Wiadomości

Co można robić w takim mieście?

Co można robić w takim mieście?

Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę
   Każdy z nas choć raz zapragnął stanąć na szczycie sławy, odnieść sukces. I każdy choć raz zastanawiał się jak to zrobić. No więc jak? -  zastanawiają się młodzi ludzie z Grajewa, którzy karierę mają jeszcze przed sobą.

Wiele osób twierdzi, że w małych miastach nie ma perspektyw, szans rozwoju, wybicia.  Bo co można robić w takim Grajewie...?
   
Odpowiedź w myślach większości czytelników pewnie jest krótka - nic.

   Nie należy jednak być takim pesymistą. Ci bardziej aktywni i dociekliwi na nudę narzekać nie mogą. Grajewo oferuje nam sporo, niestety skrzętnie to ukrywa, a organizatorzy nie chcą się narzucać.

Miejski Dom Kultury i jego propozycje.
    
Codziennie sala kinowa tętni życiem, podłoga załamuje się pod podskokami różnych grup tanecznych począwszy od Grajewian, a kończąc na grupach tańca współczesnego.  Pod "pokładem’’ Domu Kultury także jest ciekawie, prowadzone są zajęcia plastyczne, modelarskie, a także  muzyczne, próby zespołów, ćwiczenia solistów.  Nie zapomnijmy jeszcze  o grupach teatralnych, działających w Grajewie, w  3 kategoriach wiekowych, m.in.  Sacrum i Bagatela.

Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi
   Wolontariusze także mogą rozwijać skrzydła. Wszystkie ośrodki pomocy potrzebują ludzi dobrej woli. Tylko tu należy pamiętać jak ciężka jest to praca  i jakich poświęceń wymaga. W Grajewie działają ośrodki: Klub Seniora,  Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych,  Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, Północno - Wschodnie Stowarzyszenie Chorych na SM – koło w Grajewie, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego. Oprócz tego organizowane są zbiórki pieniędzy przeprowadzane właśnie przez wolontariuszy, np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Noworoczny Dar Serca.

Samorząd tworzy elitę 
   Praca w samorządach szkolnych jest idealnym sprawdzeniem swoich zdolności. Trzeba wykazać się zorganizowaniem, kreatywnością, umiejętnością pracy w zespole, co przydaje się później w pracy. Szkoły dają możliwość spełniania się w różnych rolach - można prowadzić gazetkę szkolną, założyć radiowęzeł i na przerwach prowadzić audycje, organizować imprezy i prowadzić je, bawiąc się w konferansjera. Udział w różnych konkursach  (humanistycznych, przedmiotów ścisłych, fotograficznych, sportowych) daje możliwość sprawdzenia się, dokształcenia, a być może odnalezienia swojej nowej pasji.
   
   Odrębną grupę stanowią zajęcia pozalekcyjne w szkołach, które prowadzone są w różnych trybach. Jedne odbywają się tylko w klasach i doskonalą wiedzę teoretyczną. Inne zaś mają swoje odpowiedniki w praktyce, np. zajęcia Archimedes, które umożliwiają wyjazdy do Szkół Wyższych  i pracę w laboratoriach, czy też program Sokrates - wymiana młodzieży, wyjazdy zagraniczne.

Życie ludzkie to jakby olbrzymie zawody sportowe, których jesteśmy zarówno uczestnikami, jak i widzami.
    Niezastąpionym sposobem spędzania wolnego czasu jest uprawianie sportu. Sport dobry jest nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Kształtuje sylwetkę, stanowi odpoczynek po ciężkim dniu nauki, ćwiczy nasz charakter.  Klubów sportowych, przedstawiających różne dziedziny, w mieście jest sporo:  Wilk - kickboxing,  zapasy,  Maratonka - biegi,  Warmia - piłka nożna, Gladiator - ćwiczenia siłowe, do tego SKS-y prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach.

Każdego dnia trzeba posłuchać choćby krótkiej piosenki, przeczytać dobry wiersz, a także, jeśli to możliwe, powiedzieć parę rozsądnych słów

    Organizowane są wystawy w Miejskim Domu Kultury - fotograficzne lub malarskie. Zapraszani są znani autorzy na wieczorki poetyckie, a także muzycy na koncerty. Niestety w dalszym ciągu formy te nie cieszą się dużą popularnością wśród Grajewian.

Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę
   Wnioski?
Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę. Siedząc w domu, raczej nic nie uzyskamy. Aktywność i kreatywność to odpowiednia droga do sukcesu. Każdy z show - biznesu zaczynał kiedyś od lokalnych form aktywności i rozrywki!                    Inga   


ZDJĘCIA:
Debata AD REM
Grupa teatralna "Sacrum”
 Wagary w Jednostce

          


poniedziałek, 18 października 2021

Trwa wymiana antenowych nadajników telewizji naziemnej

poniedziałek, 18 października 2021

Sołectwo Pieńczykowo uhonorowane

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.