Grajewska opozycja

Czy w Grajewie jest opozycja?

Są fanatycy platformy jeszcze wyją dyszą tęsknią do czasów tuskowych Broń Boże nas przed powrotem ich do władzy!

Oczywiście, że jest. Przecież wszyscy byli milicjanci, ormowcy, oraz postkomuniści są w opozycji. Jeszcze pewnie by się znalazło dużo ludzi, co zapomnieli rządy Donalda.

Chyba tak, bo każdy narzeka na rząd.

Nie wiem,ale zagłosuje na PSL chociaż nie uważam żeby spełniali moje oczekiwania.
Jednak trzeba wybrać mniejsze zło.

Ruda, przecież prezes PSLu podwyższył nam wszystkim wiek emerytalny do 67 lat - oszalałaś ? Głosuj na PiS, bo nie ma lepszej i bardziejwiarygodnej partii. Broń Boż ena Konfederację, co to z "szczęść Boże " na ustach , a nigdy ich w kościele nie widziałaem, na pogrzebie Inki, Zagończyka ... - karierowicze.

Wyznawcy szkła kontaktowego !

Jedni politycy obywatelscy, drudzy boscy, każdy kolejny pod inną flagą, a zwyczajnie pro ludzkich ani widu ani słychu.

Drogi wyborco widać ze jesteś za obecna władza czyli rencista lub na benefitach inaczej nie jestem wstanie pojąć jak można chwalić serie podwyżek , upadek setek firm i ceny paliw w kosmos

Oczywiście że jest. Jest jeszcze grupa osób wykształconych i myślących. Tych, którzy patrzą w przyszłość i ciężko pracujących ma swój byt. Ci, którzy są kowalami własnego losu ci, którzy nie czekają aż rząd im coś da z tego co im wcześniej zabrał.

Ja tam wiem, że jest opozycja opozycji.

Edek widząc co sie dzieje w kraju za głos na pis powinieneś sam opłacać moj wyższy zus i wszystkie plusy ktore są dawane nierobom

Edku,zagłosuje mimo wszystko na PSL.
Prawie w całej Europie wiek emerytalny jest wyższy żeby przyzwoicie żyć ,a nie wegetować.
Zamiast tego dziwnego rozdawnictwa niech zrezygnują z podatków od emerytury.
Ale myślicie że znów wygracie dzięki plusom
Tylko doprowadziliscie do takiej inflacji że z tych 500 zostało może 300 zł ,a emeryta mimo tych wszystkich śmiesznych nastek nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Myślę ,że w Grajewie PSL nie będzie mieć problemu żeby wygrać.
Po rozmowach ze znajomymi widzę że ludzie mają dosyć że władza ma gdzieś wyborców.
Jak dochodzi np do dyskusji na FB wszystkich niewygodnych usuwają.
Albo blokują dodawanie komentarzy.
Nie na darmo nazywają Polską władze rodzina i znajomi na swoim a reszta ...

Do Wyborca, nie wiadomo, kim jesteś, ale człowiek nie powie o drugim jak do zwierzęcia, że wyje i dyszy. Kto ci zrobił krzywdę, że tak nienawidzisz?

Biały kołnierzyk
A ja myslalam że TEGO ekonomisty z Torunia!!!

Nam nadzieję że PiS odejdzie do lamusa.

Nie jestem za obecna wladza , tylko ze po drugiej stronie barykady nie ma nikogo na kogo chcialabym zaglosowac i nie ma nikogo komu mozna uwierzyc. Przyjda nowi ,wyrzuca PIS obstawia wszystkie stołki swoimi rodzinami i znajomymi i beda szczesliwi ,ze w koncu dorwali sie do stołków , ta zmiana bedzie dotyczyła tylko ich , my bedziemy dokladnie w tym samym miejscu .....

edek - z twoim pojęciem otaczającego świata to w kościele powinieneś zostać na dłużej, może wymodlisz odrobinę rozumu...

Do Edek
Zdecydowanie nie ma innej partii która zgodnie ze swoim hasłem "Polska w ruinie" ją konsekwentnie realizuje.
Przez ich gamoniowatość mamy sytuację gospodarczą z fatalnymi perspektywami. Dość popatrzeć na ostatnie dane ekonomiczne m.in spadek sprzedaży detalicznej(-5%) i spadek produkcji(-1,2%). A to dopiero początek pisowskich sukcesów.
Jeżeli dołożymy do tego nienormalny, monopolistyczny wzrost cen wszelkich paliw to przepis na katastrofę gotowy.

