Wiadomości

Basen w Grajewie to fatamorgana

Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu pod nazwą „Poprawa atrakcyjności turystycznej powiatu grajewskiego poprzez budowę basenu kąpielowego w Grajewie” był składany już dwukrotnie w wymaganym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego terminie i dwukrotnie został odrzucony. - Basen w Grajewie jest równie potrzebny jak obwodnica i sprawne wodociągi czy ciepło zimą – mówi z przekonaniem Andrzej Masłowski z Grajewa spotkany na grajewskiej ulicy. – Nie rozumiem dlaczego nasi urzędnicy nie dotrzymują obietnic zbudowania go. Winny błędom urzędnik widocznie nie potrafi pisać takich wniosków.

Wniosek o dofinansowanie budowy basenu składany po raz pierwszy, nie uzyskał akceptacji. Powodem podobno było, jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, zaszeregowanie Grajewa i powiatu w czwartej grupie atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego.
- Na zlecenie zarządu województwa podlaskiego specjalistyczna firma z branży turystycznej opracowała dokument, w którym województwo podlaskie zostało podzielone na cztery stopnie atrakcyjności turystycznej. Dla przykładu, Augustów znalazł się w pierwszym stopniu opracowania, Grajewo niestety w ostatnim czwartym – podaje Ryszard Wolwark, sekretarz miasta i radny sejmiku wojewódzkiego. - Z tego tytułu, w świetle zasad dokumentu atrakcyjności i komitetu oceny projektu, mieliśmy jako miasto i powiat na starcie 25 punktów mniej do oceny projektu. Wniosek wówczas przeszedł ocenę i formalną i merytoryczną, ale mimo to nie uzyskał minimalnej wymaganej liczby punktów. Zabrakło właśnie tych 8,5 punktu. Wówczas połączone siły burmistrza Krzysztofa Waszkiewicza i Stanisława Szletera wójta gminy Grajewo, wystosowały do Zarządu województwa pismo odwołanie, które zostało uwzględnione. 

Drugi wniosek też odpadł
We wrześniu ubiegłego roku ponownie złożono wniosek o "Poprawę atrakcyjności miasta i powiatu grajewskiego”. Miasto wnioskowało o kwotę dotacji w wysokości 7mln 580 tys. 303 zł i 50 gr. Było to 50 procent kosztów planowanej inwestycji. Terminy zostały dotrzymane. Niestety, 18 lutego 2011 do grajewskiego ratusza przyszło pismo z Departamentu Zarządzania Regionalnym  Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, z którego wynika jednoznacznie, że instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym w wyniku jego oceny merytorycznej odrzuciła wniosek. To zdyskwalifikowało grajewski projekt w staraniach o wsparcie finansowe. 
– Komitet oceny projektu zarzucił opracowaniu grajewskich urzędników, że wniosek nie przyczyni się do poprawy atrakcyjności turystycznej regionu – wyjaśnia Ryszard Wolwark. – Natomiast komitet zaakceptował wiarygodność konieczności realizacji projektu oraz związek jego celów z celami RPO.

Nadzieja, oby nie złudna
Zgodnie z procedurą, od wyniku oceny miastu przysługuje wniesienie protestu do departamentu zarządzania RPO w terminie 14 dni od dnia otrzymania odmowy. Taki wniosek grajewscy urzędnicy dostarczyli do departamentu w piątek 4 marca. Przypomnijmy, że odmowę otrzymali 18 lutego. 
- Jako radny sejmiku wojewódzkiego nie mogę bezpośrednio wesprzeć naszego wniosku ponieważ w departamencie zarządzania RPO pracują niezależni eksperci i na ich pracę nikt nie ma wpływu – mówi Ryszard Wolwark. – Natomiast bardzo mocno interesuję się tym tematem. Zasięgałem informacji dotyczących dokładności wykonania wniosku w białostockim departamencie, aby niczego nie przeoczyć. Dostarczyłem je do naszego Referatu Strategii i Promocji, który intensywnie pracował nad tym, żeby zarzuty postawione naszemu projektowi można było oddalić. Myślę, że one pozytywnie wpłynęły na tekst naszego protestu i nic jeszcze nie jest przesądzone. Nie jesteśmy jeszcze na straconej pozycji. Pieniądze w programie operacyjnym jeszcze są.

fot.Janek Kalbarczyk

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.