Białystok to miasto wielu perspektyw również tych zawodowych. W skali całego województwa lokalny rynek pracy radzi sobie całkiem dobrze. Liczne wyróżnienia w rankingach i badaniach świadczą o tym, że Białystok jest aktualnie dobrym miejscem do życia. Jak to wygląda pod względem rozwoju kariery? Gdzie warto szukać pracy w mieście?
Białystok, jako stolica województwa podlaskiego odgrywa ważną rolę w rozwoju całego regionu. W mieście pojawiają się nowi inwestorzy, ewoluuje również sektor naukowy i wzrasta standard życia. Potwierdzeniem tej tezy jest wysokie miejsce w profesjonalnych rankingach i analizach. Przykładem jest tutaj badanie Komisji Europejskiej „Jakość życia w miastach europejskich”. W jego analizie znajdziemy informację, że ze wszystkich badanych miast europejskich to właśnie w Białymstoku jakość życia podniosła się najbardziej w ciągu ostatnich 5 lat. Z kolei w ogólnopolskim rankingu „Gmina dobra do życia” przygotowanego przez Polską Akademię Nauk, które dotyczyło badania jakości życia w każdej z 2477 gmin w Polsce, wskazano, że Białystok jest najatrakcyjniejszym miastem do mieszania w całym województwie podlaskim.
Skoro Białystok jest idealnym miejscem do życia, czy dotyczy to również perspektyw zawodowych? Biorąc pod uwagę cały region województwa, miasto rzeczywiście rozwija lokalny rynek pracy. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Białymstoku wynosi 5,5%, podczas gdy wskaźnik dla całego województwa wynosi już 7,5%. Oznacza to, że w mieście znacznie łatwiej znaleźć pracę w porównaniu do pozostałych regionów w województwie.
Aby ścieżka kariery mieszkańców Białegostoku mogła dotyczyć rozwojowej i dobrze płatnej pracy, musi być jednak dostosowana do wymagań lokalnych pracodawców. Uzyskując kwalifikacje, na które jest małe zapotrzebowanie w mieście, trudno jest zwiększyć szanse na łatwe znalezienie idealnej pracy.
Myśląc o rozwoju zawodowym w Białymstoku, warto wziąć pod uwagę zawody deficytowe, które podpowiadają, na jakich stanowiskach można szybko znaleźć zatrudnienie. Największe braki w przypadku poszukujących pracy odnotowuje się wśród kierowców autobusów, projektantów i administratorów baz danych, programistów, a także specjalistów ds. projektowania, wdrażania oraz doskonalenia produktów i usług cyfrowych. Mało kandydatów zgłasza się także na stanowiska takie jak betoniarz i zbrojarz, kierowca samochodów ciężarowych, lekarz, mechanik pojazdów samochodowych, nauczyciel, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarka i położna, pracownik służb mundurowych, psycholog i psychoterapeuta, czy ratownik medyczny.
Uzyskując kwalifikacje w powyższych zawodach np. poprzez ukończenie odpowiedniej szkoły, kursu, czy szkolenia, można zwiększyć swoje szanse na rynku pracy ze względu na duże zapotrzebowanie pracodawców i jednocześnie mniejszą konkurencję innych kandydatów.
Proces poszukiwania pracy w Białymstoku powinien być przemyślany. Najpierw należy przygotować swoje dokumenty aplikacyjne, a później za pomocą bazy internetowej, czy konkretnych placówek typu urząd pracy wypatrywać idealnego ogłoszenia. Nie warto jednak zgłaszać się na wszystkie oferty. W pierwszej kolejności najlepiej sprawdzić opinię o danej firmie z Białegostoku na stronie https://www.gowork.pl/opinie/bialystok;l, a dopiero później aplikować na opublikowane ogłoszenie. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Zatrudnienie się u pracodawcy, który ma złe opinie, nie tylko w kwestii zawodowej przyniesie bowiem znacznie więcej szkody niż pożytku.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)