Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 12898 wyświetleń

9 PSK pod Nowogrodem

10 września Grupa Rekonstrukcji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK w Grajewie już po raz drugi wzięła udział w rekonstrukcji walk z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku w Nowogrodzie.
Rekonstrukcja walk odbyła się w Nowogrodzie, przy schronie usytuowanym przy moście na Narwi. To tu na początku września 39' walczyły wojska polskie i niemieckie. W rekonstrukcji wzięło udział blisko 50 żołnierzy, którzy podzielili się na oddziały niemieckie i polskie. Była piechota, kawaleria, artyleria przeciwpancerna i przeciwlotnicza. Wiarygodności toczonym walkom dodawały niemal autentyczne rekwizyty, wśród nich niemieckie motocykle, a także potężne wybuchy ładunków pirotechnicznych i wystrzały karabinów.
Trwającemu ponad godzinę widowisku historycznemu - Obrona Nowogrodu 1939. przyglądało się kilka tysięcy widzów Inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej "SGO Narew", poza nią udział wzięły zaprzyjaźnione grupy z Grajewa, Białegostoku, Grabowa i Ostrołęki.

Tomasz Dudziński

P.S. Wszystkich chętnych (sanitariuszki również) chcących kultywować tradycje 9 psk zapraszamy do współpracy: http://www.9psk.pl/index.php?page=20

FOTOGALERIA: http://4lomza.pl/index.php?wiad=8841

Komentarze (1)

Ja tam byłem i niemca zdrowo biłem.Impreza pierwsza klasa.w tę niedzielę jedziemy nad Bzurę, to jest znacznie większa rekonstrukcja na kilkuset uczestniów, to dopiero będzie jazda.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.