wtorek, 28 września 2021

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 10760 wyświetleń

Basen z opóźnieniem

Basen z opóźnieniem

Półtora roku miała trwać budowa pierwszej miejskiej pływalni w Grajewie. Okazuje się, że potrwa jeszcze dwa miesiące dłużej, bo wykonawca nie zdąży z zakończeniem wszystkich prac w terminie. To spory zawód dla mieszkańców, którzy na pływalnię czekają z niecierpliwością i poważne kłopoty dla głównego wykonawcy prac, któremu grożą ponad trzy miliony złotych kary.

Basen i powstające tuż obok Muzeum Mleka to sztandarowa inwestycja Grajewa. Na kosztujące niemal osiemnaście milionów złotych obiekty, władze miasta dostały blisko 60-procentowe wsparcie unijne. Pierwsza miejska pływalnia i pierwsze w województwie muzeum dokumentujące mleczarskie tradycje, miały zostać otwarte wczesną wiosną tego roku. Już teraz wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać. 

Do Urzędu Miejskiego w Grajewie wpłynęło pismo od wykonawcy prac z prośbą o przesunięcie daty oddania pływalni na koniec maja.  - Według głównego wykonawcy najważniejsza przyczyną są niedomówienia dotyczące nadzorów autorskich ze strony głównego projektanta - powiedział Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa.

W piśmie skierowanym do urzędu, ełcka firma koordynująca powstanie inwestycji, wskazuje też na wprowadzone zmiany w technologii wykonania niecki basenowej - zamiast pierwotnie wymaganych paneli. Niecka ma być wykonana ze stali nierdzewnej. W efekcie, prac jest jeszcze sporo. - To jest przede wszystkim armatura, cała ta sytuacja dotyczące niecki, jeszcze oczywiście systemu wentylacyjne, jacuzzi, sauny - dodaje Dariusz Latarowski. 

Każdy dzień opóźnienia w oddaniu inwestycji, ełcką firmę może jednak sporo kosztować. Kary przewidziane w umowie zawartej z Urzędem Miejskim w Grajewie to 54 tysiące złotych za każdy dzień zwłoki - ponad trzy miliony złotych za dwumiesięczne przesunięcie terminu, o jakie wnioskuje wykonawca. 

Zarząd firmy nie chciał z nami o tej sprawie rozmawiać. Więcej dobrej woli mają władze Grajewa, które starają się zapobiec ogromnej karze grożącej firmie budowlanej. Burmistrz wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o przesunięcie terminu oddania pływalni o miesiąc. Jeśli marszałek wyrazi na to zgodę, wykonawca będzie miał kilka tygodni więcej na dokończenie inwestycji. - Burmistrz poprosił nas o wydłużenie owego terminu do końca maja i rozliczenia finansowego do końca czerwca i instytucja zarządzająca, jaką jest nasz departament wdrażania RPO, wyraziła na to zgodę - informuje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. 

Opóźnienia nie grożą za to Muzeum Mleka, które powstaje tuż obok pływalni. Pod koniec tego miesiąca władze Grajewa będą szukały operatora obiektu. Niewykluczone, że muzeum będzie zarządzała jedna z podlaskich mleczarni. 

Każdy chce zarobić, nikt nie chce tracić - dlatego opóźnienia przy oddaniu miejskiego basenu to wspólne kłopoty: grajewskiego samorządu, który z funkcjonowania pływalni czerpałby dochód i wykonawcy inwestycji, któremu grozi kilkumilionowa kara. 

Na finał pracy - jak zawsze w takich wypadkach - najbardziej niecierpliwie czekają jednak mieszkańcy, którzy do najbliższej pływalni mają około 30 kilometrów. - Źródło: Obiektyw TVP Białystok

Komentarze (19)

Jakie uprawnienia ma Urząd Marszałkowski w temacie interpretowania prawa zamówień publicznych, które każe bezwzględnie egzekwować kary umowne za niewłaściwa realizację zamówienia publicznego.

Pan Burmistrz pierwszy przepłynie długość basenu?

Ot i dobry gospodarz niech teraz poczuje moc zmagan z inwestycja, cała esencja smaku samorzadu. Jeszcze 4 miesiace temu kiełczewski nie miał takiego problemu...A tu sam poczatek i problem, ale coz w koncu mamy dobrego gospodarza.

