piątek, 8 grudnia 2023

Kraj

„Bez zawieszenia”

Wyroki w sprawie starachowickiego przecieku: 3,5 roku więzienia dla byłego wiceszefa MSWiA Zbigniewa Sobotki, 2 lata - dla Henryka Długosza oraz 1,5 roku dla Andrzeja Jagiełly.

Jagiełło i Długosz oskarżeni byli o utrudnianie postępowania karnego, Sobotka o ujawnienie tajemnicy państwowej i służbowej, godzenie się na utrudnianie postępowania przygotowawczego oraz godzenie się na narażenie działających pod przykryciem policjantów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.

Kielecki sąd okręgowy (rozprawie przewodniczył sędzia Paweł Anczykowski) odrzucił zarzut prokuratury, że posłowie ujawnili tajne plany operacyjne Centralnego Biura Śledczego, by pomóc zorganizowanej grupie przestępczej w Starachowicach, uznał zaś, że celem oskarżonych było udzielenie pomocy jedynie dwóm starachowickim działaczom samorządowym SLD, by uniknęli oni odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo.
Fragmenty ustnego uzasadnienia wyroku:
”Sąd chce, aby działający ze szczególnym narażeniem życia funkcjonariusze policji mieli świadomość, że ich trud, wysiłek i poświęcenie w imię walki ze zorganizowaną przestępczością nie pójdzie na marne, zaś ich bezpieczeństwo będzie pod szczególną ochroną

Celem kar ma być nie tylko odstraszanie innych, potencjalnych sprawców, którzy czują się bezkarni, ale także wpojenie szacunku dla przestrzegania norm prawnych oraz zaznaczenie, iż karany jest każdy sprawca przestępstwa niezależnie od tego, jaką pełni funkcję”.

Na pozór w Starachowicach w 2003 roku nic się wielkiego nie stało – ot, koledzy podzwonili do siebie, przekazując informację, że policja się koło niektórych ich miejscowych kolegów „kręci”.
Na pozór w Kielcach w 2005 roku nic się wielkiego nie stało – ot, sąd wydał wyrok, opierając się na zgromadzonym materiale dowodowym.
Tyle, że ci koledzy to ludzie należący do polskich elit politycznych – wiceminister, posłowie. A wyrok z półki jak dla zwykłych zjadaczy chleba – nawet bez „zawiasów”.
Normalniejemy? Zobaczymy! Jest wszak jeszcze druga instancja. (jerz)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.