Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11041 wyświetleń

Zmiany w rejestracji aut

Wszyscy, którzy po 1 stycznia 2016 roku będą rejestrować nowo zakupione auto, muszą liczyć się ze zmianami. Najważniejszą ze zmian, ale nie dla wszystkich, jest brak opłaty recyklingowej.

Dotychczas 500 zł opłaty recyklingowej wnosił ten kto rejestrował pojazd sprowadzony z zagranicy. Od 1 stycznia 2016 roku opłata ta przestanie obowiązywać z wyjątkiem osób, które sprowadziły pojazd  przed nowym rokiem. Właściciele aut, którzy sprowadzili samochód z zagranicy jeszcze w 2015 roku a do rejestracji zgłoszą go już w 2016 roku to jednak będą musiały tę opłatę uiścić – potwierdziła Elżbieta Szarnecka, Naczelnik Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Grajewie.


Kolejną ważną zmianą obowiązującą od nowego roku jest liczba wydawanych tablic rejestracyjnych.

Kierowcy będą mogli otrzymać trzy tablice rejestracyjne. Dodatkową tablicę otrzymają ci, u których montowany na aucie bagażnik na rowery będzie zasłaniał numery pojazdu. W takim przypadkach właściciel samochodu będzie musiał złożyć wniosek o wydanie dodatkowej tablicy a to wydatek 53 zł.

To nie koniec zmian związanych z rejestracją pojazdu.  W umowach kupna lub sprzedaży czy fakturach muszą być wpisane pełne dane nabywcy auta. Nie wystarczy już imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Od nowego roku obowiązkowe będą: PESEL, REGON, adres zamieszkania lub siedziby firmy.


Nie ulegają zmianom obowiązujące koszty rejestracji pojazdu. Opłata za rejestrację samochodu osobowego to koszt 180,50 zł. Chcąc mieć indywidualne tablice rejestracyjne trzeba zapłacić 1000 zł, na motocykl 500 zł oraz ponieść opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr. Z kolei, gdy nie posiadamy karty pojazdu (nie została wydana albo została zniszczona lub zagubiona), koszty rejestracji wzrosną o 75 zł. W przypadku, rejestrowania samochodu w tym samym powiecie, zostawia się dotychczasowe tablice rejestracyjne, wtedy petent zapłaci 81,50 zł. Koszt rejestracji używanego auta sprowadzonego z zagranicy wynosi 253,50 zł – podała Elżbieta Szarnecka.


Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych
Prawo jazdy tel. 86 273 84 73
Rejestracja pojazdów tel. 86 273 84 72
Elżbieta Szarnecka - naczelnik wydziału tel. 86 273 84 84

Zakres działań Wydziału:
 wydawanie praw jazdy i prowadzenia ewidencji kierowców,
 dokonywanie rejestracji pojazdów i prowadzenie ewidencji kierowców,
 wydawanie kart pojazdu i dokonywanie w nich wpisów,
 nadzór nad stacjami kontroli pojazdów,
 nadzór nad szkoleniem kierowców,
 koordynacja rozkładów jazdy w regularnym transporcie zbiorowym na drogach powiatowych.

e-Grajewo.pl

 

poniedziałek, 6 lutego 2023

Miniony weekend na drogach

Komentarze (1)

bedzie wiecej aut z Anglii

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.