Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 11446 wyświetleń

Badania mammograficzne

W Grajewie w dniach 23 i 26 października 2009 roku będzie wykonywał profilaktyczne badania mammograficzne. Mammobus stanie na placu przed Urzędem Miasta Grajewo (ul. Strażacka 6 A).
       Badania te są finansowane przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte są panie od 50 do 69 roku życia (rocznik 1940-1959).
Rejestracja telefoniczna: 0 801 080 007 oraz 0 58 666 24 44.

Przed przystąpieniem do badania pacjentki wypełniają specjalnie opracowane ankiety, które zawierają informacje pozwalające na dokonanie pełniejszej oceny zdjęć przez lekarzy.
Jedno badanie obejmuje wykonanie 4 projekcji (po dwie projekcje na każdą pierś). Pacjentki otrzymują wynik badania po ok. 14 dniach pocztą na adres domowy. Zdjęcia opisywane są przez doświadczonych lekarzy radiologów posiadających odpowiedni stopień specjalizacji.
Zgodnie z zaleceniami kontrola mammograficzna powinna być przeprowadzana:
- w wieku 35-39 lat - przynajmniej jedna mammografia,
- w wieku 40-49 lat - co 2 lata mammografia,
- w wieku 50-60 lat - co roku mammografia,
- po 60 roku życia - według wskazań lekarskich, zwykle, co 1,5 - 2 lata
Mammobus jest specjalnie zaprojektowany dla potrzeb mammografii, posiada poczekalnię, dwie przebieralnie i gabinet badań, jest także wyposażony w klimatyzację i system ogrzewania. Dzięki swojej mobilności dojeżdża do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego, bądź gdzie w danej chwili zepsuty jest mammograf stacjonarny. Stwarza to mieszkającym tam kobietom często jedyną możliwość skorzystania z badań i w wielu przypadkach pozwala uniknąć komplikacji związanych z rakiem piersi.  - informuje grajewo.pl

Komentarze (2)

a ile kosztuje to badanie dla pań które nie mają 50 lat???

To bardzo dobrze,że nasze panie mogą leczyć się i to bezpłatnie. Zastanawia mnie jeden fakt a mianowicie:Dlaczego w Grajewie nic nie robi się dla drugiej połowy czyli mężczyzn. Akcja ,Prostata - męska sprawa'' realizowana od roku 2004 jakoś w Grajewie nie jest propagowana. Jak już zjawi sie jakiś urolog to tylko doraźnie. Przerost gruczołu krokowego nie wyleczysz jedną wizytą u lekarza. Może nasi radni zajmą

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.