poniedziałek, 4 grudnia 2023

Warto przeczytać

  • 3 komentarzy
  • 4316 wyświetleń

Część II - Spotkanie z Antonim Cybulą w siedzibie e-Grajewo.pl

e-Grajewo.pl
Rok 2004, IV kwartał to okres gdzie Rada Powiatu przygotowuje się do opracowania budżetu na następny rok. W prowizorium budżetowym, które było przedstawione na komisji budżetowej widniał zapis o udzieleniu dotacji 10 tys. zł na remont Przychodni w Szczuczynie.
- Był to tylko „suchy” zapis radni nie otrzymali żadnych dokumentów z tej jednostki, z których by wynikało, że placówka rozpoczyna inwestycje.
Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do którego należy przychodnia w Szczuczynie wypracował bardzo duży dochód i te pieniądze powinny wystarczyć na przeprowadzenie remontu. Jeżeli ten zakład przedstawi nam kosztorys, z którego będzie wynikało, że na dokończenie inwestycji brakuje mu 10 tys. PLN, to jestem za tym, aby w ciągu tego roku dołożyć z budżetu brakującą kwotę.

e-Grajewo.pl
Czy były naciski ze strony pracowników Starostwa o przeznaczeniu tej kwoty na podwyżki wynagrodzeń?
- Pracownicy Starostwa nie prosili o wsparcie, była to moja inicjatywa. W stosunku do odpowiedzialności jaką ci ludzie ponoszą na swoich stanowiskach, ich płace są stanowczo niskie. Uznałem za stosowe zaproponować podwyżkę dla najmniej zarabiających. Radni przyjęli mój wniosek większością głosów.

e-Grajewo.pl
Na zakończenie porozmawiajmy o Szpitalu Ogólnym w Grajewie.
- Jako przewodniczący komisji rewizyjnej, mam dość dobre rozeznanie o sytuacji finansowej tego zakładu. W szpitalu są poważne problemy i nie wszystkie powstały z winy ustawodawcy.
Nie chcę nikogo obwiniać, nie mniej jednak sytuacja na dzień dzisiejszy w Szpitalu jest na tyle trudna, że ta jednostka w tych strukturach organizacyjnych nie ma dalszej racji bytu.
Zadłużenia rośnie z roku na rok, a komornicy od dłuższego czasu paraliżują pracę w Szpitalu. Zachodzi potrzeba zamiany wewnętrznej struktury organizacyjnej, oddłużenia oraz pozyskania dodatkowych kredytów długoterminowych. W tej chwili nie ma konkretnego stanowiska Zarządu Powiatu. Podmiot zewnętrzny dokonujący audytu w 2004 roku potwierdził znane fakty. Mówiąc językiem medycznym, obecny stan to przedłużanie agonii, Szpital pracuje pod aparatami podtrzymującymi „życie”. Zarząd Powiatu musi znaleźć partnera, założyć spółkę i rozpocząć proces negocjacji z wierzycielami.
Od 2003 roku Szpital realizuje system naprawczy, w wyniku którego wiele spraw zostało „wyprostowanych”. Z informacji jaką Rada Powiatu miała pod koniec roku 2004 wynikało, że przez ostatnie miesiące finanse Szpitala zaczęły się bilansować. Pozostaje jednak sprawa długu z lat ubiegłych. Starostwo nie jest w stanie spłacić tak dużego zadłużenia – około 15 mln PLN zł. Na chwilę obecną muszą być podjęte wszelkie kroki zmierzające do lepszego wykorzystanie sprzętu i ludzi. Uważam, że po powstaniu nowego podmiotu gospodarczego wiele się musi zmienić, zwłaszcza pod kątem zarządzania.

e-Grajewo.pl
Dziękujemy

(tekst autoryzowany)
2005

Komentarze (3)

Chcę się sprywatyzować szpital.
Dlaczego powiat ma dokładać do przychodni. Może lepiej ją prywatyzować.

Dla mnie to jest bardzo dziwne i ktoś tu się grubo myli. Jak wyczytałam z wypowiedzi Pana Niklińskiego, to jednostka samorządową, która koordynuje działania przychodni jest właśnie starostwo i bez jego symbolicznej złotówki remont nie może być w ogóle przeprowadzony. Wynika stąd, że te 10 tys. powinno być wpłacone jeszcze przed rozpoczęciem remontu, aby mogły ruszyć prace, a nie kiedy przychodni na coś zabraknie. Jak to jest Panie Cybula? Musimy zaglądać do jakichś szczegółowych rozporzadzeń, czy ktoś nam to wyjaśni w końcu. Przychodnia wygląda niezbyt ciekawie i naprawdę wymaga remontu. Może właśnie go nie zaczyna bo musi być poparta złotówką ze starostwa? Kto koloryzuje a kto mówi prawdę?


Ludziska,czy Wy jeszcze wierzycie "Panu" Cybuli toz to tylko slowa i slowa jak zawsze z Jego strony, wspomnijcie jak bylo dawniej !!!!!! . Jak widze ze to do tej pory nic sie nie zmienilo, dworzec PKS i PKP postrach
Podlasia pomimo ze jest w "starym"dworcu dosyc miejsca i na jedna i na druga instytucje lecz kogo to interesuje ???? , na pewno nie osoby ktore sobie siedza po drugiej stronie torow kolejowych. Szpital, smiech koligacie rodzinne, i kto mowi o jego ratowaniu Panie Cybula , Pan , ktory ma do tego najmniejsze prawo bo to za Pana rzadow glownie powstaly zadluzenia i straty, a moze sie myle, watpie . Lecz dalej polecam Grajewiakom bycie w "pomrocznosci jasnej" . w tedy agonia i zgon jest mniej bolesny.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.