poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 9 komentarzy
  • 12813 wyświetleń

„Andrzejki” w PG nr 1

 Dnia 26.11 2009r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Grajewie odbył się wieczór wróżb i dyskoteka z okazji "Andrzejek".


 Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, tj. w wigilię świętego Andrzeja. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały one formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

 I taka własnie zabawa miała miejsce w naszym gimnazjum. Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym przepowiadającym przyszłość jest lanie wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio przez dziurkę od klucza lub bez klucza. Na podstawie kształtu woskowej figury widzianej na wodzie lub przez odbicie cienia na ścianie można zauważyć określony kształt - każda osoba indywidualnie interpretuje rzeźbę z wosku. Nie tylko ta, ale i kolejne wróżby cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najciekawszą wróżbę andrzejkową i najoryginalniejsze przebranie. Po poznaniu swej „przyszłości matrymonialnej” ;D młodzież bawiła się na dyskotece.
I.L.

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

"W starym kinie" Grajewskie Centrum Kultury

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Morsy w wiosennych warunkach zakończyły sezon

Komentarze (9)

niektóre nawet fajne laski pozdrowienia

fajna jest ta w okularach z obramówką białą i ta na ostatnim zdjęciu w mini pozdrowienia dla was dziewczyny

"do KAMIL" - haha szczególnie na 8 zdjęciu xD vaseeeesssaaaa

do taki jeden to chyba że tobie się ona podoba

"do taki jeden" - co ty masz do dziewczyny?? ;/
dziewczyna jak każda inna
nie znasz? nie oceniaj

do "KAMIL" pewnie jedna z nich się podszywa pod te imie(KAMIL) i komentuje jakie to one sąąą śliiiczneee uh ah xD hahaha :)

ta w białych okularach to moja koleżanka, a ty ,,taki jeden '' jesteś dziwny a propo jestem na jednym z tych zdjięć ale nie powiem na którym xD

Do "taka jedna" ty chyba liczyć nie umiesz... pisałem/am o 8 zdjęciu a nie o 7 albo 4 ;////

do taka jedna ta twoja koleżanka jest fajna

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.