czwartek, 7 lipca 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 11785 wyświetleń

DK 61 w ruchu wahadłowym

 W  S z c z u c z y n i e   r u c h   w a h a d ł o w y

    W Szczuczynie, w rejonie mostów na rzeczce Księżance na ulicy Kilińskiego., rozpoczęły się zapowiadane przez burmistrza w 2009 roku czynności modernizacyjne w pasie drogowym DK nr 61.
Głównym zadaniem tego remontu jest przebudowa mostu pod jezdnią i chodnikiem. Przy tej okazji dla chodnika, który zimą i wiosną stanowił tor przeszkód dla pieszych, będzie nadana właściwa geometria w celu jego odwodnienia.
  
    Już od 08.04.2010 roku, na tym odcinku gdzie wprowadzono ruch wahadłowy, panuje duże ożywienie.
Prace, które na swój koszt prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonuje firma „Budrex”, potrwają do końca sierpnia 2010 i zamkną się sumą ok. 900 tys. zł.
     Na odcinku przebudowy jest widoczna dobra organizacja pracy i zarządzania. Droga i przejścia dla pieszych zostały dobrze oznakowane, co podnosi sprawność i poziom bezpieczeństwa ruchu. Jednak ze względu na pełne bezpieczeństwo musimy wszyscy, a szczególnie osoby starsze i dzieci, zachować maksymalną ostrożność aż do zakończenia prac.
    W pierwszym etapie prac wykonywana jest wschodnia strona pasa drogi, przy czym wszelki ruch przeniesiony jest na stronę zachodnią. Po wykonaniu strony wschodniej sytuacja będzie odwrotna.
     Duże i długotrwałe utrudnienie w ruchu pojazdów i pieszych zrekompensuje wygląd i funkcjonalność modernizowanego odcinka.

Wspomnienie o moście na rz. Księżance

       Po dawnym bruku ul. Granicznej, z ówczesnych terenów Prus Wschodnich, 08.09.1939 r. od strony Białej Piskiej, w kierunku polskiego odcinka obronnego „Wizna”, jechał XIX Korpus Pancerny. Pod dowództwem znanego teoretyka wojny błyskawicznej gen. Heinza Guderiana, przekroczył granicę państwową w Czarnówku. Na południe, kierował się ul. Kilińskiego.
     Po napotkaniu zniszczonego mostu na rz. Księżance, który wcześniej zabezpieczony był drewnianymi zaporami o nazwie „Bąki”, a następnie wysadzony minami, czołgi przeszły prawą (zachodnią) stroną stawku. Dalej przez plac Spółdzielni Inwalidów przy ul. Kilińskiego 19A, dawnego kościoła ewangelickiego. Potem mostkiem przy byłej elektrowni (dziś Biuro SI, obok Biblioteki), bez przeszkód, zmierzali do celu.
     Niemiecki generał wezwany rozkazem, pojawił się nocą. Gnał, kierowany tęsknotą spotkania z młodym i ambitnym dowódcą strategicznego odcinka „Wizna”, kapitanem Władysławem Raginisem - wiózł mu śmierć na powitalny prezent.
              
              Tekst i foto: sTs 

 

tylko w e-Grajewo.pl

Komentarze (3)

Świetnie, że ktoś w końcu się tym zajął. Szkoda, że nowy asfalt będzie tylko przy mostku. Biorąc pod uwagę obecny stan nawierzchni na Kilińskiego przydałby się remont całej ulicy, a nie jedynie jej kilkudziesieciu metrów.

kilińczak, zmiany, o których marzysz będą dokonane po oddaniu do użytku obwodnicy Szczuczyna w 2013 r., z czym się wiąże przekazanie miejskiego odcinka drogi 61 na własność dla gminy Szczuczyn po jej uprzednim remoncie.

Pięknie napisany fragment historyczny, GRATULACJE.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.