Wiadomości

Biebrzańskie Sianokosy 2013

24 sierpnia 2013 r. na terenie Bagno Ławki przy wieży widokowej na Carskiej Szosie odbyły się VIII Mistrzostwa Europy XII Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy".  W związku z tym, że od kilku lat uczestniczą  w sianokosach również drużyny spoza Europy (w tym roku z Kanady) prawdopodobnie od przyszłego roku będą to jednocześnie Mistrzostwa Świata.

         Mistrzostwa odbyły się przy pięknej upalnej  pogodzie.  Rywalizacja kosiarzy jak zwykle dostarczyła wielu emocji zarówno uczestnikom jak i obserwatorom Mistrzostw. Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek, obejrzeć pokaz klepania kos, czy też nabyć pamiątki znad Biebrzy. Na stoiskach sprzedawano także regionalne wyroby, z których największym powodzeniem cieszyła się: „Nalewka Sołtysowej na śliwkach”  i „Odlot Grzybiarza”.

       Na specjalnie przygotowanej scenie czas umilały nie tylko regionalne zespoły.  Wyjątkowo wytrwale grała i śpiewała kapela góralska z Tatrzańskiego Parku Narodowego, i to ona właśnie zdobyła największy aplauz widowni. Bezpieczeństwa i porządku na mistrzostwach pilnowała Straż Parkowa i Policja.

        W mistrzostwach Europy startowało 36 drużyn z:  Litwy, Białorusi, Słowacji, Belgii, Węgier, Polski, Norwegii oraz gościnnie drużyna z Kanady. Krajowe drużyny reprezentowały: Krypno, Osowiec, Dawidowiznę, Kórnik, Milewo, Trzcianne, Grajewo, Chojnowo, Zambrów oraz Zakład Karny Grądy Woniecko.

       Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Szeszko lat 75.  Drużyny (i kosiarze indywidualnie) miały do wykoszenia pokosy bagiennych traw długości 100 m

Powiat Grajewski reprezentowali: Janusz Stryjecki i Andrzej Sobolewski z Rajgrodu. Jednakże uzyskany przez nich czas – przy bardzo dobrej jakości koszenia - nie pozwolił na start w finale.

        W konkursie dla parków narodowych zwyciężył Słowacki park Narodowy przed Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

 

 


Wyniki drużynowe:

  I miejsce – Adam Szklanko i Jarosław Kisło - Jednostka Wojskowa Osowiec,

 II miejsce – Rafał Brych i Sylwester Popławski – Krypno,

III miejsce – Piotr Popławski i Eugeniusz Popławski – Krypno Dęby, 

 

Wyniki indywidualne:

Mistrz Europy – Rafał Brych - Krypno, czas 2 min. 46 sek.,

Wicemistrz Europy – Piotr Popławski – Krypno Dęby,  czas 2 min. 48 sek.,

III miejsce – Jarosław Kisło - Jednostka Wojskowa Osowiec,  czas 3 min. 32 sek.

 

W konkursie dla VIPów „Wójtowe Osełki” zdobyli m.in.:   

- Lech A.Kołakowski – poseł na Sejm RP,

- Władysław Skalny - Liga Ochrony Przyrody,

- Roman Skąpski – Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego,
- Stanisław Kossakowski – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego,
- Zdzisław Dąbrowski – Wójt Gminy Trzcianne.


 „Koszykiem Wójtowej” obdarowano panie, które chwyciły za kosę i zmierzyły się z koszeniem traw na bagnie.
 
Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Organizatorzy mają na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy parkami narodowymi i krajobrazowymi, a organizacjami lokalnymi i regionalnymi w takich dziedzinach jak: ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, kultura, turystyka oraz rozwój społeczno-gospodarczy.

 

GALERIA

 

(kos)

 

wtorek, 21 marca 2023

Kondolencje

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.