A za czasów Tuska to nie było podwyżek.Tusk zacznie rządzić to dopiero otworzą się wam oczy.Bedziecie zapierdalać do 80 roku życia a dopiero będą podwyzki

W Grajewie jest opozycja wobec aktualnej władzy rządowej, ttylko jest mniej hałaśliwa i mniej agresywna niż PiS. Czy oczekujecie,że będę wyzywał polityków pisowskich od złodziei lub rzucał jajkami jak kiedyś minister Kamiński? Osobiście jestem przeciwko Pisowi z Powodu łamania prawa przez nich: przekroczenie uprawnień przez p.Sasina i Morawieckiego -wybory kopertowe, niedopełnienie obowiązków przez p. Szydło-art.190 u. 2 Konst. RP. Ponadto kilka poważnych zarzutów NIK-u wobec min. i Prok. Gen. Z.Ziobry, które dopiero niezależna prokuratura może rzetelnie rozpatrzyć. Zeby dyskutowć poważnie i być sprawiedliwym to mogę przyznać, że w czasach tej władzy dochody ludzi zwiększyły się. Najwięcej zyskali ludzie, którzy szybko wydali pieniądze, bo jeśli ktoś oszczędzał na starość lub mieszkanie to wątpię czy zyskał, bo za mieszkanie zapłacił 100% więcej. Natomiast zwiększanie konsumpcji na kredyt rozregulowało gospodarkę ,z tego powodu niektóre firmy ograniczają zatrudnienie.Rząd próbuje temu zaradzić kosztem zwiększania naszego zadłużenia. Może p.Edek powie mi ile wynosi teraz dług publiczny ijeszcze niech doda ukryty w różnych funduszach. I
Insynuacja, że opozycja to głównie byli milicjanci, ubecy i postkomuniści dowodzi, że ,,ciemny lud " kupi wszystko. Do Edka - PSLiPO podwyższyli wiek emerytalny, rolnikom obniżyli do 60 ,wprowadzili też 12 miesieczny urlop rodzicielski.W czasach tamtej ,,okrutnej władzy" rodziło się więcej dzieci niż za ,,dobrej zmiany".Czyżby ludzie mieli więcej optymizmu niż dzisiaj? W kościele lepiej widać polityków PiS-u,bo siadają w pierwszych ławkach i dbają ,żeby ich media to pokazały . To tak ze skromności.

edek jak mogli tobie podwyższyć jak ty jako stary ormowiec od dawna jesteś na emeryturze

Jaka w Grajewie opozycja. We Francji opzycja walczy na ulicach o prawa czlowieka. A u nas w Grajewie to same modlitwy o droge krzyzowa zeby wladza dalej nas doila jak owieczki, bo za malo 4 koscioly z obrazami drogi krzyzowej to trzeba sie modlic na ulicach nastepne 1.ooo lat.

Jeśli wygra PiS, to będzie dalsza kontynuacja: złodziejstwa, nepotyzmu, setek afer na miliardy złotych, upadku rządów prawa, zadłużania państwa, dzielenia obywateli, spadku stopy życiowej, upadku wielu średnich i małych firm, podnoszenia podatków, narzucania kościelno - toruńskiej ideologii, poniżania kobiet, zapaści w budżetówce, utraty ogromnych środków z UE, upadku znaczenia Polski na arenie międzynarodowej itd. To wszystko kieruje nas w stronę demokracji fasadowej. Jeśli tego chcecie, to głosujcie na PiS lub Konfederację (potencjalnego koalicjanta PiS). Ja do tego ręki nie przykładam.

Ja mam takie wrażenie że jest PIS miejski I PIS powiatowy w opozycji do siebie.

Obywatel L Ty tak na poważnie piszesz o tym, że opozycja jest mniej hałaśliwa i agresywna niż PiS. Jak narazie to ja widzę, że są niszczone tylko biura poselskie posłów PiS, jak Kaczyński jeździł po Polsce to za nim jeździły bojówki opozycji i robili wszystko żeby rozbijać te spotkania, poprzez chamstwo i agresję. Są filmiki na Youtube to sobie pooglądaj i zobaczysz ten spokój opozycji wobec swoich oponentów. Po stronie opozycji jak narazie, ja nie widzę programu co my chcemy zrobić tylko jest agresja wobec PiS i straszenie Polaków. Intelektualnie jest tam straszna pustka niestety, grają tylko na emocjach.

Paweł jak może być w opozycji jak włodarze miasta do partii PiS nie należą.

Daro w pełni się z Tobą zgadzam.

