Warto przeczytać

6 wskazówek, które uchronią Cię przed cyberatakami

Ochrona komputerów stała się poważnym problemem zarówno dla organizacji, jak i osób prywatnych. Z tego względu kursy online z bezpieczeństwa obecnie są powszechne i łatwe do odnalezienia, co pozwala szybko i skutecznie reagować na tego rodzaju ataki.


Nowe okoliczności powiązane bezpośrednio z kwestią cyberbezpieczeństwa zwiększyły liczbę ataków, do których dochodzi na co dzień. Cyberatak naraża Cię na utratę informacji, danych i plików, włączając w to zdjęcia, filmy oraz utwory muzyczne. Z tego względu regularne tworzenie kopii zapasowej plików jest jak najbardziej wskazane. Ale pamiętaj, możesz uchronić się przed atakami online w następujące sposoby:


1. Korzystaj mądrze z bankowości online

Odkąd powstała bankowość online, nasze finanse stanęły w obliczu kilku zagrożeń, do których między innymi zaliczamy ataki malware. Malware to szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane do popełniania przestępstw, które na ogół zawiera kod opracowany przez hakerów pod kątem kradzieży danych takich jak loginy i hasła. Co więcej, cyberataki mogą polegać na fałszywych subskrypcjach do stron internetowych lub przejęciu kontroli nad kontem.


2. Zmniejsz zagrożenie cyberatakiem na telefonach komórkowych

Podobnie jak komputer, smartfon posiada określone funkcje, które czynią go podatnym na działania hakerów. Zdecydowanie warto zadbać o należyte zabezpieczenie smartfona. Niestety, większość właścicieli telefonów nie zdaje sobie sprawy z luk bezpieczeństwa.


3. Pobierz aplikacje VPN

VPN (Wirtualna Sieć Prywatna) tworzy bezpieczne połączenie pomiędzy tobą a Internetem. Kiedy korzystasz z Internetu przez VPN, cały ruch danych odbywa się poprzez zaszyfrowany tunel wirtualny. Nawet jeśli twój komputer jest już zabezpieczony oprogramowaniem, to warto dodatkowo korzystać z VPN. Skorzystaj z kodu promocyjnego Surfshark i zacznij używać jednej z najlepszych sieci VPN.


4. Dbaj o bezpieczeństwo, kiedy grasz online

Dzięki łączom internetowym o wysokiej przepustowości granie po sieci stało się chlebem powszednim. Możesz grać w gry takie jak wyścigówki, Sudoku i wiele innych. Jednakże warto mieć świadomość ryzyka, jakie niosą ze sobą gry, ponieważ niektóre z nich mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie spyware lub malware, nie wspominając o tzw. sępach online i złośliwych nieznajomych, którzy poprzez manipulację potrafią wyłudzać wrażliwe dane. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa online to jedyny sposób na zmniejszenie takiego ryzyka. Poniżej znajdują się wskazówki dla graczy pragnących zadbać o bezpieczeństwo:

  • Zidentyfikuj zagrożenia związane z trybem administratora. Większość gier wymaga, aby twój komputer był uruchomiony z uprawnieniami administratora. Dzięki temu zyskasz pewność, że pobrana gra jest bezpieczna i autentyczna.

  • Zapoznaj się z zarządzaniem zabezpieczeniami firewall. Użytkownicy domowi mogą chronić swoje urządzenia, włączając zabezpieczenie firewall, które monitoruje wszelkie żądania dostępu.

  • Graj w gry poprzez strony, na których są umieszczone, aby nie natrafić na złośliwe witryny lub reklamy.

 

5. Regularnie aktualizuj oprogramowanie swojego komputera

Aktualizacja wszelkiego oprogramowania komputera jest niezwykle istotna. Jeśli rzadko instalujesz aktualizacje, twoje urządzenie może znaleźć się w potrzasku. Co więcej, należy pamiętać o aktualizacji sieci firmowej i rdzenia wordpress.


6. Tworzenie kopii zapasowych

Niezależnie od tego, jak mocno zabezpieczone jest twoje urządzenie, hakerzy już mogli znaleźć nowe sposoby na dokonanie włamania. W związku z tym musisz przygotować się na wypadek utraty ważnych plików i danych, tworząc kopię zapasową. To szalenie istotne, aby twoja kopia zapasowa znajdowała się poza głównym nośnikiem pamięci. Przykładowo, możesz skorzystać z pendrive lub zewnętrznego dysku twardego. Co więcej, masz do dyspozycji tzw. chmury pozwalające na bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednej kopii.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.