Kultura i rozrywka

  • 16 komentarzy
  • 10798 wyświetleń

Biblioteka Miejska w Szczuczynie


 Biblioteka Miejska w Szczuczynie zaprasza na wystawę zdjęć z krypt kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie.
 Jednocześnie informujemy, że dnia 25.02.2012r.w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie będzie można wysłuchać referatu Pani Sylwii Wojsław na temat pochówków szlacheckich w krypcie szczuczyńskiego kościoła.
 Informujemy także wszystkich mieszkańców miasta i gminy o pomyśle utworzenia "Szczuczyńskiej Izby   Historii i Tradycji". W związku z tym zwracamy się z prośbą o udostępnienie nam wszystkiego co dotyczy historii i tradycji naszego regionu. Mile widziane będą archiwalne zdjęcia, publikacje i przedmioty o wartości historycznej.
 Wszelkich informacji na ten temat można uzyskać pod numerem tel.862725136
 
 
                                                                        Organizatorzy

Komentarze (16)

Na referat wygłoszony przez Panią Sylwię Wojsław w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej zapraszamy 25.02.2012 r. o godzinie 12.00.
Przepraszamy za niedopatrzenie z naszej strony.

Ta wystawa to rodem z francji jest;)

"Szczuczynska Izba Histarii Kosciola" winna miec miejsce w salce przy Kosciele a nie OSP . Pomysl madry tak jak ksiadz mowil na kazaniu w niedziele.Powinien byc pozostawiny slad dla potomnych ale tuz obok kryp pochowanych przodkow.Pani Sylwia bardzo madrze dotknela tego tematu. Dodychczas nikt tego nie zauwazyl.Chwalic my szczuczyniacy powinnismy ja za poddanie nam tego tematu.

xxx, co ty majaczysz? To było u was cały czas, choć zawsze niedoceniane.O salony dbano i straszono, a nie o to, co w piwnicach. Kościół trzymał krypty razem ze śmieciami do czasu, aż obca osoba wymusiła ich opis i wyczyściła brudy. Tylko dzięki naszej Sylwii, macie nowości, choć ci co nie trzeba, wykorzystują to do swojej sławy.

Do Z.Renata,zgadzam sie z Twoim zdaniem . Szczuczyniacy tak naprawde nigdy w niczym nie zaslyneli. Owszem jest duzo madrych i wyksztalconych ludzi ale nie widac ich i nie slychac . Wielu wyksztalconych wyjechalo ze Szczuczyna ci co pozostali ciesza sie z nowosci i probuja cos zrobic madrego i wykorzystac czyjes pomysly jako swoje wlasne.Najwyzszy czas wysilic rozum. Szczuczyniacy zrobcie cos nowego pokazcie to w internecie.

Świeże powietrze i nowi ludzie w zarządzaniu instytucją icoś się dzieje, a nie tylko WIssssssssssssa

Grajewiaku i Renato!Pani Sylwia wykorzystała temat szczuczyńskich krypt do swojej pracy magisterskiej za zgodą naszego proboszcza.Niczego nie musimy tej Pani zawdzięczać,bo wszyscy od zawsze w Szczuczynie wiedzą o podziemiach i wielu tam było.To,że stało się o nich głośno to wyłącznie zasługa ks.Roberta,który miał zamiar zrobić tam porządek i ogłaszał to już na początku swojej "kadencji".To dzięki nam zrobiło się głośno o pani Sylwii ,a przy okazji i o Grajewie.

grajewian i Renata niewątpliwie macie rację, ale zobaczcie, co ja dziś znalazłem o Szczuczynie z 2009 roku na e-Grajewo. Choć jestem za Grajewem, bo tam pracuję i ono daje mi chleb, to może tak źle w Szczuczynie nie ma i nie warto ich tak uziemiać.

http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,zota_Ksiga_Szczuczyna_cz._I_,9472.html?PHPSESSID=8ff3155528041d15893d1b3e21560e02

Czy ks. Robert rozpoczął szeroko zakrojone prace przy kościele i klasztorze, by o nim głośno mówiono i na swoją chwałę - nie sądzę. Czy Pani Sylwia wybrała taki a nie inny temat pracy magisterskiej oraz zajęła się tematem krypt w tym samym celu - nie sądzę. Czy dyrektor GIH - Tomasz Dudziński wsparł tę inicjatywę i pisze także o Szczuczynie w "Tygodniku Grajewskim" w tym samym celu - nie sądzę. Czy prowadzący badania i studenci UMK poświęcili charytatywnie swój czas na prace w kryptach, by o nich głośno mówiono i na swoją chwałę - nie sądzę. Tak więc zamiast licytować się w imieniu tych wszystkich osób o palmę pierwszeństwa i wielkość zasług, dołączmy się wszyscy do nich i wspólnie zróbmy coś, by ranga Szczuczyna wzrosła. Pierwszym krokiem może być udział w sobotnim spotkaniu w Bibliotece - ja tam będę na pewno.

