Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 10889 wyświetleń

Bohomazy

Zmorą niemal każdego miasta w Polsce są bazgroły, wulgarne napisy i rysunki, czasami mowa nienawiści. Na elewacjach budynków, wiatach przystankowych, w klatkach i windach; bohomazy można spotkać wszędzie. Tworzone malunki nie mają nic wspólnego ze sztuką, choć niektórzy traktuję je równoznacznie z graffiti - obrazami na murach. Wielu grafficiarzy to artyści, a ich prace zazwyczaj wywołują pozytywny odbiór. 

W Grajewie także można dostrzec zniszczone napisami i gryzmołami ściany. Często nikt bohomazów nie usuwa, traktuje się je jako „zło konieczne” twierdząc, że usunięte zostaną przez wandali ponownie namalowane. Ci, którzy mają dość i chcą się pozbyć brzydkich obrazów z murów robią to na własny rachunek. Na jak długo? W ciągu kilku sekund, jedna osoba może błyskawicznie zniweczyć cały trud związany z remontem.

Kwalifikacja prawna (wykroczenie czy przestępstwo) wykonania szpecącego graffiti zależy od wartości oszacowanych szkód. W przypadku bardzo dużych strat najsurowszym wymiarem kary jest pozbawienie wolności do 5 lat. W praktyce nibymalarze traktowani są stosunkowo łagodnie – karą pieniężną. Zdarza się, że muszą sami naprawić wyrządzone szkody i przywrócić obiekt do poprzedniego stanu.

Schwytanie pseudografficiarzy do najłatwiejszych nie należy. Pod względem estetyki otoczenia panuje coraz większa znieczulica społeczna. Przez brak reakcji ze strony przechodniów – przchodzenie obok i nie zwracanie uwagi na osoby dewastujące i szpecące otoczenie  - wandale czują się bezkarnie.

Mamy prawo żyć i mieszkać w ładnym i porządnym otoczeniu. Może wystarczy np. anonimowy telefon pod numer 112 lub 997.


e-Grajewo.pl

 

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (8)

Nie macie pojęcia o graffiti. Szanowny/na pan/pani redaktor nawet nie poświęcił/a chwili by poczytać o tym. Więc, Ci nasi artyści i ich obrazy na murach są jakie są, ale nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Jak był projekt z budżetu obywatelskiego na mural to jakoś zainteresowanie było małe. Wtedy byście mieli swoje obrazy na murach i to nie byle jakie. Tu po prostu chodzi o to, że wszystko wam przeszkadza, a coś nowego czego jeszcze nie było odbierane jest jako coś w stylu "feee, ale po co? a na co to komu?".

Czytając ten artykuł mam wrażenie że Szanowny/a Pan/pani redaktor zajął się opisaniem zniszczonych zagrezmolonych elewacji. bohomazy można spotkać wszędzie. Bohomazy - Tworzone malunki nie mają nic wspólnego ze sztuką, choć niektórzy traktuję je równoznacznie z graffiti - obrazami na murach. Wielu grafficiarzy to artyści, a ich prace zazwyczaj wywołują pozytywny odbiór.
Jak dzisiaj kłania się czytanie ze zrozumieniem.Wstyd

thatstrue" - czy aby na pewno wypowiedx miała ukazać się w tym miejscu;
spójrz na zdjęcie, to ma być graffiti;
chyba chodziło o to że gdyby tu było coś fanego to by jakoś wyglądało, a nie właśnie bohomazy jeakieś!

Najlepiej to leżeć krzyżem w domu i nic nie zmieniać.

o napisał komentarz ten co się zna na graffiti ha ha twoim zdaniem te coś na tym zdjęciu to graffiti to widać ze jedyne miejsce jakie widziałeś na oczy to jest Grajewo i podpisy osób na ścianach to co na zdjęciu to nawet kolo graffiti nie było pisząc teksty sprayem ,,rudy to to gej " czy ,,chwdp" czy inne pierdoły to osoba to pisząc pokazuje swój poziom inteligencji równy dnu bagna czyli zero totalne co do nienawiści do policji pisząc teksty sprayem po ścianach to większa połowa nie miała nawet kontaktu z policją a piszą takie głupoty ale cóż jak głowa chora to tak jest a tacy co mówią ze się policji nie boją itp to właśnie są tchórze bo przy kolegach może tak pogadać jaki on twardy mocny i itp żeby zaimponować tylko czym ? chyba swoim debilizmem he he a jak policja zatrzyma wypisuje mandat to łeb skuli i stoi patrzy na buty mało nie płacze i przeprasza 100 razy a jak mu krzywda się dzieje to do kogo idzie jak nie na policje jak telefon zabiorą albo dostanie łomot WIEC MŁODZIEŻY GRAJEWSKA ZANIM COKOLWIEK NAPISZESZ NA ŚCIANIE TO PIERW RADZE Z BARANKA W NIĄ ZAWALIĆ Pozdrawiam mieszkańców

Popieram thatstrue :) mądre słowa.

Nie pisze się grezmołami. Prawidłowo to gryzmoły.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.