Młodzież coraz bardziej lewicowa?

Dzień dobry. Temat który chciałbym poruszyć dotyczyć będzie młodzieży, a konkretniej coraz to wyższego poparcia dla ugrupowań politycznych, reprezentujących szeroko pojętą "lewice" właśnie wśród owej grupy społecznej. Badania na rok 2020 wykazują, że aż 30% młodych polaków deklaruje poglądy lewicowe, jest to wzrost rzędu ponad 50% względem roku 2019. Sam trend utrzymuje tendencje zwyżkową. Co państwo sądzą na ten temat?

Bo młodzież nie pamięta czasów rządów lewicy.

I bardzo dobrze. Młodzież nie chce cofać się do średniowiecza RAZEM z partią PiS!!!

I co w zwiazku z tym, jestes duchownym stojacym po prawicy, czy prawicowym radykalem ? Czego sie obawiasz ?
Pytam sie, poniewaz nie podales ani jednego konkretnego powodu !

Obecna "lewica" nie ma już nic wspólnego z "komuną".
Bardzo dobrze, że młodzi widzą te różnicę. To właśnie PiS reprezentuje dawne PRL-owskie praktyki. W młodych ludziach jest nasza przyszłość i od nich zależy w jakim kierunku pójdzie Polska.

Dzisiaj młodzież jest roszczeniowa, żyje w czasach gdzie do wszystkiego ma dostęp, albo wręcz ma podstawione pod nos. Bez wartości, bez Boga ...
Czeka nieciekawa przyszłość
Oczywiście nie mowa o wszystkich

/ Drodzy czytelnicy zrozumcie sprzedawczyki że pieniądze które rozdaje partia rządząca nie są ich tylko nasze. Oni niemają nic swojego. Kradną i oszukują w oczy. Chcecie faktów? To same dotacje na firm założonych w ciągu tygodnia i przyznawane milionowe dofinansowania. Przelewy w zamian za stołki w spółkach. Brak trój podziału wladzy- podstawa demokracji. Przejęli sądy, tv radio. Zero prawdziwych informacji. Umarzanie wszelkich spraw dotyczoących członków partii. Mieli rozliczyć platformersow i co ? Nic. Dwie kadencje im niestarczyło. Obniżyli wam podatek o 5 % a czy powiedzieli wam że składka zdrowotna jest zrobiona 9% od dochodu ale nie mniej niż 270zł? Nie, o tym nikt niewspomniał. Zyskali tylko najmniej zarabiający. Tfu

Ewo, bardziej lewicowej partii od PISu i rozdawnictwa nie ma od ponad 30 lat. Za poprzedniego systemu nawet takiego socjalizmu nie było.

Bo wychodzi na to, że za Kwaśniewskiego było lepiej. Teraz widzą co się dzieje i mają porównanie. Za Kaczyńskiego jest tak, za Tuska było tak. I tym dwóm panom już dziękują. Czego tu nie wiecie?

lewica to rozwoj a prawica to zacofanie i bieda

Sądzę, że to jakieś "lewe" badania... A co do samego poglądu "lewicowego" to kojarzy się głównie z lewizną, z robieniem czegoś na lewo, czy lewym produktem (podrobionym). Lewica obiecuje gruszki na wierzbie ale nie mówi skąd weźmie na to pieniądze, a zabierze wszystkim, a nie tylko najbogatszym jak to oni sami twierdza... Pomijam już fakt ugrupowania SLD - to po prostu komuniści, a nowa lewica to już młodzi komuniści...

A może by tak młodzież poszukała innej opcji bo te co były jakoś się nie sprawdzają , a to wasza przyszłość. A perspektywa to , zakaz używania samochodów spalinowych, 15 minutowe miasta, ograniczenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie, podatki od wszystkiego no i może federacja z Ukrainą. Zastanówcie się młodzi , to nie teoria spiskowa , a fakt.

Prawica mnoży dobrobyt a lewica dzieli biedę.
Nie myślcie że PIS to prawica, bo to tylko lewica z krzyżem na szyi.
/

I bardzo dobrze. Oni widzą co odstawia PiS i Kościół.