Po wyborach max pół roku jak wygra PiS wiek emerytalny będzie podwyższany. Każda partia będzie musiała to zrobić. Do zwolenników PiS. Szkoda z wami prowadzić jakąkolwiek rozmowę z betonem nie wygrasz, dodam tylko że wszyscy ormowscy byli policjanci byli komuniści są obecnie strukturach pis-u i można tutaj dążyć przykłady ludzi wychowanych przez PRL którzy teraz są największymi zwolennikami tejże partii ponieważ sami nie umieją sobie poradzić z własnym życiem i taka partia która daje im minimum jest dla nich zbawieniem i nieważne czy będzie ich okradała żeby nas ich niewolników dawałem głodowe emerytury ale im daje i to się liczy nieważne że mamy słabą armię bardzo źle wyszkoloną ze słabym dowodzeniem mamy także słabą gospodarkę która nie jest innowacyjna jesteśmy tylko wyrobnikami Niemców na których ciągle narzekamy bo im po prostu zazdrościmy ich pragmatyzm wiemy doskonale że jesteśmy głupi ale ciężko nam się do tego przyznać nie najlepiej szukać sobie Kozłów ofiarnych a po cichutku jeździmy do tych złych Niemców i pocieramy im dupy i tyle w tym temacie

Do Sebastiana-nie oglądam Youtuba. Na Grzędach w ub.r. mowa Zielińskiego była agresywna , w TVP info leciał niedawno wielki napis-Tusk reprezentuje interesy Niemiec-i malutki ?.Michałowi Tuskowi wybito szyby w oknie . A miesięcznice smoleńskie i padające tam słowa ? Pozdrawiam.

Powiat to na nieszczęście PiS,ale już niedługo .
Trzeba będzie sobie ,,uczciwie,,stołeczków poszukać.
Najgorsze w tym wszystkim jest to ,że u nich nie trzeba mieć stosownego wykształcenia tylko plecy.
Potem wychodzą kwiatki ,że robią inwestycje bez najmniejszego pojęcia.

Daro dokładnie opisałeś nieudolne rządy PO-PSL: kradzież z OFE 150 mld zł, podniesie Vatu z 22% na 23% w 2010 roku, na ubranka dziecięce z 8% do 23% od 1 stycznia 2012 roku, na żywność w zależności w jakim segmencie i tak np. na żywność nieprzetworzoną z 3% do 5%, na większość produktów i usług VAT poszybował do 23%, ograniczenie ulgi internetowej. Nie wiem czy robisz zakupy, ale jak będziesz w sklepie to zobacz ile teraz wynosi VAT na podstawowe produkty spożywcze 0%. Rząd PO-PSL od marca 2011 obniżył zasiłek pogrzebowy z 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. Luka VAT za nieudolnych rządów PO-PSL wahała się w granicach od 17% do 27% w latach 2008-2015 w związku z tym szacuje się że budżet państwa stracił 262 mld zł w tych latach. W 2021 roku luka VAT wyniosła 4,3 % i jest to jeden z najlepszych wyników w całej UE. Widzisz różnicę. I tak mógłbym pisać i pisać jak rząd PO-PSL cudownie rządził:)
Rząd PiS obniżka stawki PIT z 18% do 12%, zerowy PIT dla mlodych do 26 roku życia, podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł, wyższy I próg podatkowy, który został podniesiony do kwoty 120 tys. zł z 85 tys. zł itd.
Teraz Tobie dam szansę się wykazać i napisz ile podatków rząd PO-PSL obniżył, do dzieła mistrzu:)

Daro, jak wygra Prawo i Sprawiedliwość to będą także:
powodzie,trzęsienia ziemi,pożary,susze,upały,katastrofy drogowe,kolejowe i lotnicze i inne kataklizmy o jakich jeszcze nie słyszałeś-więc lepiej wyjedż z Polski czym prędzej

A to władze są z PO albo SLD

Król Europy D.T. jak umiesz obsłużyć internet aby tu bzdury i kłamstwa pisać to zaloguj się na stronie zus.pl i sprawdź stan konta, tam są kolumny, "składki wpłacone na subkoncie", "składki odprowadzone na OFE", "zwaloryzowany kapitał na subkoncie", suma tych kolumn jest tym co będziesz miał na emeryturze. Teraz przeproś za "kradzież z OFE 150 mld zł".

