poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

7 oznak niskiej inteligencji emocjonalnej - sprawdź, czy je posiadasz

Inteligencja emocjonalna (EQ) to ważna umiejętność, która pozwala na lepsze radzenie sobie ze stresem i emocjami zarówno swoimi, jak i u innych. Osoby o niskiej inteligencji emocjonalnej bardzo często mają problemy zarówno w relacjach partnerskich, jak i zawodowych. Ciężko jest im odnieść sukces w życiu. Jak rozpoznać niski poziom inteligencji emocjonalnej? Sprawdź, czy posiadasz te 7 oznak. 

Czym jest inteligencja emocjonalna?


Inteligencja emocjonalna (EQ, od ang. Emotional Quotient) to zdolność rozpoznawania, rozumienia i zarządzania własnymi emocjami oraz zdolność dostrzegania i wpływania na emocje innych. Termin ten został spopularyzowany w latach 90. XX wieku przez psychologa i dziennikarza Daniela Golemana. 

Inteligencja emocjonalna składa się z 5 elementów:

  • Samoświadomość emocjonalna - zdolność do rozpoznawania i rozumienia własnych emocji, a także ich wpływu na myśli i zachowanie.
  • Samoregulacja - umiejętność kontrolowania i regulowania emocji w sposób zdrowy i konstruktywny.
  • Motywacja - zdolność kierowania emocjami dla osiągnięcia zamierzonych celów.
  • Empatia - umiejętność rozpoznawania i rozumienia emocji innych osób, a także okazywanie im współczucia.
  • Umiejętności społeczne - zdolność do budowania i utrzymywania zdrowych relacji z innymi ludźmi, efektywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów.


Inteligencja emocjonalna odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach życia, w tym w sukcesie zawodowym, relacjach interpersonalnych i ogólnym poczuciu szczęścia oraz spełnienia. Wiele badań nad tym zagadnieniem wskazuje, że wysoki poziom EQ może przyczyniać się do lepszego zarządzania stresem, większej efektywności w pracy i lepszych relacji interpersonalnych.

7 oznak niskiej inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna jest uznawana za cenną umiejętność, która pomaga poprawić komunikację, zarządzanie, relacje interpersonalne. Niestety nie każdy rodzi się z wysokim EQ. 

Poniżej przedstawiamy 7 oznak braku inteligencji emocjonalnej:

Niekontrolowanie własnych emocji

Osoby z niską inteligencją emocjonalną nie potrafią pohamować swoich emocji. Wybuchy gniewu, częste zmiany nastroju lub trudności z utrzymaniem spokoju w stresujących sytuacjach zwykle są oznaką braku samoregulacji.

Trudności w rozpoznawaniu własnych emocji

Ludzie z niską inteligencją emocjonalną często mają problem z identyfikacją tego, co czują i nazywaniem swoich uczuć. W efekcie może to prowadzić do trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem zdrowych relacji z innymi.

Nieokazywanie emocji, brak empatii 

Trudności w rozumieniu uczuć innych, niezdolność do postawienia się w sytuacji drugiej osoby mogą świadczyć o niskiej empatii. Osoba z niskim poziomem EQ nie okazuje smutku, jeśli komuś bliskiemu zdarzy się np. wypadek, ani radość w sytuacji, w której powinna się cieszyć. Brak empatii może przejawiać się także w braku cierpliwości do tłumaczenia czegoś drugiej osobie. 

Niska samoocena

Osoby z niską inteligencją emocjonalną często nie potrafią właściwie zidentyfikować swoich emocji. Może to prowadzić do niezrozumienia własnych potrzeb i pragnień i w efekcie do niskiej samooceny, często będącej przyczyną kompleksów.

Nieumiejętność odczytywania mowy niewerbalnej

Osoby, które mają niską inteligencję emocjonalną, nie potrafią odczytywać mowy ciała, czyli gestów, mimiki, postawy itd. Prowadzi to do błędnego rozumienia sygnałów wysyłanych przez drugą stronę. Same też nie potrafią wyrażać swoich emocji poprzez mimikę.

Uznawanie tylko własnych poglądów

Niska inteligencja emocjonalna może prowadzić do trudności w zrozumieniu i zaakceptowaniu poglądów innych osób. Takie osoby skupiają się wyłącznie na własnych przekonaniach i to je uznają za jedyne słuszne.

Obarczanie winą innych

Osoby, u których występuje niska inteligencja emocjonalna, nie widzą swoich wad, za to są pierwsi do wytykania wad innym osobom. Winę za swoje niepowodzenia i porażki zawodowe przerzucają na inne osoby.


Jak podnieść poziom inteligencji emocjonalnej?

Na szczęście inteligencja emocjonalna to umiejętność, którą można doskonalić. Pomocna w tym może okazać się literatura podejmująca ten temat, której nie brakuje. Poziom inteligencji emocjonalnej można także rozwijać dzięki szkoleniom i treningom. Wiele firm szkoleniowych organizuje szkolenia nastawione na podniesienie poziomu inteligencji emocjonalnej. Przykładem może być taki kurs inteligencji emocjonalnej organizowany przez firmę Twoje Motywacje, podczas którego uczestnicy poznają efektywne sposoby zarządzania EQ w celu poprawy komunikacji.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.