Z młodzieżą tak już jest, że jak jej się coś namolnie wciska tępą propagandą, to prędzej czy później się przeciw temu zbuntuje. Za młodzieżowy skręt w lewo wielkie podziękowania należą się niejakiemu panu Czarnkowi. I jego koleżankom i kolegom.

To proste. Bo młodzież nic nie ma od tego rządu. I jak idą do pracy to muszą pracować na te rozdawnictwo.

Do Rafał, jeżeli tak myślisz, jak piszesz, to współczuję Twoim rodzicom.

Żeby jeszcze starocie zmądrzało

Tylko liberalizm czyli wolność da dobrobyt. Nie pracujesz nie jesz, a nie przytulasz się do apratczykow partyjnych i nic nie musisz robić. Jak najmniej firm państwowych które tylko będą powielać drożyznę i słaba jakość

Przecież w niedalekiej historii ludźmi rządzili i pany, duchowieństwo, lewica, prawica, nawet faszyści i co jeżeli nie jesteś odpowiednio urodzony o odpowiedniej krwi i pochodzeniu to dostajesz w dupę. Nikt nie ma odwagi powiedzieć, że ludzkość od zarania jest podzielona w ten czy inny sposób na kasty. Tak jest od czasów faraonów, Azteków, tak jest i obecnie tylko nazwa jest bardziej zawoalowana. Kolejni "rewolucjoniści" manią młodych kolejnymi obietnicami, a tak po prawdzie to nic rewolucyjnego nie ma na horyzoncie.

Dzisiejsza lewica nie ma nic wspólnego z komuną? ŚMIECH NA SALI!

Rafał w SLD dostrzegasz komunistow, nie rozumiem, czy w partii PIS ich nie dostrzegasz- pomijajac ten fakt ?

grajewianka, mozesz bardziej rozwinac temat i napisac bardziej wyczerpujaca na temat: " 15 minutowe miast", "podatkow od wszystkiego " oraz w temacie dot. "federacji z Ukrainą"- bardzo jestem ciekaw !

Mlodziez i polityka to dwa odległe swiaty.Mlodych z komórka w ręku interesuje wszystko ale na pewno nie polityka...

Lewicowiec - przytocz jakieś postulaty lewicowe, a od moich ś.p. rodziców się odstosunkuj!

Elunia nikt Ci nie zabrania się modlić. Żyj i pozwól żyć innym.

ludzie polska lewica nie ma nic wspólnego z liberalizmem i definicją książkowej lewicy, to jakiś pokomunistyczny twór głoszący utopie ku uciesze mlodych nieswiadomych ludzi, a w rzeczywistości to te same świnie lgnące za wszelką cenę do koryta, tak jak pis i po

"do Mieszkanka", lewica, wprowadzila nas do Unii Euprojeskiej i NATO- czy od tego tez slachac u ciebie wrzaskliwy "SMIECH NA SALI" ?
Czy nie uwazasz, ze gdybys mial racje powinno byc odwrotnie ?

Bo są roszczeniowymi marzycielami. Nie ma czegoś takiego jak równość człowieka, czy nawet równość płci. Różnimy się biologicznie, czy też zaczynamy życia z różnych statusów materialnych i jedni mają łatwiej, drudzy ciężej, ale to zwykła ciężka praca zawsze jest kluczem do późniejszego sukcesu.

Ktoś powie, że obecnie na zachodzie rządzą głównie lewicowe partie i żyje się tam świetnie, ale w momencie kiedy to u nas był PRL i lewicowe władze to na zachodzie często rządziła nawet skrajna prawica i obecny dobrobyt to efekt ciężkiej pracy tamtych pokoleń, a obecne często absurdalne pomysły jak parytety czy inne lewicowe wymysły bardzo skutecznie duszą rozwój tamtych gospodarek.

Zresztą u nas jakby takie razem doszło do władzy i wprowadziło swoje prawo podatkowe to owszem wszyscy byliby równi, ale wszyscy byliby biedni, bo ci bogatsi by zamknęli tu swoje biznesy i wyprowadzili się do innych państw by tam płacić podatki jednak dla młodzieży ważniejsze są sprawy społeczne, a w tym lewica ma pełne usta pięknych lecz pustych frazesów o równości jednocześnie chcąc utrzymać różnicę w wieku emerytalnym na korzyść kobiet czy nawet taki absurd jak w sprawach o gwałt wprowadzić zasadę domniemania winy co jest pomysłem wręcz skandalicznym.