Do Król Europy. Ja tobie napisałem ogólnie, a ty ściągnąłeś stek informacji (częściowo nieprawdziwych) z Internetu. Gdybym chciał zrobić podobnie jak ty, wyszłaby epopeja. Jeśli podważasz któryś fragment, to konkretnie i samodzielnie. Do Czesiek. Lepiej będzie dla kraju jak wyjedziesz ty (proponuję Białoruś lub Węgry - to przecież twoje ideały).

Sebastian Okna w biurach PiSowskich to wybijaja sami PiSowcy co jezdza autokrami. To oni prowokuja zeby winna byla opozycja. Toz to wiadomo ze winni inni tylko nie PiSowcy, oni potrafia prowokowac sami to robia. To sa specjalisci od prowokacji. Metoda Putinowska sami napadaja a wnni jest caly swiat.

Obywatel L to szkoda, że nie oglądasz byś miał szerszy obraz co się dzieję. Co do Tuska to się zgadzam, że reprezentuje interesy wszystkich oprócz Polski:) pozdrawiam

Wilqu jeżeli Ty piszesz, że ja mam przepraszać za to, że to co miałem odłożone na swoim prywatnym koncie w OFE jak to mówili twórcy tego funduszu, będzie moje a później Tusk mówi "chcę dziś dokładnie bardzo dokładnie Polakom, bo niektórzy chcą zbałamucic ich umysły, mówiąc że ktoś zabiera własność Polaków, zmieniając ustawę o OFE. Pieniądze, które są w OFE nie są własnością Polaków, gdyby były, to każdy mógłby je wycofać a nie może tego zrobić" to chyba spadłeś konia.
Gdzie wcześniej ten sam Tusk mówił w 2010 roku "każda złotówka odkładana przez polskiego składkowicza będzie dedykowana na jego konto. Konkretnie na trzy konta: dwa ZUS-owskie, pierwszy i drugi filar, częściowo trzeci w OFE. Wiecie, co byśmy zrobili z tą ręką, która by się podniosła na te składki".
Jeszcze wspomnę, że przy tej transakcji z OFE do ZUS po drodze 19 miliardów trafiły nie na konta ZUS ale do innego funduszu.
Wilqu zadaj sobie pytanie dlaczego taki manewr zrobili, czyżby nie ratowali długu publicznego bo brakowało kasy:)
Jeżeli chcesz to Ty przepraszaj, że Ciebie ktoś w konia robi ale ja przepraszać nie będę:) pozdrawiam

Król on powiedział że pieniądze w OFE nie są własnością Polaków ukradł je aby dopiąć budżet bo tak rządzili to po kilku latach powiedziałby że domy w których mieszkamy które zbudowaliśmy nie są nasze ! Krętacz kłamca oszust .

Daro napisz, które dane są nieprawdziwe. Czekam:) widzisz różnica między nami jest taka, że ja lubię pisać o faktach, które miały miejsce, spierać się na argumenty a Ty lubisz się opierać na wydaję mi się, że może tak było a może innaczej, tak usłyszałem ale nie sprawdziłem, chyba to prawda ale do końca nie wiem itp. Jak to teraz popularnie mówią jakiegoś fake newsa wypuszczą i Ty od razu to łykasz jak pelikan, a za dwa tygodnie okazuje się że to nieprawda a Ty nadal tkwisz w błędzie, bo tego nie zweryfikowałeś. Kilka przymiotników od opozycji się nauczyłeś, które są wałkowane w telewizji i je powtarzasz jak mantra:). Według mnie to u Ciebie jest problem z samodzielnym myśleniem, bo to co piszesz w ogóle nie weryfikujesz. A może weryfikujesz, tylko te dane są tak niekorzystne, że nie ma co o nich pisać:)
W sprawie podatków wykazałem Twoją niewiedzę. Na pocieszenie Tobie napiszę, że PiS też pewne podatki podnosił ale też dużo obniżył. Jeszcze raz zwracam się do Ciebie, napisz jakie podatki rząd PO-PSL obniżył, konkrety proszę:) wtedy porównamy kto jest lepszy w obniżaniu podatków:)
Piszesz upadek Polski na arenie międzynarodowej:) i tutaj wychodzi brak logicznego myślenia w Twoim wydaniu. Żebyś się zastanowił, to byś pomyślał, no tak opozycja tak krzyczy jak napisałeś, że Polska jest izolowana itd. ale zaraz prezydent USA w ciągu roku dwa razy odwiedził Polskę, nie Niemcy nie Francję tylko Polskę. Coś mi tu nie gra z tą izolacją Polski, chyba ta opozycja ciemnotę mi wciska. Ostatnio był premier Japonii, książę William w Polsce i dziesiątki przywódców odwiedziło Polskę w ostatnim roku w związku z wojną na Ukrainie. Wiesz czemu bo jesteśmy wiarygodnym partnerem i jednym z liderów niosących pomoc Ukrainie. Nie czekaliśmy na początku jak Niemcy czy Francja, że może Ukraina szybko padnie i problem będzie rozwiązany i dalej z Rosją będzie można interesy klepać, tylko od razu była reakcja. Żeby w tym czasie Tusk rządził, to by dorzucił 1 tys. hełmów do 5 tys. hełmów z Niemiec i by razem z Scholzem czekali na bieg wydarzeń. Pozdrawiam

