sobota, 28 maja 2022

Kultura i rozrywka

„Bitwa pod Rajgrodem...

„Bitwa pod Rajgrodem – 29 V 1831 r.”

   W sobotę 28 maja br. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Grajewskie spotkania z historią”. Tym razem głównym tematem spotkania była 180-rocznica zwycięskiej bitwy wojsk polskich z Rosjanami pod Rajgrodem, która odbyła się 28 maja 1831 r. podczas trwającego wówczas powstania listopadowego. Zebrani goście mieli okazję wysłuchać interesującego referatu Pana Janusza Sobolewskiego z Towarzystwa Miłośników Rajgrodu, który w oparciu o znane dotychczas, jak i świeżo pozyskane materiały archiwalne przedstawił niezwykle barwnie i obrazowo wydarzenia bitwy pod Rajgrodem. Po krótkiej przerwie głos zabrał Pan Marcin Zrojewski z Warszawy, który opowiadał o swojej pasji, jaką jest powstanie listopadowe, a w szczególności kolekcjonowanie pamiątek z tamtego okresu.
    Po ciekawej dyskusji, która się wywiązała wszyscy uczestnicy spotkania przeszli na sale ekspozycyjną obejrzeć wystawę pt. „Bitwa pod Rajgrodem – 29 V 1831 r.” Większość zgromadzonych na wystawie eksponatów pochodzi z kolekcji Pana Marcina Zdrojewskiego i jest powiązanych z wydarzeniami, które miały miejsce pod Rajgrodem 180 lat temu. Uzupełnieniem są eksponaty ze zbiorów lokalnych kolekcjonerów, w tym kilkanaście przedmiotów pochodzących z pobojowiska pod Rajgrodem.


 Zwiedzający mogą także zapoznać się z rysem historycznym  wydarzeń, które miały miejsce 180 lat temu oraz relacją jednego z uczestników bitwy.

Wystawa będzie prezentowana w siedzibie GIH do dnia 30 VI br.

Serdecznie zapraszamy

piątek, 27 maja 2022

Wieści z Niećkowa

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.