czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 8171 wyświetleń

Bezdomność zwierząt kosztuje

Bezdomność zwierząt nie jest ich wyborem, ulice miejskie nie są ich naturalnym środowiskiem. Ludzie sami w dużej mierze ponoszą odpowiedzialność za bezpańskie czworonogi. Nieodpowiedzialne adopcje, niekontrolowane rozmnażanie oraz ucieczki w wyniku niedopilnowania są najczęstszymi przyczynami bezdomności stworzeń.

Należy pamiętać, że nie wszystkie psy są zwierzętami bezdomnymi. W większości przypadków mają swoich właścicieli – są zadbane, mają obrożę na szyi. Te spotykane na ulicach to często zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane lub celowo wypuszczane, by się wybiegały – zaznaczył Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.

Z roku na rok liczba bezdomnych zwierząt wzrasta, także w Grajewie. Na koniec 2014 r. było ich 50, w końcówce 2015 r. – 87, obecnie już prawie 100. Odłów wolno biegających psów z terenów miejskich, umieszczenie oraz utrzymanie ich w schronisku kosztuje. W bieżącym roku Miasto poniosło koszt rzędu 140 tys. zł,  w przyszłym zapłaci 150 tys. zł. 

Kolejny raz w przetargu na "Odłów bezpańskich psów umieszczenie i utrzymanie w schronisku w latach 2017 – 2018 r." została wybrana oferta złożona przez Green House Krzeczkowo - jedno z najnowocześniejszych schronisk dla bezdomnych zwierząt we wschodniej Polsce. Obiekty są schroniska położone z dala od miasta, otoczone zielenią, zapewniają zwierzętom ciszę i spokój a personel, wolontariusze i lekarz weterynarii codziennie dokładają starań  by poprawić byt zwierząt tu przebywających – jak podaje schronisko.

Utrzymywanie zwierząt domowych  nie może być szkodliwe dla innych osób. Do stałego nadzoru nad czworonogiem zobowiązany jest jego opiekun. Każdy przypadek bezdomnego zwierzęcia możemy zgłosić telefonicznie lub osobiście w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo. Pamiętajmy, posiadanie psa wiąże się z ogromną dpowiedzialnością. Pobudki, jakie skłaniają nas do nabycia zwierzęcia mogą być bardzo różnorodne i nie zawsze właściwe. Te najczęściej występujące to: samotność, zachcianka, moda, prestiż, bezpieczeństwo. Decyzja o przyjęciu nowego domownika musi być zawsze głęboko przemyślana. Pies kocha bezwzględnie, a człowiek…

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (5)

Szkoda ze niełapia tych psów tylko postawia klatke i czekaja nie wiadomo na co.Piesek w 32A bloku jest juz od 3 lat i spac nam w nocy nie daje!!nawet mowilam gdzie ma legowisko i co?nikogo tam nie bylo.to za co oni biora te pieniądze???

A może skoro 3 lata już mieszka, to ktoś by się zlitował i przygarnął zamiast dziamgać na to kto i za co bierze pieniądze? To żywe stworzenie, potrzebuje tego co człowiek- ciepłego kąta, jedzenia i miłości.

strzałkami lepiej im wychodzi

Piesek ze zdjęcia często jest na os.Broniewskiego. Jest zimno, a on jest bardzo lękliwy, boi się podejść do człowieka. Może w końcu ktoś go odłowi? Buda w schronie będzie lepszym miejscem niż lodowata ziemia.

Pani Agnieszko zapraszam po pieska....i piesek bedzie szczesliwy i mieszkancy bloku

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.