Do ,,Króla Europy". Nie mam czasu ani chęci na tego typu dywagacje. Podać konkret, proszę - PiS obniżył pewną część podatków, a ile podniósł (30 - 40). Jak piszesz o wzroście pozycji Polski na arenie międzynarodowej, to ręce opadają. Przypominam tobie, że odwiedziny prezydenta USA ( uszczegóławiam - kiedy Polska wysłała list gratulacyjny po wygranych wyborach) czy następcy tronu W. Brytanii są ściśle związane z zaangażowaniem tych państw w Ukraiie. Innych rzeczy nie będę tobie już wyjaśniał, gdyż za darmo wykładów nie udzielam. Tym co napisałem, kończę dyskurs. Proponuję poszukać sobie równych. Pozdrawiam.

Daro "makao i po makale":) argumentów brak. Taka moja dobra rada dla Ciebie oglądaj różne media czy są to prawicowe czy lewicowo-liberalne, czytaj różne gazety, przeglądaj różne strony internetowe, też zachęcam do czytania książek szczególnie historycznych, ponieważ historia często się powtarza, to może wtedy z różnych wydarzeń jakieś samodzielne wnioski wyciągniesz. Mam wrażenie, że Ty chyba byś chciał, żeby w Polsce był tylko jeden przekaz medialny jak w Rosji, Białorusi czy Korei Północnej wtedy nikt by Tobie głowy nie zawracał odmiennym zdaniem od Twojego:) pozdrawiam

Pamiętajcie wyznawców szkła kontaktowego nigdy nie przekonacie faktami oni powtarzają to co zobaczą wysłuchają w tvn 24

Do ,,Króla Europy". Sugerując mi czytanie książek historycznych, oglądanie różnych mediów itp., niestety pudło. Jeśli chodzi o media, to przecież twoja opcja do tego dąży - kwestia licencji dla TVN, przejmowanie z Orlenem prasy lokalnej i nie tylko. Posądzając mnie o brak faktów, to przeczytaj jeszcze raz moje wpisy (czytaj ze zrozumieniem). Mam wrażenie, że chcesz zrobić z siebie intelektualne guru, ale percepcja nie pozwala. To się czuje. Tym wpisem kończę definitywnie. Życzę światłości.

@Daro ty te twoja grajewska epopeje bedziesz mogl wyglosic w kazdy piatek na grajewskim rynku lub codziennie kaczuszkom w parku Solidarnosci. Zapewne bedziesz mial wielka publike i atencje na poruszane problemy. Niemniej jednak musisz zrozumiec, ze i tak wygra PiS, gdyz nie widac lepszej oferty na horyzoncie.

Odn.OFE -w 2014 rząd pprzejął 150 mld zł z OFE i jednoczśnie przejął zobowiązania wobec przyszłych emerytów na tą kwotę. Te pieniądze nie trafiły do budżetu. Dzęki temu obniżył się dług Skarbu Państwa, a podwyższył dług FUS ,a Państwowy Dług Publiczny -do którego należy również dług samorządów- pozostał na tym samym poziomie. Nic nie zginęło ,a poprawiało niektóre wskażniki ekonomiczne. Teraz rząd robi podobnie , tarcze antycovidowe umieścił poza budżetem . Dzięki temu Min. Fin. podaje ,że zadł.Skarbu Państwa wyniosło na koniec 2022r -1238,4 mld zł, a nie mówi, że PDP wyniosło -1479 mld zł. Dla ciekawości podam , że w 2015 r PDP wynosił 887mld zł ,a zadł. Skarbu Państwa-834,6 mld . Obsługa długu rządowego w 2015r wynosiła chyba ok.35 mld zł, a w 2023 wyniesie ok.67 mld zł. Więc chciałbym zapytać ,do jakiej wysokości możemy zadłużać się? W innym temacie -rodzina Tusków nie czuła się Niemcami ,bo nie wyjechali do RFN ,jak tysiące obywateli Polski za lepszym życiem , wlatach 70-tych , lecz zostali i żyli w b. skromnych warunkach.

