sobota, 29 stycznia 2022

Kultura i rozrywka

  • 17 komentarzy
  • 10234 wyświetleń

„Gody 2007”

 Miejski Dom Kultury w Szczuczynie i Starostwo Powiatowe w Grajewie byli już po raz piąty organizatorami Powiatowego Międzyszkolnego Przeglądu Widowisk Kolędniczych „Gody 2007” w Szczuczynie. W Przeglądzie wzięło udział 13 zespołów z Łomży, Danówka, Rudy, Słucza, Rydzewa, Rajgrodu, Radziłowa, Ławska, Niedźwiadnej, Bzur  i Szczuczyna.

Występy oceniało jury w składzie:
Teresa Pardo – Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Maria Ostrowska – Miejski Dom Kultury w Szczuczynie
Maria Wykrętowicz – Miejski Dom Kultury w Szczuczynie

W kategorii teatrów wiernych tradycji I miejsce przyznano zespołowi „Mali Szczuczyniacy” z Miejskiego Domu Kultury (opiekun Andrzej Szabelski) za widowisko „Herody”.
W kategorii teatrów czerpiących z tradycji ludowej I miejsce otrzymał zespół „Promyk” ze Szkoły Podstawowej w Ławsku (opiekun Anna Gordon) za „Bożonarodzeniowe jasełka” .

Drugie miejsce przyznano zespołowi „Gwiazdki Betlejemskie” z Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie (pod kierunkiem Małgorzaty Laszczkowskiej i Krystyny Niedźwiedzkiej) za jasełka „Narodzenie Pańskie”. Trzy równorzędne trzecie miejsca otrzymały: „Rude Trzpioty” ze Szkoły Podstawowej w Rudzie (opiekun Romualda Dzierżanowska) za widowisko „Znak z nieba”, "Promyczki z Dwójki” ze Szkoły Podstawowej w Łomży (opiekun Małgorzata Szyszka) za „Jasełka 2007”oraz „Niedźwiadki” ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej (opiekun Krzysztof Grunwald) za „Jasełka z pasterzami”. Puchary dla zwycięzców ufundowało Starostwo Powiatowe w Grajewie. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa.

 "Mali Szczuczyniacy" i  "Promyk" będą reprezentować powiat grajewski w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w Łomży w lutym 2008 r.

Galeria zdjęć
 
Barbara Paszkowska

Komentarze (17)

Szkoda tylko, że jury niektóre przedstawienia oglądała w składzie jednoosobowym.

cZY JASEŁKA musiałY być nudne żeby podobały się szacownej komisji

Mnie podobały się tylko z Rudy. Ale dali dżezu!!! Dlaczego tak mało zdjęć. Przecież były robione.

I tak Danówek jest najlepszy

Danówek nie miał programu zgodnego z tradycją. Ktos nie pomyślał o tym, chyba katechetka nie potrafiła odczytać intencji organizatorów konkursu. Było za dużo śpiewu. Ale było OK!

Ruda jest najlepsza ale to jest oczywiste ze wygrali ze szczuczyna i łomzy bo z tej miejscowosci byli jurorzy

Do "z,,,,o". Może i jasełka były niezgodne z tradycją, ale wnosiły jakieś nowe elementy. Aktorzy z Danówka, w przeciwieństwie do "Małych szczuczyniaków" znali tekst. Co do Jury to był chyba tradycyjnie: głosowali jak chcieli, a wyszło jak trzeba. Przynajmniej mam takie wrażenie po obejrzeniu kilku przedstawień. Jestem ciekaw, jakie sukcesy odnoszą w Łomży wybrane przez to Jury zespoły. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

Danówek górą!!!!!!!!!

Do Ktosia: Masz rację widziałem "Niedżwiadków" z Niedżwiadnej. To takie bla, bla, kle, kle. I wygrali trzecie miejsce. Dla mnie było do bani. Ale oni też musieli. Przecież w Niedżwiadnej jest ksiądz, który zajmuje się jakąś kulturą chrześcijańską w dekanacie. To by nie wypadało, żeby do Łomży nikogo ze swoich nie zawiózł. Tak jest jak wszędzie Już to dawno zauważyłem. Kto bliżej koryta ten też świta. Rozwijamy się przez to i poznajemy "ŻYCIE".Wesołych świąt dla wszystkich aktorów.

Do z). To miłe, że porównujesz zespół gimnazjalistów do dzieciaków z klas II - IV z "Małych Szczuczyniaków". Tylko to nie oni sprzątneli puchar sprzed nosa Danówka, bo występowali w innej kategorii (o ile kumasz o czym mówię). A osiągnięcia? W ubiegłym roku "Mali Szczuczyniacy" w Przeglądzie Wojewódzkim w Hajnówce zajęli III miejsce. Kilkakrotnie mieli też I i II miejsca w Przeglądzie "Herody" w Węgorzewie.

Danówek był dobry, ale w ubiegłym roku. W tym to jedynie nieźle śpiewał. A Ruda też spoczęła na laurach, stać ich na więcej. Co III miejsce za malo? Nie doszukujcie się niesprawiedliwości tylko grajcie z pasją jak w ubiegłym roku. Bo w tym to tylko jeden diabel grał nieźle i wyróżniał się ten mały aniołek, reszta mogła spokojnie wejść do tego waszego kotła i w nim pozostac - przedstawienie nic by na tym nie straciło.
Już wszystkich skrytykowaliście: Łomżę, Szczuczyn, Niedźwiadną a co z Ławskiem? A tak na marginesie: Niedźwiadna nie jedzie do Łomży.

