Warto przeczytać

Źródła białka w diecie. Białko zwierzęce vs białko roślinne

Zdrowa dieta to taka, która składa się z tłuszczów, węglowodanów i białek w optymalnej ilości. Okazuje się, że ważna jest nie tylko ilość białka, ale również jego jakość. Najbardziej istotny w tej kwestii jest skład aminokwasowy białek. Wśród źródeł protein można wymienić źródła zwierzęce i roślinne. Te pierwsze są najbardziej zbliżone składem do białek ustrojowych człowieka. Co jeszcze należy wiedzieć o tych składnikach?


Znaczenie białka w diecie


Białko w diecie ma wpływ na prawidłowy rozwój organizmu, regenerację tkanek i pokrycie strat codziennych. Dla osób uprawiających sport ma dodatkowo znaczenie w zakresie zwiększania masy mięśniowej i naprawy uszkodzonych przez trening tkanek. Nie oznacza to jednak, że białko jest potrzebne wyłącznie sportowcom. Osoby mające mniej mięśni mają również wolniejszy metabolizm, a także znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II. Dodatkowo są bardziej narażone na sarkopenię, czyli większą utratę masy mięśniowej, funkcji i siły mięśni wraz z wiekiem.


Źródła białka zwierzęcego


Białko zwierzęce zawiera kompletny zestaw wszystkich niezbędnych aminokwasów i najbardziej przypomina to budujące ludzkie tkanki, dlatego nazywane jest białkiem pełnowartościowym. Ludzki organizm nie jest w stanie sam syntetyzować zawartych w nim aminokwasów. Białko zwierzęce jest więc potrzebne do wspierania prawidłowej pracy wszystkich układów. Wchodzi ono w skład mięsa, ryb, jajek, mleka i produktów mlecznych, cechuje się wysoką wartością odżywczą. Nie bez powodu mleko i jaja powinny być obecne w dużej ilości w diecie dzieci i młodzieży. Zawarte w nich białko zapewnia optymalny rozwój i wzrost. Pełnowartościowe białko jest też głównym składnikiem diety w stanach niedożywienia organizmu.


Źródła białka roślinnego


Białko roślinne nazywane jest białkiem niepełnowartościowym ze względu na mniejszą ilość aminokwasów. Są one także mniej skoncentrowane. Nie oznacza to jednak, że białko roślinne nie zapewnia energii i wartości odżywczych, lecz ułożenie diety bazującej tylko na tym typie białka jest trudniejszym zadaniem. Do najlepszych źródeł białka roślinnego można zaliczyć soję, groch, soczewicę i fasolę, czyli nasiona roślin strączkowych. Mają one jednak niską zawartość aminokwasów siarkowych. Trzeba liczyć się też z obecnością potencjalnych składników antyżywieniowych, takich jak kwasy fitynowe, taniny czy fitoestrogeny. Nie zawierają one kreatyny, co powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby wykonujące intensywne treningi.


Białko roślinne vs białko zwierzęce - które lepsze?


Jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy zdrowsze jest białko roślinne czy zwierzęce może być trudna. Proteiny pochodzenia zwierzęcego zapewniają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, lecz często idą w parze ze sporą ilością tłuszczu, na którego nadmiar należy uważać. Białka roślinne odznaczają się niższą wartością odżywczą, choć zapełnienie dziennego zapotrzebowania na proteiny jedynie z ich udziałem nie jest niemożliwe. Niemniej jednak za lepsze uważa się na ogół pełnowartościowe białko zwierzęce. Osobom, którym zależy na utrzymaniu zbilansowanej diety, poleca się catering dietetyczny, np. ten od firmy Pogotowie Dietetyczne. Dieta pudełkowa dostosowana jest do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Również klienci, którzy muszą stosować specjalne ograniczenia żywieniowe mogą liczyć na otrzymanie pełnowartościowych posiłków, które dostarczą im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.