Królu piszesz o obniżeniach stawki Vat, o obniżeniach podatków, tylko nie piszesz skąd rząd wziął na to pieniądze. Może nam wyjaśnisz. bo ja za cholerę nie mogę się doliczyć. Jak patrzę na zadłużenie Polski to w czasie rządów PiS, który przejął gospodarkę w bardzo dobrym stanie po kryzysie( w którym Polska jako jedyny kraj w Europie rozwijała się) to nasz rząd zadłużył każdego mieszkańca (również dzieci) o 12000 PLN. Boję się pomyśleć o ile rzeczywiście PiS zadłużyło nasz kraj bo widomo jest że aby ten dług nie przekroczył 60%PKB jest on ukrywany przez wydatki poza budżetowe i pewnie następna władza powie nam o rzeczywistym długu. Oczywiście ten dług w zrósł w czasie pandemii. Ale przecież państwo każdego roku ma dochody budżetowe i dodatkowo podobno tak PiS uszczelnił Vat i podatki co przyniosło to tak olbrzymie wpływy do budżetu. Biorąc pod uwagę same zadłużenie to czy każdy Polak zyskał przez programy socjalne 12000PLN?
Praktycznie - jaki idiota zadłuża państwo w czasie prosperity gospodarczej? Nie mów mi też o podnoszeniu płacy minimalnej, bo kaszty tych działań ponoszą pracodawcy, którzy za to płacą i dodatkowo zwiększają wpływy do budżetu. Jeszcze jedna sprawa to OFE. Chyba wiesz, że pieniądze zabrane ( czego też nie popieram) z OFE poszły na spłatę długu publicznego?A co stało się z drugą częścią OFE? Masz te pieniądze? Możesz nimi dysponować?

Obywatel L trudno powiedzieć do jakiej wysokość możemy się zadłużać, ale patrząc na inne kraje u nas nie jest tak źle, od razu piszę, że rewelacyjnie też nie jest. Na koniec III kwartału 2022 roku sześć państw miało zadłużenie większe od PKB: Grecja 178,2%, Włochy 147,3%, Portugalia 120,1%, Hiszpania 115,6%, Francja 113,4% oraz Belgia 106,3%. Zobacz i te kraje funkcjonują, jak narazie nie padają. Oczywiście nie pochwalam takie zadłużenia. Polska plasuje się poniżej środka stawki z długiem na poziomie 50,3% PKB. Natomiast niektórzy u nas, przedstawiają Polskę jako kraj z największym zadłużeniem i cały czas straszą, że to jest tragedia i zaraz licytacja kraju się rozpocznie:) Żeby nie było, że podaję tylko kraje z największym zadłużeniem to podam z najniższym wskaźnikiem zadłużenia do PKB: Estonia 15,8%, Bułgaria 23,1% i Luksemburg 24,6%. Piszesz, że zadłużenie wzrosło tylko żeby nie tarcze Covidowe to teraz byś pisał, że bezrobocie mamy na poziomie 15% a tak mamy prawie najniższe w Europie, tylko Czesi nas wyprzedzają.
Szymon co się z stanie drugą częścią OFE, tego jeszcze nie wiemy. W 2019 roku była propozycja likwidacji OFE i oszczedzajacy mieliby wybór transferu do ZUS lub na Indywidualne Konta Emerytalne. Pożyjemy zobaczymy co wymyślą:) pozdrawiam

Znam te wskażniki. W ubr.podawałem je ,lecz kompleksowo ,min. w porównaniu do oproc. obligacji 10-letnich .Dzisiaj-o 15,30- obligacje det. 10 latki ,mają oproc: Czechy-4,52 ,Francja -2,79 , Portugalia-3,14 Niemcy-2,65 , . Włochy-4,13, Rumunia-7,2 ,a mocno zadłuż ona Grecja-4,17 ,mniej niż Polska-6,04 .Na rynku międzybankowym płacimy jeszcze większe odsetki. W X 22r było to ok 9%, czyli jesteśmy postrzegani jako mniej wiarygodni niż kraje bardziej zadłużone. Nasza wiarygodność jest niska ,bo jeszcze jest kwestia długu ukrytego, np: zobowiązania emerytalne ZUS-u czyli Państwa. Zadłużenie trzeba porównywać do PKB , zgromadzonych oszczędności obywateli i wielkości exportu danego kraju.Pozdrawiam.

Dodaję , że na wiarygodność każdego kraju wpływa też, czy organy ścigania i sądy są niezależne.