Do "mamy". Nie chcę tych dzieciaków porównywać do gimnazjalistów. Ale taki przegląd zobowiązuje do jakiegoś przygotowania, chociażby nauczenia się tekstu. W niektórych zawodach nie przyznaje się pierwszych miejsc jeżeli poziom jest zbyt niski. A w tym przedstawieniu głównie grały piękne stroje. Do Jury mam zastrzeżenia, bo większość wyróżnionych zespołów pokazało "flaki z olejem"- być może tradycyjne.

mi się wydaje że szkoła z Ławska zasłużenie wygrała bo wszystko było zrobione zgodnie z programem i nie przeciągało się w nieskończoność jak u innych i były to prawdziwe jasełka. Wesołych świąt dla wszystkich!!!

werdykt to jedna wielka lipa. jeśli chcieli wstawić swoich do zwycięstwa to trzeba im było od razu dać puchar a nie zwoływać inne szkoły. tym bardziej ze były występy ciekawe i niestandardowe (dekoracja,Jagusia, diabełek z herodem z Rydzewa były super, albo z Rudy tez spoko). przynajmniej coś się działo i spać się nie chciało jak przy niektórych grupach czytających, czy śpiewających z kartek(jak np.Szczuczyn) i o dziwo te nudne zespoły (Ławsk) zostały ZAUWAŻONE, a ciekawe nie. czy to nie kumoterstwo przypadkiem? Lipa nie warto się wysilać i dzieciaki ciągnąc na coś takiego - nauczyciele nie przywoźcie fajnych uczniów bo nie wygracie, w Szczuczynie górą nuda i zwyczajność

do Obserwatora: Podzielam twoje zdanie, że werdykt to jedna wielka lipa. Historię Bożego Narodzenia każdy Polak zna od dziecka. Chodzi o ciekawe i niestandardowe przedstawienie tej rzeczywistości w taki sposób, by nie nudziło, ale jednocześnie oddawało całą PRAWDĘ (mam na myśli biblijną). Moim zdaniem w jury powinien zasiadać ktoś z Kościoła. Nie wiem czemu miały służyć scenariusze wysyłane na 11 dni wcześniej. Mam wrażenie, że już na tym etapie można było wyselekcjonować coś ciekawego, a potem ocenić za pomysł. Inna ocena powinna być za grę aktorską, a inna za scenariusz, a jeszcze inna za ogólny wyraz artrystyczny (rekwizyty, stroje, muzyka itp.) Ale jak widać z komentarzy i tak każdy zna swoją wartość. Myślę, że właśnie taka jest prawda. Widzieliśmy siebie nawzajem i mamy o sobie swoje notowania, jak w "Tańcu z gwiazdami". Myślę, że najlepsze w tym Przeglądzie jest to, że dzieci mogą się wykazać jako uczestnicy prawdziwej HISTORII, utożsamiać ze swoimi bohaterami, a także porównywać, próbować naśladować, czy tylko przeżywać. Chwała za przygotowanie ORGANIZATOROM. Jesli już jasełka to może jeszcze ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE. To też polska tradycja. Z najlepszymi życzeniami od Dzieciatka Jezus . On sam nieźle się z tego naśmieje.

Z obserwacji Przeglądu oraz z postów wynika , że wszyscy byli naj.... tylko komisja źle oceniała, gospodarze mieli wygrać , a pozostałych poproszono tylko dla dekoracji imprezy. Możecie porównać swoje występy na przeglądach o szerszym zakresie , mam na myśli Białystok , Suwałki wraz z Pograniczem z Sejn, Olecko, Węgorzewo, Łomżę, Hajnówkę. Wystarczy pojechać i obserwować. Nie należy mylić przeglądu ze spotkaniem gdzie zawsze w sprawach religijnych musi być kapłan jako autorytet.
Mniemam, że większość przedstawień była przygotowywana na potrzeby występów szkolnych, a również kościelnych. Zawsze rodzice , opiekunowie i widzowie wpadają w zachwyt nad występami swoich pociech i chwała im za to.
a jeśli Szczuczyn by chciał otrzymać puchary za organizację lub kwalifikować się na wyjazd do Łomży, to nie musiałby tego organizować. ( trochę krytycyzmu w stosunku do siebie piszący i urągający).
Mniemam, że jeśli zgłosicie się na wojewódzki przegląd to weźmiecie w nim udział i będziecie usatysfakcjonowani.
Z BOŻĄ POCIECHĄ KTÓRA ZAWITA W NASZYCH SERCACH W WIGILIJNĄ NOC, życzę wiele sukcesów pedagogiczny, kulturalnych , zdrowia, pomyślności w życiu codziennym ORAZ ŁASK JAKIMI BĘDZIEMY OBDARZENI po spowiedziach rekolekcyjnych także dosiego 2008 roku życzy w imieniu własnym oraz wszystkich niezauważanych cichy obserwator.
DZIECIĄTKO JEZUS NIECH MA NAS W SWOJEJ OPIECE

Nie byłoby nieporozumień gdyby przynajmniej opiekunowie (nauczyciele) pozostali do końca przegladu, wysłuchali werdyktu jury oraz uwag dotyczących widowisk. Mogliby zadawać pytania i dyskutować, wiedzieliby wówczas co zmienić lub ulepszyć w swoich widowiskach. A zwykłe pyskówki na forum do niczego nie prowadzą.
Wesołych Świąt!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.