Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 3390 wyświetleń

Uroczyste odsłonięcie tablicy

Uroczyste odsłonięcie tablicy
19 czerwca 2021 r. przy budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziem grajewskich na Sybir.
Przedstawiciele środowiska Sybiraków uczestniczący w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir: - Jadwiga Budna, Monika Golubiewska, Julia Krukowska, Helena Karwowska, Teresa Wieczorek, Irena Bućko, Barbara Krasnoborska  córka Marii Wiszniewska,  Mirosława Suławko  córka Tadeusza Niedźwieckiego
 
W dniu 18 czerwca, w przeddzień uroczystości odsłonięcia tablicy memoratywnej poświęconej 80. rocznicy ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir, która odbędzie się 19 czerwca, Starosta Grajewski - Waldemar Remfeld, Radny Powiatu Grajewskiego - Bolesław Ruszczyk wraz z panią Jadwigą Budną – Sybiraczką, odwiedzili cmentarz grajewski. Złożyli wiązanki i zapalili znicz przy pomniku upamiętniającym Polaków zesłanych w głąb Rosji.
 

Komentarze (15)

A kiedy będzie tablica upamiętniająca przedostatnią wysyłkę. Oni byli gorsi?

i kolejny kamien..pomnik nie bylby wiekszym oddaniem szacunku a nie kamien z pola?

Dziękuję bardzo za odsłonięcie tablicy.Jest niezmiernie przykro jednak,że zabrakło miejsca naszej mamie Sybiraczce.

Do były mieszkaniec, a nie liczy się gest i pamięć??? Czy twoim zdaniem ma być tylko efekt wizualny??

Kaśka i inni, Rosjanie nas wywozili od zawsze, począwszy od miłosiernego cara. Trwało to setki lat i i było mnóstwo wywózek na śmierć u "przyjaciół" Rosjan. Ta ostatnia wywózka jest upamiętnieniem ostatniej męki obywateli polskich, nad którymi śmierć planowana przez Rosjan: Ruś, Rosja, biali, czerwoni, mienszewicy, bolszewicy, ZSRR, Federacja Rosyjska, itp. _ eto wsio adno, była ( być może) ostatnia. Upamiętnienie tej wywózki na polnym kamieniu jest adekwatne do ich życia na Syberii, Kazachstanie i innych kaźniach ich niedoli. Jeśli ktoś ma zabrane komuś pieniądze, to zamiast czci i pamięci ludzkiej, niech postawi pomnik z granitu. Mnie jednak ciekawi kto siedzi pod baldachimem, czy są to rzeczywiście Sybiracy (nieznani), czy to ci, których posadziliśmy do władzy. Chwała Sybirakom!

Ostatni transport, w którym wywieziono moją rodzinę z okolic Rajgrodu, konkretnie z Dreństwa i Tajenka, to był powiat grajewski, ale pociągiem z Augustowa, miał miejsce 22 czerwca 1941, czyli w dniu napaści Niemiec na ZSRR, dosłownie pod ostrzałem niemieckich samolotów. Trafili do kołchozu im. z Budionnego w Chakaskiej Awtonomnoj Obłasti.

Piękny w swej prostocie, doskonale oddający przesłanie. Dzięki wielkie za to pomysłodawcom i wykonawcom. Ten pomnik był potrzebny.

do kamil : tak,wazny jest wizualny aspekt.Bo gdy przyjezdza ktos spoza Grajewa np. turysta on nie bedzie podchodzil i patrzyl kto cos madrego na tabliczce napisal.Ale jak zobaczy pomnik/ladnie wykonany to nie tylko zwroci na niego uwage ale i podejdzie i wtedy sie dowie o historii miasta.Sam pomysl,jak czesto Ty podchodzisz i czytasz takie tabliczki w ziemi jak spacerujesz w innym miescie..

Droga córko sybiraczki, w Grajewie od wieków jest tak, że są lepsi i gorsi. Lepsi sybiracy, lepsi katolicy, lepsi wyznawcy Jarosława. I tego nie zmienisz. Rosyjska, wschodnia mentalność.

do .- odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi - NIE- moja 90 letnia mama,jest Sybiraczką,a nawet nie została poinformowana o takiej uroczystości.Jest bardzo przykro.

A czemu nie ma tam Pani Wróblewskiej. Przecież to sybiraczka.

Punkcie, naucz sie historii i zacznij odrozniac ZSRR od Rosji. Zapewne dla takich ekspertow historycznych jak ty, Stalin tez byl Rosjaninem, poniewaz po twoim wpisie widac ,ze jest ci wszystko jedno.

Przecież to wcale nie chodzi o pamięć o ludziach, którzy szczególnie ucierpieli w czasie II wojny Światowej. Te wymyślane uroczystości służą wyłącznie do promowania rządzących. /

Moja mama wraz z rodzina byla rowniez skazana na tulaczke syberyjska. Na szczescie nie wpoila we mnie rusofobii- za co jestem i bede zawsze Jej b, wdzieczny.
Opowiadala rowniez, ze zwykli ludzie (Rosjanie) ktorych spootkala podczas tulaczki I , byli b. zyczliwi, pomocni i goscinni, a to potwierdza, ze nie wszyscy byli wylacznie bolszewikami i modercami . W kazdej nacji istnieja dobrzy i zli ludzie. To jak mozna nimi manipulowac pokazuje u nas nasz malenki dyktator. Rezim stalinowski nie jest rosyjskim fenomenem wymyslonym przez Rosjan, tak jak dyktatura hitlerowska nie jest wymyslem niemieckim . Dzieje sie tak , kiedy w momencie kryzysku w panstwie pojawia sie ,"ktos", kto magicznym zlem oglupia cale masy ludu, ktory gotowy jest za nim pojsc w ogien .

Kaśka- masz racje, za tym stoi pis propaganda.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.