UWAGA

niedziela, 15 grudnia 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12730 wyświetleń

Apel Rady Powiatu

Stanowisko
Rady Powiatu Grajewskiego
z dnia 29 lutego 2012 r.
w sprawie funkcjonowania oddziału i poradni ortopedycznej
 w Szpitalu Ogólnym w Grajewie.

    Radni Powiatu Grajewskiego uważają za konieczne funkcjonowanie całodobowych kompleksowych świadczeń ortopedycznych (oddziału i poradni) w Szpitalu Ogólnym w Grajewie.

    Szpital w Grajewie pełni funkcję szpitala powiatowego, w którym bezwzględnie muszą funkcjonować oddziały: wewnętrzny, dziecięcy, ginekologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Brak któregoś z tych oddziałów może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu.
    Należy dodać, że w szpitalu funkcjonuje oddział ratunkowy, gdzie zaplecze  ortopedyczne jest bezwzględnie konieczne.
     Narodowy Instytut Zdrowia w Warszawie opracował Narodowy Program Zdrowia, którego zadaniem jest wyrównywanie różnic w zdrowiu poszczególnych regionów w Polsce. Dokument ten wskazuje, że województwo podlaskie posiada jeden z najwyższych w kraju wskaźników występowania chorób i urazów narządu ruchu. Funkcjonowanie oddziału i poradni leczących ten właśnie zakres schorzeń, w szpitalu leżącym przy jednym z najniebezpieczniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce, jest logicznym wypełnieniem tego programu.
Najbliższy odział ortopedyczny, gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia wykupił świadczenia dla mieszkańców powiatu, znajduje się w Łomży oddalonej o 60 km od Grajewa. To zbyt daleko dla pacjenta z urazem wielonarządowym, bo czas transportu trwa ponad godzinę. Wiadomym jest, że pierwsza godzina po urazie, to złota godzina, bo udzielona kompleksowa wielospecjalistyczna pomoc daje pacjentowi szansę na przeżycie, bądź normalne funkcjonowanie. Mieszkańcy Grajewa i okolic, jak i turyści licznie odwiedzający region, z przyczyn niezrozumiałych są tej szansy pozbawieni. Dziś nikt nie wie ilu ludzi dotkniętych urazem w okolicach Grajewa zmarło albo są kalekami z powodu braku w szpitalu całodobowego oddziału i zbyt późnej profesjonalnej opieki ortopedycznej. Należy dodać, iż brak wykupienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń ortopedycznych w szpitalu w Grajewie dyskryminuje mieszkańców tego powiatu w stosunku do innych powiatów, gdzie takie oddziały funkcjonują. Szpital Ogólny w Grajewie jest przygotowany do natychmiastowego otwarcia poradni i całodobowego oddziału urazowo-ortopedycznego, o jednym z najwyższych standardów i poziomie świadczeń w województwie podlaskim.
   
    Z uwagi na powyższe zwracamy się do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku o skorygowanie błędu i spowodowanie równego dostępu do świadczeń zdrowotnych mieszkańców województwa podlaskiego w przywołanym zakresie. Apelujemy o ogłoszenie dodatkowego konkursu ofert, dotyczącego kompleksowej całodobowej opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej w zakresie ortopedii i traumatologii tylko dla powiatu grajewskiego, tak samo, jak to uczynił w stosunku do innych powiatów naszego regionu.   
                                                                                                        
Przewodniczący
     Rady Powiatu Grajewskiego
       Stanisław Kossakowski


Komentarze (4)

O co wy ludzie walczycie????????????? O prywatną spółkę dla konkretnych osób, którym na tym zależy. Lepiej jechać pół godziny do fachowców do Łomży i Białegostoku, bo tutaj i tak na zawołanie lekarza brak, brakuje podstawowego sprzętu. Wykonuje się tutaj wyłącznie rutynowe i planowane zabiegi. Przypadkowych zdarzeń ne ma. Lekarz który wykonuje zabiegi bywa z rzadka, li tylko i wyłącznie do operacji. Reszta go nie interesuje., nie ma czasu, bo ma po kilka fuch dobrze płatnych. Biegiem zrobi swoje i tyle go widzieli.
Wy dbajcie o interes szpitala, bo niedługo przyjdą i zaorzą .Puknijcie się w łeb, komu wy służycie za nasze pieniądze, kto wami kręci. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ BO KREW ZALEWA JAK SIĘ TO CZYTA, JAK SIĘ NAD TYM MĘCZYCIE. MARTWCIE SIĘ REHABILITACJĄ NA PRZYKŁAD LUB BRAKIEM SPECJALISTÓW W PRZYCHODNI. POWTARZAM, NIECH ZARZAD SPÓŁKI SI TYM MARTWI. ICH BIZNES A NAM NIC PO TYM. NO PROBLEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Szanowna Rado!
Oddział ortopedii w ramach niepublicznego ZOZ, który istniał w budynku Szpitala nie udzielał całodobowych świadczeń w zakresie traumatologii. Przyjmował chorych na zabiegi planowe. Tym bardziej nie trafiały do tego oddziału chorzy z urazem wielonarządowym. Poradnia natomiast była czynna w soboty. Szpital Ogólny w Grajewie nie występował z ofertą do NFZ na w/w świadczenia.

Dziwne,że urzędnicy powiatowi do tej pory nie wiedzieli iż Oddział Ortopedyczny nie świadczył dotychczas opieki ortopedycznej czy traumatologicznej ludności miejscowej lub turystom, ponieważ był oddziałem prywatnym i wykonywał procedury specjalistyczne, wysoko opłacane.Nie rozumiem o co ten cały szum,czyżby ktoś tam miał swoje udziały?

dziewczyna/y - nie do końca jest tak jak piszecie. Poradnia ortopedyczne w Grajewie jest potrzebna - oddział też. Sam kilka-krotnie potzebowałem pomocy - i ją otrzymałem! I nie tylko jak piszecie w sobotę. Przez kogoś jak widzę przechodzi - zawiść - moze przez jakąś pielęgniarkę - która nie dostała tam pracy - a jaj koleżanka - tak! (nie ma zaczenia czy podmiot jest publiczny czy nie! wazne ze miał kontrakt z NFZ i wykonywał cześć usłu w ramnach uzepiecznia.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.