Neutralizacja zanieczyszczeń płynnych jest niezwykle trudna. Trzeba ograniczyć rozmiar ich wycieku usunąć z różnych powierzchni. Najlepiej nadają się do tego sorbenty, czyli ciała stałe o różnej zdolności wchłaniania.
Sorbenty mineralne
To substancje absorpcyjne pochodzenia naturalnego, w zależności od stopnia przetworzenia zmieniają się ich właściwości. Najprostsze sorbenty w tej kategorii to rozdrobnione i wysuszone minerały, które mają ograniczoną chłonność. W połączeniu z cieczą znacznie zwiększają swoją objętość i ciężar, a co za tym tworzą dużą ilość odpadów. To przede wszystkim z tego względu ich zastosowanie jest bardzo ograniczone.
Lepszą wersją sorbentów mineralnych są sorbenty kalcynowane występujące w formie granulatów. Ich chłonność wynosi ok. 120% i nie zwiększają swojej objętości, co ma istotne znaczenie dla kosztów transportu.
Ostatnią grupą w tej kategorii są perlity, czyli bardzo lekkie sorbety o chłonności ok. 250%. Nie zmieniają swojej objętości i ciężaru, dlatego mają zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych. Ze względu na ciężar nie nadają się do neutralizacji zanieczyszczeń na przestrzeniach otwartych, gdyż mogą być rozwiane przez wiatr.
Sorbenty naturalne organiczne
Do tej grupy należą głównie sorbenty z kory, celulozy, torfu, trocin, a więc w głównej mierze produktów ubocznych powstających podczas przerabiania drewna. Odznaczają się dużą chłonnością, ale ich zastosowanie jest ograniczone ze względu nieprzydatność w usuwaniu substancji żrących.
Sorbenty syntetyczne
Wykonane są z różnego rodzaju polimerów. Ze wszystkich sorbentów mają największe właściwości chłonne, te wielowarstwowe osiągają nawet 1400%. Charakteryzują się także niską wagą i uniwersalnością działania, co oznacza, że mogą być stosowane do utylizacji większości zanieczyszczeń.
W tej grupie znajdują się sorbenty hydrofobowe, które nie wchłaniają wody. Używane są przede wszystkim do neutralizacji zanieczyszczeń na rzekach, jeziorach i morzach. Przy ich pomocy można skutecznie ograniczyć zasięg zanieczyszczeń, a następnie usunąć zanieczyszczenia.
Poza nadzwyczajnymi zanieczyszczeniami na drogach i w akwenach wodnych, sorbenty mają zastosowanie w zakładach produkcyjnych, gdzie może dojść do wycieków. Zawsze powinny znajdować się na wyposażeniu. Przed ich zakupem należy jednak zwrócić uwagę na właściwości chłonne, ciężar oraz substancje, które mogą wchłonąć. Sorbenty lekkie nadają się do pomieszczeń zamkniętych lub stosowania przy bezwietrznej pogodzie. Sorbenty o większym ciężarze bardzo dobrze sprawdzą się do neutralizacji zanieczyszczeń na drodze.
Więcej o sorbentach oraz absorbentach: http://www.ekotu.pl/Sorbenty-absorbenty
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Dobrej jakości sorbenty do kupienia są na polskiej stronie