środa, 29 marca 2023

Warto przeczytać

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając sejf na broń

Jeśli posiadasz broń - sportową, kolekcjonerską, myśliwską, czy też związaną z wykonywanymi przez Ciebie obowiązkami zawodowymi, zapewne wiesz, że właściwe jej przechowywanie to konieczność. Dla bezpieczeństwa i dla spełnienia w tym zakresie obowiązujących przepisów prawnych. Odpowiednio dobrany sejf na broń zapewni bezpieczeństwo Tobie i pozostałym domownikom. Jeśli z kolei przewozisz ze sobą broń w samochodzie, sejf przeznaczony do transportu zabezpieczy ją przed dostępem osób trzecich. Jak jednak wybrać sejf na broń, aby zyskać pewność bezpieczeństwa i jednocześnie spełnić wymagania określone przepisami? Podpowiadamy cztery ważne kryteria.


Po pierwsze, wybierz sejf zgodny z normą


Zgodnie z obowiązującym i regulacjami, sejf do przechowywania broni powinien spełniać przynajmniej wymagania określone klasą bezpieczeństwa PN-EN 14450. Sejf S1 to absolutne minimum. Eksperci polecają natomiast wyposażenie spełniające wymagania w I lub w II klasie odporności na włamanie wg normy PN-EN 1143-1. Tego typu rozwiązania znaleźliśmy m.in. na  https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-na-bron/lista. To sejfy do przechowywania broni spełniające wyższe wymagania w zakresie solidności i bezpieczeństwa, kwalifikujące się jednocześnie do przechowywania wartościowych przedmiotów, czy też dokumentów.


Po drugie, sejf do przechowywania broni powinien mieć odpowiednią wielkość


Wybrany sejf powinien odpowiadać ilości oraz rodzajowi posiadanej przez Ciebie broni. W tym zakresie warto wziąć pod uwagę także ilość przechowywanej amunicji oraz ewentualne akcesoria dodatkowe, np. dodatkowy sprzęt myśliwski lub sportowy. Na rynku dostępne są m.in. sejfy na broń krótką (charakteryzują je niewielkie gabaryty), sejfy na broń długą (w tym wariancie możesz ustawić broń w pozycji pionowej), czy też sejfy samochodowe przeznaczone do transportu broni. Interesującym rozwiązaniem, zwłaszcza dla kolekcjonerów oraz myśliwych dysponujących większą ilością jednostek są sejfy w okładzinie z litego drewna i / lub ze szkłem pancernym. Takie wyposażenie stanowi dodatkowo efektowny element dekoracyjny, pozwalający na wyeksponowanie posiadanej kolekcji broni.


Po trzecie, zastanów się, gdzie ulokujesz swój sejf


Miejsce na sejf do przechowywania broni to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa oraz solidności przechowywania. Dla zachowania solidności konstrukcji często istotne jest, aby sejf nie był bezpośrednio narażony na działanie intensywnego promieniowania słonecznego, czy też wilgoci. Równie istotne jest podłoże. Upewnij się, że jest stabilne i posiada odpowiednią nośność.


Po czwarte, wybierz rodzaj zamka


Standardowym rozwiązaniem będzie sejf wyposażony w zamek motylkowy, otwierany przy użyciu klucza. Możesz jednak sięgnąć po wyposażenie z zamkiem elektronicznym, otwierane kodem liczbowym. Inna propozycja to biometryczny system zamykania sejfu na odcisk palca. Tutaj wystarczy przesunąć palcem po skanerze. Nie musisz zatem obawiać się, że zgubisz klucz, czy zapomnisz kodu. Tego typu systemy nie pozostawiają także kopiowalnych odcisków palców na skanerze.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.