sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 8410 wyświetleń

12 zł za godzinę pracy

Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł brutto za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 brutto zł.

Minimalna stawka nie będzie dotyczyła też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu. Zdaniem twórców ustawy w praktyce oznacza to, że nowe przepisy będą dotyczyć m.in. pracowników firm ochroniarskich i sprzątających, którzy mają szczególnie niskie stawki wynagrodzeń.

Jeśli pracujesz na umowie zleceniu, a Twoje zarobki za godzinę pracy to 12 zł brutto, to na rękę otrzymasz: 8,73 zł netto za godzinę pracy!

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl
 

Komentarze (17)

Jaki ten rząd PiS-u hojny! Rozdaje cudze pieniądze na lewo i prawo. Sobie również przyznał podwyżki do i tak wysokich pensji, posłów nie pominął też przy 500+. "Dojna zmiana" już drukuje banknoty 500 zł, tylko że jak tak dalej pójdzie, to będzie można za nie kupić lizaka. Już taki okres w historii mieliśmy.

WOW A te 12 zł brutto to pewnie rząd w uczciwy sposób zarobił ewentualnie nastąpił cud i nasza waluta tworzy się sama bez straty wartości. Tak wygląda dobra zmiana ? Ludzi na granicy ubóstwa zachęcając do porzucenia pracy i życia kosztem tych, którzy harują po 12-25 godzin dzienni w MŚP, zamiast ułatwić system podatkowy, obniżyć i znieść tego haraczu, zmotywować tym samym do zatrudniania i dać możliwość obrotu większą ilością gotówki.
Ale po co, trzeba zdekomunizować nazwy ulic, wymyślić bubel prawny w formie podatu baknowego, który skutkować podniesieniem opłąt za prowadzenie rachunków, i zamykać płacących podatki za 10 zł, a drugą ręką zezwalać na karuzele finansowe i zabierać pieniądze z OFE mówiąc, że to nie nasze tylko ICH. Brawo Wy...

12 zł pracy na godzinę a na rękę 8,73 zł to polecam niech ci posłowie tyle zarabiają i niech żyją sobie

Do Kasia czy ty wiesz ile i jakie są stawki w ochronie albo firmie sprzątającej na umowę zlecenie - w tej chwili 6 albo 7 zł -czyli niżej najniższej krajowej .Teraz trochę te cwaniactwo ukrócą może i taki człowiek zarobi może i tyle co na normalnej umowie.Według mnie rząd powinien iść krok dalej i zlikwidować umowy śmieciowe i staże Ludzie z grupą to też ludzie i wykorzystywać kogoś stanu zdrowia nie wolno.

Kasia masz rację

komentarz wyzej pisala osoba zapewne nie majaca dzieci albo ma 50+

Kasia ma rację. Niektórzy zamiast pracować siedzą w domu i niestety piją.znam rodzinę , która wzięła samochód na raty , bo spłaci się z 500+. szkoda ,że te pieniądze nie idą na dzieci. Oczywiście nie jest tak w wszystkich rodzinach. Nikt nie zazdrości ja też mam dzieci , ale boję się ,żeby to nie było tak jak z pomocą z MOP-su, potem niektóre pokolenia już uważają ,że im się należy. stworzyć miejsca pracy za godne wynagrodzenia to dopiero byłaby sztuka. Rozdawać nie swoje to chyba.........

Bąć co bąć powinni zlikwidować te 500+ i te inne ich nowe pomysły co niby pomagają dla ludzi (mydlenie dla ludzi oczu i robienie z nich stado baranów) . Państwo samo od siebie nic nie może dać musi komuś zabrać, żeby dać drugiemu. Lepiej by było aby podatki publiczne były zmniejszone, a nie coraz wyższy jest. Chyba lepiej jak człowiek ze swojej pensji żyje i coś może kupić za swoje, niż żyć na zasiłkach.

Andrzej, rząd powinien pójść krok dalej i zlikwidować biedę...
Kasiu dziękuję, jak widać są jeszcze nieliczni którzy rozumieją jak powinno wyglądać dobre zarządzanie pieniądzem podatnika.
erek jeżeli masz dzieci ze względu na darmowe profity to szkoda mi ich.

Vesley : Niestety nie masz racji twierdząc, że nie przebywam na świeżym powietrzu, tylko siedzę przed kompem. Chyba miałeś na myśli siebie, bo czytanie ze zrozumieniem nie bardzo ci wychodzi. Nie twierdziłam, że zwykły pracownik nie powinien zarabiać więcej.Niestety nakładając kolejne obciążenia na firmy spowodują, że wiele z nich splajtuje i nie będzie gdzie zarobić nawet 12 zł , nie mówiąc o większych stawkach. Żeby pracownik dostał więcej na rękę, wystarczyłoby podnieść kwotę wolną od podatku i obniżyć "ZUS". Pozdrawiam, życzę zdrowia.

Do jony, ogarnij się, piszesz same bzdury i ogólnikowe zakłamania. Nie wiem czy jesteś pracodawcą, czy nie ale widzę że nie pasuje Ci wzrost najniższej stawki do 12zł. A to że rzad zachęca do porzucania pracy jest kretynizmem tak samo jak dekomunizacja ulic. Nie wiem ale temu rzadowi nie po drodze jest z komuną. Co do ustawy prawa bankowego to jak najbardziej słuszna droga, wymierzona w mafię w białych kołnierzykach. A mówienie że uderzy to w klientów jest propagandą. Banki obecnie biją się o klientów, ty masz prawo wyboru. O OFE to już całkowicie przesadziłeś. Ci co mowili że to ich pieniądze już nie rządzą. Obecna władza chce uratować to co się da. Proponuję więcej lektury, nie rzucanie zdawkowych pomówień bez konkretów.

zalosna stawka,niech darmozjady z sejmu sprobuja za to godnie zyc

brawo Kasia masz rację

Do Vesly
Jak kolego chcesz kogoś pouczać i wygłaszać populistyczne hasła oraz zarzucać komuś niedotlenienie mózgu, to sam czytaj na świeżym powietrzu aktualną literaturę. Jak tak bardzo interesujesz się polityką finansową państwa i europy to powinieneś wiedzieć, że pan Belka od 21 czerwca nie jest prezesem NBP. Z namaszczenia PIS jest nim Adam Glapiński.

Fillo, widzę, że myślisz samodzielnie, lol. Nie pisz już, Twoich pseudo, inteligentnych przemyśleń.

Jaki rząd da?! Pracodawcy (przedsiębiorcy) dadzą! Ja też chętnie uchwalę żeby ktoś inny płacił.... i będę dobra dla odbiorców....

Do kasia: proste i jedyne pytanie: czy jeżeli rząd obniży podatki i zwiększy kwotę wolna od podatku to czy pracodawca ta różnice weźmie sobie czy da pracownikom? Kto na tym zyska najbardziej.?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.