" Obywatel L "- bardzo mądry komentarz ( pierwszy Pana wpis - popieram)
"Tricki" też tak uważam
Pozdrawiam.

Obywatel L poczytaJ co agencję ratingowe piszą o stabilności naszego kraju bo nie chcę mi się tu znów wykładów robić . Co do praworządności to tutaj mógłbym cytować tylko z ostatniego roku z 30 wyroków jakie sądy są łaskawe dla jednych a dla drugich nie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości książka zostanie napisana na ten temat. Poczytaj jak we Francji została przepchnięta reforma podnosząca wiek emerytalny. Teraz wyobraź sobie, żeby u nas były takie przepisy i rząd PiS tak zrobił i jeszcze tysiące ludzi na ulicach pałował i setki zamykał. Myślę, że cała Bruksela by się zjechała a Ty na czele tego marszu i byś krzyczał praworządność:) a tu cisza, nic się nie dzieję:)

Dziękuję Barbarze-szkoda, że tylko pierwszy wpis. Do Króla - obaj podaliśmy prawdziwe wskażniki ekonomiczne. Wysokość płaconych odsetek za pożyczone pieniądze świadczy o wiarygodności kraju, czyż nie? Jeśli chodzi o wyroki sądowe to znajomy prawnik mówił mi , że prawie każdy przestępca mówi , że on był tam przypadkowo , że niechcący to zrobił. Zwróć uwagę , Rodaku, że pierwsze czynności wykonane przez PiS to podporządkowanie państwowych mediów i prokuratury oraz wymiana wszystkich szefów policji i sądów. Przecież mógł Kaczyński tzn. Duda na podstawie starej ustawy-z 2009 r powołać doświadczonego prawnika na stan. Prokuratora Generalnego na 6-cio letnią kadencję , jak było w latach 2010-2015. Wolał jednak Ziobrę , wg. nowych przepisów ,którego w każdej chwili może odwołać. Dziwne to , czyżby pisowcy na samym początku zakładali, że będą łamać prawo? Na łamach forum pytam się 3-ci raz -czy prokuratura podlegająca Z. Ziobrze rzetelnie oceni zarzuty NIK-u wobec Min. Sprawiedliwości kierowanemu przez Z. Ziobro. Ad. Francji -to ustawę emerytalną przyjął parlament na wniosek prezydenta, tak? Za atakowanie policji i niszczenie mienia prywatnego i publicznego to skazywałbym na ciężkie roboty ,gdyby prawo pozwalało. Natomiast podziwiam Izraelczyków ,którzy masowo sprzeciwili się podporządkowaniu sądów większości parlamentalnej.

Czy ktoś kupuje obligacje Grecji to żart . To są jakie obligacje stalokuponowe czy zmienę .

Obywatel L rząd Francji przyjął ustawę emerytalną bez głosowania parlamentu. Nie chcę mi się już z Tobą pisać, bo mam wrażenie, że piszę do kogoś kto należy do jakieś sekty i na pewne fakty jest strasznie odporny i nie widzi oczywistych rzeczy. Jeżeli sam nie dojdziesz do pewnych konkluzji jak jesteś robiony w balona, to chociażbym tu napisał sto faktów to i tak Ty na swój sposób je zinterpretujesz.
O praworządności wypowiedział się Sławomir Neumann polityk PO, wpisz w google "doktryna Nuemanna" on powiedział po czyjej stronie są sądy. Może do Ciebie coś dotrze z tych jego wypowiedzi, chociaż mam wątpliwości:) pozdrawiam Ciebie i myśl samodzielnie

Czy to nie wystarczy mamy nowy dworzec PKP i PKS-u .

Do Króla . Tak, należę do sekty , ludzi samodzielnie myślących. Dla mnie mało istotne jest co powiedział Nuemann po wódce czy Morawiecki przy ośmiorniczkach. Przeraża mnie natomiast , że w woj dolnośląskim kilka osób zostało zabitych przez policję i dopiero dziennikarze odkryli prawdę, a ogany wewnętrzne policji przez rok nie były w stanie tego ustalić-śmierć I. Stachowiaka. A dla Ciebie chłopie, ważniejsze jest co mówił po pijanemu Neumann.Taka jest między nami różnica. Prawodawstwa francuskiego nie znam , ale chcę zaznaczyć ,że Macron obiecał w kampanii podniesienie wieku em. Poza tym 09 III Senat Republiki przegłosował wspomnianą ustawę- 201 głosów za, przeciwko 115. Za twoją radą skorzystałem z Googlea. Przeciwko była lewica i partia Le Pen.Którą z nich popierasz? W ostatnim wpisie zadałem 3 pytania dot. Polski, na żadne nie odpowiedziałeś. Odn. sądów- w 2016r GW-wykonując wyrok sądu- przeprosiła na pierwszej stronie A.Macierewicza za napisanie , że załatwił stanowisko swemu bratankowi , nie przedstawiła dowodów ,że otrzymał to stanowisko dzięki stryjowi.Czy to oznacza, że ktoś załatwił wyrok? Do Teo 12. Wiarygodność Grecji wzrasta, bo dwa lata temu jej dług publiczny wynosił ok.200% PKB , a teraz ok.180%.No i obecność w strefie EURO daje wieksze gwarancje wypłacalności.

