środa, 29 marca 2023

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 12311 wyświetleń

Bezpłatne porady prawne

Wkrótce mieszkańcy Powiatu Grajewskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.


Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Starostwo Powiatowe w Grajewie utworzy dwa punkty, w których mieszkańcy regionu bezpłatnie zasięgną opinii prawnika. 

Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci, radcowie prawni lub osoby z doświadczeniem prawniczym w punkcie zlokalizowanym w Klubie Seniora przy ul. Konstytucji 3 maja 2 B w Grajewie oraz w Urzędzie Miejskim w Szczuczynie.

Biura informacji prawnej czynne będą pięć dni w tygodniu w godz. od 12,00 do 16,00. Nie znamy jeszcze dokładnej daty otwarcia placówek pomocy prawnej. Po dokonaniu wszystkich formalności niebawem pierwsi mieszkańcy naszego powiatu będą mogli skorzystać z fachowej pomocy prawnika – poinformował nas Antoni Milewski, Sekretarz Powiatu Grajewskiego. 


Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje młodzieży do 26 roku życia, osobom posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorom po ukończeniu 65 lat, osobom, które mają przyznane świadczenie z pomocy społecznej, kombatantom, weteranom  oraz osobom, którzy  w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Świadczona pomoc prawna obejmuje m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma prawnego, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (9)

A dlaczego nie dla wszystkich,kto potrzebował by fachowej pomocy prawnej ?

Rajgród, Wąsosz i Radziłów to nie powiat grajewski, czy ludzie z tych gmin nie mają prawa do bezpłatnej informacji prawnej?

Z tego wynika co tu piszecie to jest nastepny bubul z ktorego malo kto bedzie mogl skorzystac;to jest mydlenie oczu ludziom przez pis,

A reszta to nie ludzie Np bezrobotni

gdzie sa moje komentarze "drogie" e-grajewo, już działa cenzura?

a co z osobami między 2 a 65 rokiem dostaną kopa w dupę

Brawo. W końcu ktoś się domyślił żeby pomagać ludziom

A kto będzie udzielał porad prawnych ?

Nie wierze w zadna bezplatna pomoc prawna,chyba ze bedzie to ktos z poza Grajewa (

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.