sobota, 25 maja 2024

Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 9701 wyświetleń

11. rocznica śmierci Jana Pawła II


2 kwietnia br. mija jedenaście lat od śmierci Jana Pawła II


Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego.

Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. Znacznie poprawiał relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym, Wspólnotą Anglikańską. Jego głównym celem, jak wielokrotnie podkreślał, było głoszenie całej ludzkości orędzia miłosierdzia Bożego, przekazanego przez Jezusa Chrystusa św. Faustynie Kowalskiej, a tym samym przygotowanie świata na ostateczne Jego przyjście.

Był jednym z najbardziej podróżujących światowych przywódców w historii, odwiedzając 129 krajów podczas swojego 27 letniego pontyfikatu (przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem). Był papieżem, który najwięcej osób wyniósł na ołtarze, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.

Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci. (Wikipedia)

 

 

Komentarze (5)

Wspaniały, wspaniały, mądry, uzdolniony, nieprzeciętny, błyskotliwy, dowcipny, świątobliwy, skromny, wyrozumiały, szczery, miły, ciepły, sympatyczny, piękny...długo by wymieniać - po prostu WIELKI!

Cieszę się, że Polsce akurat trafiła się taka postać, pomyślcie o tym czasem, np. politycy. Jakie rozwiązania podpowiadał nam ten wysłannik niebios.
Nie patrzcie tylko na czubek swojego nosa, zobaczcie tez innych ludzi, ich potrzeby, problemy, a nawet tylko ich samych bez problemów, ludzi, którzy po prostu są, chcą spokojnie i normalnie żyć.


Nasz patron tu na ziemi i wielki Święty w niebie.
Apostoł Bożego Miłosierdzia.

Janie Pawle II,kocham Cie.Dziekuje I prosze...

sama dobroc-dziekujemy

do GrajEwo....pięknie powiedziane.Dla mnie jednym zdaniem to --- "PRAWDZIWY BOHATER!!!"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.