DO ,,obserwator" ty chyba siedzisz na dupie i narzekasz chyba nie wiesz jak to jest z taką inwestycją .ciekawe jak już będzie to działać czy tam będziesz czy może będzie ci za drogo i znów będzie na gospodarza pozdro

obserwator, a jaka winę ponosi nowy burmistrz? to jego wina ze osoba której zlecono realizację projektu nie wyrobi się w terminie? tego typu przypadki istniały, istnieją i będą istnieć i ani ja ani Ty, ani Pan Dariusz nie ma na to żadnego wpływu, jak tak marudzisz to podnieś 4 litery z przed komputera i idź pomagać lmao. a na przyszłość zamiast z miejsca narzekać radzę pomyśleć 2 razy zanim coś napiszesz, ot cała filozofia prostoty jaka płynie z wypowiedzi większości z was w stronę nowego burmistrza, co posadki przepadły?:D

jeśli wykonawca podjął się pracy podpisał umowę w której jest mowa o każe finansowej za niedotrzymanie umowy to dlaczego ma nie zapłacić tej kary????? to jest skandal!!! widzę że pan burmistrz wprowadził samowolkę bo każdy robi co chce i nie ponosi żadnej odpowiedzialności. poprzedni burmistrz nie dopuściłby do tego...

chore terminy a potem niby zawód, czekałem 35lat to i poczekam jeszcze dwa miesiące ba nawet cztery. .

"ona :)" kolejna zwolenniczka której przepadła posada? czy wy ludzie jesteście poważnie czymś zaślepieni? ;o

jeszcze jedna sprawa, wracają do tej kary, to nawet jeżeli już realizator będzie musiał ją zapłacić, zapewne to zrobi i co w związku z tym? ulży wam? no ludzie do jasnej ciasnej otwórzcie w końcu oczy i zacznijcie myśleć >!< chcielibyście żeby wam wszystko podano na tacy, a jedyne co potraficie dać w zamian to krytyka, krytyka krytyka!

ona: tak jest na Zachodzie... ale nie w Polsce tym bardziej wschodniej tutaj ludzie "mysla" ze mozna nie dotrzymywac umow, powaznie. Przyklady masz w komentarzach. Polak to specyficzny czlowiek wlascwie to "ruski" chociaz Polak "mysli" ze ruscy to cos gorszego ale za granica to jedno i to samo. W Anglii nie odroznisz Polaka od Ukrainca czy Rumuna to jedno i to samo. Polak to po prostu "ruski". Lubi krasc, pic, chce oszczedzac na wszystkim, zalatwianie po znajomosci pracy/czekogolwiek uwaza za normalne - to jest Polak - taki po prostu "ruski""rumun". Dla Polakow ktorzy maja po 50lat to nawet Lotysz czy Estonczyk to "ruski" no to tak samo Polacy to tez "ruskie". Narod zyjacy za zelazna kurtyna i majacy nawyki ktore go nie roznia od innych "ruskich". Polak to "ruski". Polak chleje wodke jak inni "ruscy". On nawet nie wyobrazaja sobie zycia bez wodki. Polak kradnie w pracy jak inni "ruscy". Polak nie szanuje swoich rodakow. Polak to "ruski" zyjacy pod wplywem ZSRR. My lubimy mowic o innych "ruscy" ale na Zachodzie jestesmy dla tamtejszych ludzi "ruskie' i tyle w temacie Polaczki. Polak nie bierze prysznica przed wyjsciem do pracy. Polak nie zmienia bielizny codziennie. Polak zyje dzieki znajmosciom. Polak pije wodke jak inni "ruscy". Polak to "ruski". I tyle w temacie. Nie roznicie sie niczym od Rosjan, Bialorusinow, Ukraincow, Litwinow ktorymi czesto pogardzacie.

nie naliczenie kary - dyscyplina finansów publicznych, chyba że może wystąpiły jakieś roboty dodatkowe, zamienne itp wtedy jest podstawa do aneksowania umowy.

Basen może będzie oddany jako projekt za dwa miesiące, aczkolwiek oficjalne otwarcie ma być w październiku, więc to pic na wodę. :)

wolałbym McDonald's od tego basenu !!!!

A co poprzedni burmistrz zrobił ,żeby ponaglić firme? Czy w ogóle interesował się tym , jak przebiegają prace nad basenem? Nie! Bawił sie władzą i myslał , że wszystkei rozumy pozjadał. Jak pamiętam ,to on zmieniał rodzaj niecki, więc to chyba przez niego firma ma kłopoty. A problem nieterminowego wykonania to nie tylko problem wykonawcy , ale miasta też bo cofną nam kasę unijną I co wtedy?

Ale w Grajewku będą rozrywki :) Ja bym chciał więcej pubów (zwanych także pijalniami piwa), bo lubię smród robotniczych ciuchów w wieczornych godzinach po ciężkiej orce, dobrze jest się napić piwka i zjeść hamburgera z mikrofali.

sprawa jest prosta. termin nie dotrzymany - płacą kary, nie znaczy się dogadali - zbiórka na budżet wyborczy rozpoczęta

staly_bywalec to ja cie zapraszam do swojego mieszkania, piwo tanie, przekaski tanie tylko jest jeden szczegol, dlatego tanie bo dzialalnosc "nielegalna". Godzisz sie na takie warunki?

Nawet mnie to nie zdziwiło...

no właśnie poco oni to otwieraja jak i tak w grajewie jest mało mieszkanców i poco umawiac termin obiecany?? hehe zaraz pewnie to zamnkna bo kasy nie bendzie jak ta ma byc takie słabe to karzdy bedzie wolał juz pojechac an basen do ełku!!!!

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.