Ach konuchy co wy zrobiliście dla Polski poza próba jej oddania i teraz dzieciom w głowie mącicie

Do Obwyatel mylisz się ci najmniej zarabiający nic nie zyskali ,bo zjadają im podatki i inflacja ,a emeryci w porównaniu miedzy 2021 a 2022 w roku 2022 za cały rok dostali mniej emerytury bo składka zdrowotna zjadła i inne podatki .A przecież niby większe emerytury .Im mniejsza emerytura tym więcej tracą .

Jan102 - oczywiście, że w PIS jak i w PO są "byli" komuniści ale SLD to nowa nazwa PZPR. A co do 15 minutowych miast to poczytaj w internecie, w skrócie nie będziesz mógł oddalać się od domu na dalsze przejażdżki bez opłat czyli będziesz w takiej "15 minutowej klatce". Oxford to obecnie testuje.

Rafał, mimo iz twierdzisz, ze w innych frakcjach politycznych nie ma --bylych komunistow; chciaz sie z toba nie zgadzam. Moglbys ,prosze wyszczegolinic, co maja wspolnego dziejsi "eks-komunisci" z PO i SLDS z pzpr-owcami?, bo ja nie dostrzegam w programach obu tych partii (za wyjatkiem PiS-u,ktory swoj nacjonalistyczny socjalizmem w opiera na tzw.wartosciach chrzesciajanskiech) najmniejszych zbierznosci!
Wrecz przeciwnie, czy partie, ktore popieraja liberalna Unie Europejska, mozna nazywac np. imitacja , lub porownywac do PZPR?
To czym w takim razie jest dla ciebie Duma ?

Najpierw trzeba zdefiniować lewicowość. Osobiście rozumiem,że lewica to duża ingerencja państwa w życie gospodarcze i jednocześnie duża opiekuńczość oraz niwelowanie różnic w dochodach obywateli-poprzez podatki lub różne wyrównania. Ta część części definicji pasuje do Razem i PiS-u.Dla zaskoczonych przypomnę, że PiS planuję takie same emerytury tym co płacą 180 zł KRUS-u i tym co płacą 1500zł ZUS-u. W kwestiach społecznych lewicowość to równość płci ,ras , narodów oraz wolność religijna , a także państwowa opieka zdrowotna i nauka na wszystkich poziomach. Nie zgadzam się ,że młodzież jest roszczeniowa. Osobiście nie znam takiej ,a chętnie z nią rozmawiam. Jeśli jeden z moich synów rzadko chodzi do kościoła ,przeznacza ponad 1000zł rocznie na cele charytatywne i głosuje na Konfederację to jest lewicą czy komuchem? Najbardziej roszczeniowi są emerytowani rolnicy. Jeśli ktoś oburzy się , to niech policzy na ile emerytur starczy jego składka. Zgadzam się z Mieszkanką.

Obywatel L, Twoj syn glosujac na Konfederacje n(z przekonania) przejawia bez watpienia pogady skrajnie nacjonalistyczne !
Konfereracja- to zdecydowanie skrajni nacjonalisci o wyjatkowo patologicznych pogladach !

Do Elo. Nie, nie ,nie ,żadne moje dziecko nie ma poglądów nacjonalistycznych.Przekazywane przez Piotrka darowizny na Wioski Dzecięce i Unicef 2 trafiają głównie do głodujących dzieci w Afryce i Azji. Nacjonalista nie zrobi tego . Jestem z niego dumny ,z pozostałych dzieci też. W Konfederacji jest kilka osób poważnych ,np: A. Dziambor, J. Wilk ijeszcze kilku innych. Mam większe zaufanie do niektórych konfederatów, niż do takich karierowiczów jak : Rzymkowski, Andruszkiewicz ,którzy szybko poszli od Kukiza do PiS-u, za stanowiska.

obywatel L, dla mnie wybor PiS -u lub Konfederacji -to wybor miedzy dzuma , a cholera.
Ponoc w NSDAP- tez nie wszyscy byli glupcami-mam tobie wyliczyc, niektorych "madrych" niemieckich nazistow ??
PiS -owi i Konferederacji marzy sie podobny swiat- cos na wzor III Reszy !

