poniedziałek, 2 października 2023

Kultura i rozrywka

„Święto Ziemniaka” w Mońkach

Kilkudziesięciu wystawców z całej Polski, biesiada staropolska, Mistrzostwa Polski w jedzeniu babki ziemniaczanej oraz występ afrykańskich muzyków disco – to tylko niektóre atrakcje XVI Jarmarku Kresowego „Święto Ziemniaka”.

Reaktywowane po prawie dwudziestu latach przerwy monieckie Święto Ziemniaka, podobnie jak w ubiegłym roku, przyjęło formułę jarmarku.

W niedzielę 9 sierpnia kilkudziesięciu wystawców z całej Polski zaprezentwało w centrum Moniek swoje produkty gastronomiczne i ekologiczne, walcząc o nagrodę „Złotej Bulwy”.

Obok II Mistrzostw Polski w Jedzeniu Babki Ziemniaczanej organizatorzy przewidzieli „Biesiadę z Babką”, czyli wspólne śpiewanie piosenek staropolskich, sarmackich i biesiadnych. Nie zabrakło też akcentów bardziej światowych – a to za sprawą zespołu „The Sound of BONEY M”. Ta złożona z pochodzących z Nigerii, Zimbabwe i Zambii ciemnoskórych artystów przypomniało największe hity dyskotek sprzed trzydziestu lat.

 

 W kategorii „potrawa regionalna” najlepszą okazała się Helena Pezowicz z Zucielca, za najlepszy produkt tradycyjny (rzeźba, obraz, wiklina itp.) nagrodę otrzymał Ryszard Korytkowski, nagfroda za najsmaczniejszą „potrawę z ziemniaka” przypadła Jadwidze Dębowskiej z Moniek, a „najładniejszym stoiskiem” uznano stoisko Iwony Orłowskiej z Krypna Kościelnego.

W drugich Ogólnopolskich Mistrzostwach w jedzeniu babki na czas pierwsze miejsce zajął Tadeusz Daniłko z Dolistowa, natomiast wśród kobiet najszybszą okazała się Marzena Kozłowska z Moniek. 

niedziela, 1 października 2023

Michał Bajor - koncert w Łomży

niedziela, 1 października 2023

ZS2. Akcja "Sprzątanie Świata 2023"

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.