sympatyk jak będę miała chęć, to przyjadę na spotkanie z Sylwią do świetlicy OSP, a ty możesz pójść do biblioteki, a jeszcze lepiej na służbę do Roberta.Róbcie, ale nie kosztem ludzi tylko swoim.

Elka przepraszam za omyłkę chodziło mi o spotkanie w świetlicy OSP. W którym miejscu mojej wypowiedzi wyczytałaś informację, ze zamierzam cokolwiek robić kosztem ludzi ???

sympatyk przepraszam ale nie wysilaj sie. Nie ubieraj w swoje slowa wszystkick ktorych wyliczasz.Idz gdzie chcesz ,ale ranga Szczuczyna z tego tytulu nie wsrosnie.Powiem krotko jezeli jestes szczuczyniakiem to dawno juz powinienes w swojej pracy magisterskiej podniesc temat kosciola w Szczuczynie ,krypt itp. Czego lub kogo jest twoje pseudo sympatyk?

Kochany sympatyku, być może Szczuczyna, piszesz o jakimś Robercie, że szeroko kroi i doi, że Sylwia wybrała trafny temat pracy, T. Dudziński mimo obcych stron, wsparł tę inicjatywę i nagle napadasz na mnie, że ja przypisuję ciebie do tej pracy. Marnie czytasz, a może chciałbyś tak czynić mimo, że inni robią to w czasie pobierania poborów oprócz naszej Sylwii W. Jestem blondynką, a na blondynki nie można się gniewać. Mila brawo i brawa aż do entej!

Szanowni Państwo pragnę sprostować nieprawdziwą informację Elki, że jakoby "wszyscy oprócz Sylwii W. robili to w czasie pobierania poborów". Wszyscy uczestnicy prac prowadzonych w krypcie przyjechali za swoje pieniądze i pracowali całkowicie charytatywnie. Ja osobiście w tym okresie także przebywałem na urlopie wypoczynkowym i to w jego ramach pomagałem w tych pracach, także charytatywnie.

Zauważyć łatwo, że dyskusja nad być, albo nie być dla Szczuczyna, toczy się nie w tym kierunku, w którym zapewnić mogłaby korzyść da miasta, rejonu i historii. Słusznie grajewiak zwraca uwagę, że szczuczyniacy powinni obudzić się z historycznego letargu i sami coś dla tego miasta stworzyć. A to jest myśl przednia! W tej chwili, umierają razem z miastem, pod każdym względem. To, czym zainteresowała się studentka w ramach poszukiwania materiału i dobrego tematu do swojej pracy, jest dla nas b. korzystne, tym bardziej, że archeolog ze Szczuczyna osiem lat temu nie podjął się tej pracy (kompatybilność stron), wybrał inną. Uważam, że: kościół dany nam przed wiekami, klasztor OO Pijarów, szkoła dla dziewcząt, dla głuchych, dworek, zamek, ratusz, wały forteczne oraz Kozacka Góra, cmentarz: tatarski, kirkut, niemiecki, rosyjski, polski, mała architektura sakralna i inna, 4 pułk Ułanów Dońskich, Żydzi szczuczyńscy, wpływ wojen północnych i szeregu innych przyczyn (pożary, rzezie, mory i rozbiory) na zgubę miasta. Ponadto setki innych wartości historycznych nie stanowią tabu, nie są i nie powinny być własnością tylko Szczuczyna, ale narodu. Te żmudne tematy nie są szczegółowo opracowane, a jako wolne, czekają na chętnych etnografów, archeologów, historyków, etc. Dlatego cieszmy się, że inni nam pomagają odkryć to, na czym lekceważąco siedzimy i pokierować prawdą szczuczyńskich skromnych tajemnic. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam wielbicieli, a nawet przeciwników.

Panie Stanislawie bardzo dobrze ,ze podsumowal pan cala przepychanke slowna. Podsunol pan wiele tematow do wyboru w pracach magisterskich dla wielu studiujoncych szczuczyniakow .Ale czy cos z tego wyniknie? Pozyjemy jak pozwoli Bog to zobaczymy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.