obywatel L- Konfederacja i osboby powazne- to dwie sprzecznosci ! Czy ktos , kto jest powazny dziala w niepowaznej partii, dzialajac jednoczesnie na szkode kraju.
Przeczytalam ich caly patolski program i wzije Polski jaka w nim przedstawiaja jest porazajaca i przezazajaca. Odnosnie kobiet maja te same zdanie co nazistowskie Niemcy realizowali w latach trzydziestych az do zakonczenia wojny- czyli, kobieta ma rodzic, zajmowac sie kuchnia domem i pielegnowac wartosci religijne; czyli tak naprawde - nie wiele znaczyla w owych czasach (Kinder- Küche-Kirche), o kzstalceniu sie i robieniu kariery nie bylo wowczas mowy- czy Konfereracja nie powielala by tego, gdyby w nieszczesliwy dla Polski sposob doszla do wladzy ??
Prosze wiec nie chwal juz Dziaborow i innych, bo az mdli od czytania samych nazwisk !

Jan102 - przecież napisałem, że w PO, PIS i innych są komuniści. A co mają wspólnego ? To, że byli komunistami w PZPR i zmiana nazwy partii nie zmieni człowieka... A program jest tylko dla wyborców, czyli obiecają wszystko, ale realizacji już brak. Komunizm to nie wartości chrześcijańskie tylko stosunek państwa do obywateli, taki delikatniejszy faszyzm, czyli wszystko w państwie, nic poza państwem i nic przeciwko państwu, a socjalizm jest tego elementem. Unia europejska nie jest tą, którą nam obiecywano w 2004r i w szybkim tempie staje się mocarstwem komunistycznym, bo jak inaczej nazwać ten twór, który mówi nam czym mamy jeździć, czym palić w piecach, co jeść, czym jest ślimak czy marchewka...

Rafał,nie wiem co ty nazwasz "wartosciami chrzescijanskimi" -. dalej piszac o jakims "delikatnym faszyzmie", nie znam takich definicji, moze przyblizysz bardziej znaczenie tego co chcesz wyrazic(wlasnymi, przemyslanymi slowami) i w jaki sposob ten nazwany przez ciebie "delikatny faszyzm" objawia sie w spoleczenstwie oraz jakie sa jego skutki. Nie rozumiem rzuconych przez ciebie pustych hasel dot. "delikatniejszego faszyzmu", ktory rzekomo praktykowac mialaby dzisiejsza lewica .... cytuje "czyli wszystko w państwie, nic poza państwem i nic przeciwko państwu, a socjalizm jest tego elementem. "- do czego te s frazesy sie konkretnie odnosza ?- bo ja naprawde nie kumam ! Nakazy i zakazy istnialy w kazdym systemie , ja wole ten, ktory jest obecnie- bezpieczny i liberalny- a ty przedstaw prosze swoja wizje !
Tylko jezeli oprzesz ja na tzw, "wartosciach chrzescijaniskich ", "antyaborcji"- czyli nakazie rodzenia dzieci- bo taka polityke prowadzi, PiS i Konfederacja , ktora jest dla mnie imitacja PiS-u.Wedlug mnie blizej do faszyzmu, neonazizmu i neokomunizmu sa pro-putinowskie partie ( finansowane przez Putina nie tylko w Polsce, ale i w calej Europie ),ktore sa euroceptykami. Zadna partia przejawiajaca poglady zblizone, lub b. podobne do komunizumu, nie dozyla by do wejscia w struktury Unii Europejskiej i NATO. Chyba nie powiesz mi, ze te dwa wymienione przeze mnie ogranizacje( z ktorych najchetniej skrajnie prawicowe partie by Nas wyprowadzily sa tworem komunistow!

