Wiadomości

"Złoty interes"

Oszust na aukcjach internetowych wystawiał wirtualny sprzęt. Fikcyjne samochody, quady, motocykle oraz telefony komórkowe i ciągniki rolnicze szybko znajdowały nabywców. Zachętą była niespotykanie atrakcyjna cena. Klienci płacili za coś czego nigdy nie było. "Złoty interes" przerwał policyjny patrol internetowy.

Patrol internetowy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wpadł na trop internetowych oszustów. Pod szyldem firmy, która miała być częścią międzynarodowego holdingu sprzedającego rzeczy pochodzące z windykacji przestępcy oferowali na aukcjach internetowych rozmaity sprzęt. Były to między innymi telefony komórkowe, motocykle i quady oraz kserokopiarki i ciągniki rolnicze w bardzo atrakcyjnych cenach. Oferty zawsze przedstawiały kilka zdjęć, które mocno uwiarygodniały transakcję. Policjanci ustalili, że firma taka nie istnieje. Faktycznie głową oszustwa był 35-letni białostoczanin przedstawiający się fikcyjnym nazwiskiem doktor Polanowsky. To właśnie on stworzył siatkę internetowych sprzedawców, którzy na polecenie szefa wystawiali oferty na aukcjach. Gdy kupujący przelewał pieniądze na ich bankowe konta, gotówkę przekazywali tzw. opiekunowi grupy. Były to kwoty od 800 zł. za telefon komórkowy, 18 tys. za dobrej klasy motocykl do 28 tys za wózek widłowy. Za każdą transakcję pracownicy mieli otrzymywać 10% wartości. Policjanci ustalili, że "dr Polanowsky" zarobione pieniądze przeznaczał na konsumpcję. Kupił drogie auto, mieszkał w luksusowych apartamentach hotelu, bawił się restauracjach i dyskotekach. Okazało się również, że jest poszukiwanym listem gończym przestępcą. Na sumieniu miał między innymi oszustwa, podrabianie dokumentów i nielegalne posiadanie broni. Przestępca i jego pomocnik (opiekun grupy) zostali zatrzymani. Wczoraj Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował ich na trzy miesiące.

Prowadzący sprawę policjanci ustalili, że przestępcy oszukali blisko 50 osób z całego kraju. Podejrzewamy, że poszkodowanych może być znacznie więcej. Osoby, które w podobny sposób zostały oszukane przez fikcyjną firmę i fikcyjnego doktora Polanowskyego prosimy o kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku tel. 085/677 31 10.

KW Policji w Białymstoku

piątek, 19 lipca 2024

Weekend w Rajgrodzie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.