Warto przeczytać

Co robić z oszczędnościami?

Rozpoczynający się kryzys wielu z nas skłonił do poważnego przemyślenia kwestii własnych oszczędności. Perspektywa ekonomicznych problemów sprawiła, że uświadomiliśmy sobie konieczność posiadania poduszki finansowej, która pozwoliłaby przetrwać nam utratę pracy lub inne zawirowania.

Jednocześnie coraz wyższa inflacja powoduje, iż zastanawiamy się, czy nasze oszczędności za jakiś czas będą miały jakąkolwiek wartość. Specjaliści uspokajają, że nawet pomimo inflacji, najpewniejszym sposobem na przechowywanie oszczędności jest trzymanie ich w banku. Doradzają przy tym, by o ile możliwości na to pozwalają, na tym nie poprzestać i poszukać także innych sposobów na ulokowanie pieniędzy. Jak to zrobić? Jakie rozwiązania będą najlepsze dla inwestora bez wiedzy lub wystarczającej ilości czasu? Wspólnie z serwisem https://www.money24.pl/ opisujemy trzy najważniejsze opcje.

Co zrobić z oszczędnościami? Lokaty i konta oszczędnościowe

To najprostszy sposób na ulokowanie oszczędności. Co ważne, dostępny jest także dla osób dysponujących niewielkimi kwotami, zaś górny limit może wynosić od 20 do aż 500 tysięcy złotych. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Nawet, jeśli inflacja „pożre” część oszczędności, odsetki wypłacone przez bank zrekompensują tę stratę.

Niestety, w porównaniu do bardziej ryzykownych instrumentów, lokaty i konta oszczędnościowe przynoszą tylko niewielkie zyski. Z drugiej strony, korzyści są absolutnie pewne. Wpłaconą kwotę wraz z odsetkami odzyskamy nawet w przypadku upadłości banku. Sumy do 100 tysięcy euro są bowiem chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zestawienie aktualnie dostępnych kont oszczędnościowych wraz z kluczowymi parametrami ofert znajdziemy na https://money24.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/.

Jak ulokować oszczędności? Kupno nieruchomości

To opcja dla osób dysponujących stosunkowo dużymi oszczędnościami. O ile tylko pozwalają nam na to możliwości naszego budżetu, naprawdę warto ją rozważyć. Szczególnie atrakcyjne wydają się działki budowlany, domy i mieszkania. Nieco bardziej ryzykowne jest natomiast kupno działki rolnej lub nieruchomości pod działalność gospodarczą. W długiej perspektywie żadna nieruchomość nie powinna jednak wyraźnie stracić na wartości. Wręcz przeciwnie – ta najpewniej wzrośnie.

Mimo tego część osób z niechęcią odnosi się do tej formy w czasie pandemii i wywołanego przez nią kryzysu. Jako powód podają przede wszystkim prognozowany spadek wartości rynku nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że na gospodarcze zawirowania ta branża reaguje wolniej niż inne, a spadek nie będzie tak duży jak w przypadku niektórych innych sektorów.

Sposoby na ulokowanie oszczędności. Inwestycja w złoto

Ostatni sposób na łatwe ulokowanie oszczędności to inwestycja w złoto. Pamiętajmy tylko, by w kruszec nie zainwestować wszystkich swoich środków – powinno to być maksymalnie 15 procent oszczędności. Możemy zrobić to za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych lub ETF-ów. Dla osób z mniejszym kapitałem dobrym rozwiązaniem będzie natomiast kupno złotej monety.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.