poniedziałek, 30 stycznia 2023

Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 634 wyświetleń

Białystok najatrakcyjniejszym miastem do życia

Najlepszym miastem do życia w województwie podlaskim został ogłoszony Białystok. Jest to oficjalny wynik tegorocznego rankingu „Gmina dobra do życia”. Co zdecydowało o tak wysokich notowaniach stolicy województwa?


Białystok na podium w rankingu „Gmina dobra do życia”


Nie po raz pierwszy to właśnie Białystok trafił na pierwsze miejsce w rankingu „Gmina dobra do życia” w województwie podlaskim. Wynik ten można potraktować jako duże wyróżnienie, gdyż sam ranking przygotowywany jest przez specjalistów w swoim fachu – przede wszystkim przez profesorów Polskiej Akademii Nauk.

Ranking „Gmina dobra do życia” uwzględnia przeszło sześćdziesiąt czynników, które pozwalają zbadać, jak wygodnie lub niewygodnie żyje się mieszkańcom wybranych gmin i miast. Pod uwagę brane są takie czynniki, na które bardzo duży wpływ mają władze lokalne, jak choćby jakość edukacji, infrastruktura, warunki mieszkaniowe, dostępność opieki zdrowotnej, atrakcyjność migracyjno-osadnicza oraz kwestie związane ze środowiskiem naturalnym.

Białystok zajął pierwsze miejsce w województwie podlaskim, a zawdzięcza to spełnieniu większości z branych pod uwagę kryteriów. Znamienne jest również to, że hasłem miasta Białystok aż do 2023 roku jest właśnie „Miasto dobre do życia”. Można powiedzieć, że cel ten rzeczywiście udało się więc zrealizować.


W Białymstoku dobrze się żyje


Wyniki rankingu „Gmina dobra do życia” dla województwa podlaskiego mówią same za siebie - w Białymstoku warto zamieszkać i to z wielu powodów. Co takiego ma do zaoferowania stolica województwa podlaskiego?

  • Białystok to jeden z największych ośrodków miejskich północno-wschodniej Polski. Miejscowość ta może poszczycić się bardzo dobrymi perspektywami zawodowymi i biznesowymi dla mieszkańców, ale też rozwiniętą infrastrukturą.
  • Stolica województwa podlaskiego jest świetnie skomunikowana wewnętrznie, krajowo i międzynarodowo.
  • W Białymstoku łatwo o znalezienie wygodnego lokum w rozsądnej cenie. Dotyczy to zarówno zakupu, jak i wynajęcia lokalu. Mieszkanie do wynajęcia w Białystoku jest o wiele przystępniejszą cenowo perspektywą niż podobny lokal w Warszawie lub innych największych miastach w Polsce.
  • W Białymstoku nie można się nudzić. Na mieszkańców i turystów czekają tu liczne atrakcje: muzea, parki, stadiony, tereny zielone i rekreacyjne.
  • W stolicy województwa podlaskiego można liczyć na szeroką ofertę edukacyjną. Funkcjonują tu liczne placówki oświatowe, a w tym Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Wyższe szkoły o różnych specjalizacjach, a także liczne licea, szkoły i przedszkola.

 

Białystok rozwija się i zmienia, stawia na nowe technologie, lepszą jakość powietrza, poprawę działania komunikacji zbiorowej i na wiele z aspektów, które mają codzienny wpływ na wygodę mieszkańców. Nic dziwnego, że sami mieszkańcy dostrzegają te atuty i zmiany i doceniają je w różnego rodzaju badaniach, rankingach i plebiscytach. Zastanawiając się nad miejscem do życia w tej części kraju, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę właśnie stolicę województwa podlaskiego.

 

Komentarze (1)

w Białymstoku bez odpowiednich kwalifikacji możesz liczyć CO NAJWYŻEJ na najniższą krajową, do tego pełno konkurencji w postaci ukraińców i białorusinów, którzy zaniżają stawki, już lepiej się zarobi w którymkolwiek z grajewskich kołchozów pracy typu płyty czy mlekpol. Dajcie spokój.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.