Od Polski Grecja ma większą gwarancję wypłacalność .Grecja jest bankrutem i tyle a Francja ma 3 biliony euro długu jak to do Polski porówarz tego się nie da obronić. Czyli Francja 13 bilionów PLN a Polska 1,4 biliona PLN i kto tu jest w gorszej sytuacji.

Do Teo12. Król i Ty macie racje w pewnych punktach. Rzeczywiście rating Polski jest niezły .wg. agencji S&P wynosi A- , wg. Fitch A-. Grecji znacznie gorzej, odpowiedno BB+ i BB+.Czech trochę lepiej od naszego, AA- i AA- .Francji bardziej zadłużonej od nas jeszcze lepszy AA i AA. Najlepszy mają Niemcy, Holandia,Dania, Norwegia , AAA iAAA . To były wyniki na koniec 2021 r. Nie umiałem znależć za 2022r. Może powinienem skonkretyzować, że za obligacje w naszej walucie musimy płacić drożej niż Grecja w Euro. Pisałem też o oszczędnościach-we Francji stopa oszczędności wynosi 13,5%, u nas tylko-4,36%. Ta kwestia , dług ukryty i przynależność do strefy Euro, sprawiają, że jesteśmy mniej wiarygodni niż Francja. Nigdy nie pisałem , że Polska jest bardzo zadłużona. W 2021r. deficyt budżetu wyniósł 50mld zł-raport roczny MF-, a w 2022 podobno 100 mld. Tendencja jest niepokojąca. Pozdrawiam i życzę radosnych świąt Wielkanocnych .

Obywatel L, czlowieku na jakiej planecie ty zyjesz?Nie wiesz naprawde?,ze Norwegia obok Szwajcarii nalezy do najbogatszych krajow Europy, a w rankingu swiatowym znajduje sie rowniez w czolowce !

Do Elo-wiem ,że ,, Norwegia ...". Podałem różne wskażniki ek. kilku krajów , czy gdzieś pomyliłem się?

Obywatel L, tak pomyliles sie, dokonujac niewlasciwej selekcji, poniewaz wstydem i hanba jest wymieniac Norwegie (ktora nie nalezy do Unii Europejskiej ) obok np. Grecji !

Podchwytliwe pytanko.

A jak myślicie ile wynosi dług ukrty Francji ?

Szanowna Elo- nie dokonywałem selekcji, a Norwegię- wiem, że nie jest w UE- wymieniłem obok Niemiec, Danii i Holandii, a nie obok Grecji. Proszę, czytaj dokładnie. Między BB+ a AAA jest wielka różnica. Nie zamierzam obrazu Polski zaciemniać ani też rozjaśniać. Np: oproc.obligacji 4 czy 10-cio letnich można sprawdzić w internecie lub pójść do odp.banku . Do Teo 12 -Nie wiem jaki jest dług ukryty Francji, z chęcią dowiem się od Ciebie lub innego forowicza. Mogę tylko zauważyć ,że napewno u nich wcześniej zaczęły działać prywatne fundusze emerytalne i np: obligacje SPaństwa -u nas i u nich- wykupione przez nie są długiem jawnym. Dla informacji podam ,że w 2022r było zaplanowane dotacje do KRUS-u -19150 mln zł ,do ZUS-u -44700 mln zł, co stanowiło ok.13% dochodów budżetu -491,9 mld. Myślę, że we Francji ten wskażnik jest dużo niższy -chodzi o %. Uważam ,że sprawniej posługujesz śię internetem i to znajdziesz. Pozdrowienia.

Pomyśl ile fundusze emerytalne Francuskie utopiły w Szwajcarski bank a te oceny A czy B nie są rzetelne bo są kreowane przez sponsorów czy lobistow

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.