środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 12670 wyświetleń

Burmistrz na Kongresie

Burmistrz na Kongresie Polski Wschodniej


Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe w Białymstoku - w imieniu 9 Klastrów Polski Wschodniej, zrzeszających ponad 400 przedsiębiorców - zaprosiło Adama Kiełczewskiego - Burmistrza Grajewa do uczestnictwa w I Kongresie Polski Wschodniej.

Kongres odbył się w dniach 20-21 listopada 2012 r. w Białymstoku. Do rozmów zaproszeni zostali ministrowie, marszałkowie, prezydenci miast Polski Wschodniej, burmistrzowie, starostowie, wójtowie oraz przedstawiciele polityki, biznesu, przedsiębiorcy, przedstawiciele klastrów oraz eksperci, naukowcy i dziennikarze. Podczas Kongresu podpisano list intencyjny dotyczący powołania Związku Pracodawców Klastry Polski Wschodniej (zob. zdj. z lewej). Dzięki temu zacieśniono współpracę, a rozwój klastrów wpływa nie tylko na rozwój przedsiębiorstw, ale również stanowi najważniejszy potencjał rozwoju regionu.

 
Klaster przemysłowy w Grajewie

Na 200 inicjatyw klastrowych tylko w 4 przypadkach inicjatorem jest samorząd, dlatego z dumą możemy do nich zaliczyć Miasto Grajewo! Grajewski Klaster Przemysłowy skupia przedstawicieli wiodących, innowacyjnych firm oraz uczelni wyższych z regionu, a także instytucji otoczenia biznesu. Burmistrz Adam Kiełczewski - w czasie Kongresu Polski Wschodniej w Białymstoku - wziął udział w Seminarium Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu. Tematem jego wystapienia było "Grajewo - udane partnerstwo międzysektorowe w zakresie turystyki i rekreacji".

 

Dlaczego miasto podjęło inicjatywę klasteringu?

Celem inicjatyw klastrowych jest pokazanie rozwoju grajewskich przedsiębiorstw, jak i perspektyw oraz możliwości rozwoju miasta, aby na mapie Grajewo było widocznym miejscem dynamicznego rozwoju gospodarczego. Markę "Łaciate" zna każdy. Na rynku gospodarczym potęgą jest również Pfleiderer - producent płyt. Nie każdy jednak wie, że firmy te rozwijają swoją działalność w Grajewie. Działania Adama Kiełczewskiego - Burmistrza Grajewa służą temu, aby nasze miasto było równie znaną marką. Jako były przedsiębiorca uważa, że skoro w Grajewie funkcjonuje 1300 przedsiębiorstw, w tym takie potęgi jak Mlekpol czy Pfleiderer, strategię rozwoju naszego miasta należy oprzeć na potencjale gospodarczym. Z problemami, z którymi musiał się zmierzyć na początku swojej kadencji to: brak uzbrojonych terenów inwestycyjnych, jakichkolwiek ulg dla przedsiębiorców, czy dokumentacji projektowych tj. studium i projekt zagospodarowania, a za to rozbudowana administracja i świadczenia socjalne.

 

Gospodarka przyszłością Grajewa

Podejmując bolesne i niepopularne decyzje Adam Kiełczewski - Burmistrz Grajewa wykorzystuje swój czas, rozumiejąc, że samorząd może wybudować infrastrukturę, ale tylko przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy. Duże zakłady Mlekpol, Pfleiderer, zatrudniają ok. 7% populacji miasta, płacą podatki, przyciągają innych inwestorów. Mniejsze firmy usługowe funkcjonują w otoczeniu dużych, tworząc kolejne dochody podatkowe i miejsca pracy. Do sukcesów swojej kadencji Burmistrz Adam Kiełczewski może zaliczyć pobudzenie kooperacji pomiędzy firmami oraz wprowadzenie tradycji dialogu między: władzami samorządowymi i biznesem, organizacjami pozarządowymi oraz uczelniami. W efekcie Miasto Grajewo pozyskało środki na basen oraz Muzeum Mleka, którego projekt powstał w partnerstwie z Mlekpolem. Przygotowywane są nowe tereny inwestycyjne (prawie 10 ha). Trwają też prace, aby promocja Grajewa została połączona z promocją gospodarczą. Miasto dąży do rozszerzenia o współpracę z podmiotami gospodarczymi "Rzeki Historii", nad czym pracują organizacje pozarządowe i sąsiadujące samorządy. Powołano Grajewską Radę Przedsiębiorczości, która jest grupą ściślejszej współpracy w ramach Grajewskiego Klastra Przemysłowego. Burmistrz Adam Kiełczewski dba także o kontakty międzynarodowe m.in. z miastem Gusiew w Obwodzie Kaliningradzkim, w których istotną sprawą jest połączenie biznesu i działań samorządowych oraz dąży do rozwoju kontaktów międzynarodowych o dalsze rynki i partnerstwa.

Grajewska inicjatywa klastrowa to promocja miasta połączona z promocją gospodarczą, która w przyszłości zaowocuje powstaniem silnej spójnej marki Miasta Grajewo.

 

Zobacz: Kongres Polski Wschodniej 20-21 listopada 2012 r.
http://www.kongrespolskiwschodniej.pl/index.php?page=news

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (10)

I bardzo dobrze! Najwyższy czas aby Grajewo przestało kojarzyć się z ... GRAJDOŁEM... ! :)

Brawo młodzieży Grajewska. Dosyć starych wyjadaczy, którzy zazdroszczą stołka i dalej "mącą".

Brawa dla burmistrza!

Teraz kojarzy się z UB

Jako przedsiębiorca nie odczuwam żadnego wsparcia ze strony burmistrza a wręcz przeciwnie kładzie kłody. A może to na tym polega dobra współpraca?

Dlaczego nikt nie pisze, że Pan Burmistrz godnie reprezentuje nasze Miasto?? 1776 osób przeczytało artykuł i żadnego słowa uznania. Zapomniałem, nie ma przecież do czego się przyczepić i oczernić...

Fajnie to rokuje na przyszłość , nowa jakość w tworzeniu wizerunku Grajewa. Tak trzymać Panie Adamie .

Miastkowy masz racje!!! burmistrz najlepszy jaki do tej pory był

Oby tak jeszcze rozumiał co czyta... Bida! :)

Brawo Panie Burmistrzu-tak trzymać! Jak widać, czasem warto dać ster w ręce młodych, odważnych, utalentowanych ... Trzymam kciuki, żeby się udało!
Pana sukces jest też moim, bo mieszkam w Grajewie!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.