą się jednak pasty do zębów z węglem aktywnym.


Pomimo swojego oryginalnego, czarnego koloru, pasty do zębów z węglem aktywnym pozwalają skutecznie zwalczać przebarwienia spowodowane piciem kawy, herbaty czy czerwonego wina, i tym samym przywracają uzębieniu atrakcyjny kolor. Czy jednak pasty do zębów z węglem aktywnym na pewno można uznać za bezpieczne?


Działanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny składa się w większości z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej bądź drobnokrystalicznej. Otrzymuje się go z drewna w wyniku tak zwanej aktywacji fizycznej. Dany surowiec jest najpierw karbonizowany, a następnie aktywowany, najczęściej poprzez działanie pary wodnej.

Węgiel aktywny wykazuje duże zdolności adsorpcyjne, co oznacza, że z łatwością wiąże się z chorobotwórczymi bakteriami, toksynami, białkami, czy poszczególnymi lekami. W formie kapsułek sprzedawany jest zazwyczaj jako preparat mający wspomagać walkę z biegunkami i zatruciami. Popularne są także maseczki czyszczące na bazie węgla, którymi można pokrywać twarz w celu pozbycia się problemów skórnych. Tego typu maski ograniczają wydzielanie sebum, dogłębnie pielęgnują skórę i wspomagają gojenie się ran trądzikowych.


Węgiel aktywny w pastach do zębów

Ostatnimi czasy węgiel aktywny jest także często wykorzystywany w kosmetyce. Sporą popularnością cieszą się czarne, węglowe pasty do zębów, które mają za zadanie usuwać przebarwienia powstałe w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Takie preparaty nie poprawiają wprawdzie naturalnego koloru zębów, ale umożliwiają przywrócenie zębom oryginalnej barwy. Dodatkowo działają antybakteryjnie, wzmacniają dziąsła, eliminują problem nieświeżego zapachu z ust. Wszystko dlatego, że poza węglem aktywnym zawierają w składzie fluor, ksylitol, czy liczne związki roślinne, takie jak rumianek, szałwia albo porost islandzki.

Obecnie pasty do zębów z węglem posiada w swoim asortymencie większość cenionych producentów. Korzystanie z takich preparatów nie różni się od stosowania innego rodzaju past do zębów. Zaleca się myć nimi zęby przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) po dwie minuty.


Czy używanie past do zębów z węglem aktywnym jest bezpieczne?

Węgiel aktywny może być groźny dla zdrowia, ale tylko w wypadku przedawkowania. Osoby, które przyjmują ten specyfik w pigułkach w celu uporania się z problemami żołądkowymi, muszą się liczyć z wystąpieniem zaburzeń żołądkowo jelitowych, zaparć czy wymiotów. Ponadto z powodu wysokich właściwości adsorpcyjnych węgla aktywnego nie zaleca się przyjmować wypełnionych nim kapsułek do spółki z innymi lekami, gdyż mogą one hamować ich działanie.

Węgiel aktywny obecny w pastach do zębów do podobnych kłopotów nie powinien jednak prowadzić. Stężenie węgla w tego rodzaju preparatach jest bowiem odpowiednio niskie. Mimo to, z węglowych past do zębów zaleca się korzystać ostrożnie. Takie preparaty mają charakter wybielający, co wiążę się z tym, że ich właściwości ścierne są silniejsze niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych past do zębów. Zbyt częste korzystanie z past węglowych mogłoby się zakończyć kłopotami ze szkliwem.

Jako że pasty do zębów z węglem działają dość intensywnie, nie zaleca się z nich korzystać osobom najmłodszym. Zęby dzieci są bowiem wyjątkowo delikatne, a więc maluchy powinny myć jamę ustną specyfikami o zdecydowanie łagodniejszym działaniu. Z węglowych past mogą bezpiecznie korzystać tylko pociechy, które ukończyły przynajmniej siedem lat.


Godne polecenia pasty do zębów z węglem aktywnym

Wysokiej jakości, węglowa pasta do zębów powinna nie tylko skutecznie rozjaśniać szkliwo, ale także działać przeciwpróchniczo, odświeżająco i wspomagać zdrowie dziąseł. Jedne z atrakcyjniejszych past do zębów z węglem to:

WOOM Carbon+ - wybielająca pasta na bazie cząsteczek węgla aktywnego, fluorków i pirofosforanu tetrapotasowego. Produkt nie tylko ściąga ze szkliwa nieestetyczne przebarwienia, ale także działa przeciwbakteryjnie, hamuje rozwój kamienia nazębnego, wyrównuje poziom pH jamy ustnej.
WhiteWash Nano Volcanic Whitening – w składzie tej pasty oprócz węgla aktywnego znajdziemy wzmacniające szkliwo fluor i hydroksyapatyt, odświeżającą jamę ustną miętę oraz skutecznie zwalczający nadwrażliwość azotan potasu. Produkt ma niski współczynnik ścieralności.
Splat Special Blackwood – preparat, który wybielające działanie węgla aktywnego wspiera naturalnymi składnikami, takimi jak ekstrakt z jałowca (chroni przed bakteriami, reguluje pH śliny) i węgiel z brzozy karelskiej (ma działanie odświeżajace). Dzięki zawartości środka antyseptycznego Biosol produkt dodatkowo zapobiega infekcjom dziąseł.

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.