Uważam,że nie można lekkomyślnie nazywać innych ludzi komunistami czy faszystami, a tym bardziej porównywać do niemieckich nazistów z lat 30-tych. Bo wówczas umniejsza się ich zbrodnie. Nie chcę , aby przeciwnicy PiS-u posługiwali się językiem niektórych ,, dziennikarzy" TVP. Może lepiej apelować do sumienia lub rozumu adwersarza. Może lepszy sposób gdy swemu koledze pokazuję , że jego antysemityzm jest sprzeczny z Pismem Świętym -ks. Rodzaju, rozdz.12 , albo przypominać slowa JPII ,że nacjonalizm, czyli wywyższanie własnego narodu jest grzechem. Do Ello-hasło 3xK nie wymyślił Hitler ,funkcjonowało ono wcześniej ,tak mi wydaje się. Mój syn sprostował, że nigdy nie głosował na Konfederację, lecz w2015 r na J. Wilka pod szyldem Kukiza 15. Pozdrawiam wszystkich.

Do Obywatel L , mam prosbe odpowiadaj w detalu a nie w hurcie na pytania, w przeciwnym razie wyjdzie znow tobie sieczka.
Nic takiego nie napisalam ,ze te trzy wyszczegolnionde przeze mnie hasla przewodnie III Reszy - Kinder- Küche und Kirche- byly wymyslem Hitlera, wiec nie wiem skad masz takie objawienia. Swastyki hitlerowcy tez nie wymyslili ,lecz mimo to uzylwali jej jako symbolu(zla w tym przypadku) do tego stopnia,ze w dzisejszych czasach uzywanie tego znaku jest w Niemczech calkowiecie zabronione i zakzane.
Nie interesuja mnie przez ciebie cytowane papieskie madrosci i nauki, poniewaz ja z nich nic nie wyciagnelam, a jaki jest efekt (uboczny ) tych nauk, bys mogl to zrozumiec, musialbys poglebic i z´rozszezyc bardziej swoja wiedze. Mozna doszukiwac sie analogii w ideologiach jakie ponowaly w III Reszy, a ktorych mozna smialo i bez problemu doszukac sie w ideologii ( czytaj programach) skrajnie nacjonalistycznych partiach... nie wiem w jaki sposob mialoby to "umniejszac" zbrodnie dokonane przez nazistowskie Niemcy- tak moga myslec wylacznie , ci, ktorzy niepotrafia odrozniac faktow !
Ideologia- nie jest jeszcze zbrodnia !

Do Obywatela L, dotknales tutaj bardzo delikatnego tematu jakim sa niewatpliwie zbrodnie popelnione przez nazistowskie Niemcy. W zwiazku z tym chcialbym napisac cos, co jest wrecz pardoksalne, a co scisle wiaze sie z tematem II wojny swiatowej i jej obecna narracja przez partie populistyczne. Prosze sobie wyobrazic (to sa fakty), ze nasze rodzime skrajnie nacjonalistyczne partie Konfederacja i PiS (w ktorych az sie roi od "prawdziwych Polakow i "patriotow), chwala sobie polityke niemieckiej popiulistycznej partii AfD:Malo tego pisowcy maja nawet dobre relacje z czlonkami tej partii i wyrazaja ogromna sympatie dla niej. Najsmiejszniejsze i zarazem zalosne jest to, ze ta niemiecka neonazistowska partia, poddaje glosno pod watpliwosc , ze mialo miejsce w ogole cos takiego jak Holokaust, a w innej kwestii dotyczacej II wojny swiatowej, mowi glosno w jedym przez siebie wspieranym populistycznym brukowcu, ze Polska jest wspolwinna za wywolanie wojny i za masowe przesedlenia Niemiecow po jej zakonczeniu.
Szanowni wyborcy PiS i Konfederacji- byc moze da to wam do myslenia za nim zagosujecie na skrajnych -prawicowych- nacjonalistow !
Zapomnial bym jeszscze o jednym szczegole , otoz bardzo wielu Polakow mieszkajacych w Niemczech glosuje na neonazistow z AfD- bez komentarza.
Mam nadzieje ,ze moja wypowiedz zostanie dodana (?).
Z pozdrowieniami dla moderatora e-Grajewo

W tej kwestii mam podobne zdanie. Gdyby w Niemczech rządziła AFD,,w Ukrainie- Prawy Sektor , a wPolsce -nacjonaliści ,to gotowa następna wojna. W której byśmy byli biedni . Dlaczego? Pomyślcie czytelnicy.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.