Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10291 wyświetleń

Zlikwidowali bimbrownię

   Podlascy policjanci zlikwidowali kolejną bimbrownię. Zatrzymali dwóch "producentów" alkoholu, a leśną fabrykę wysadzili w powietrze.


   Wczoraj po południu w lesie koło Supraśla w powiecie białostockim policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali na gorącym uczynku nielegalnego wyrobu alkoholu dwóch mężczyzn. W bimbrowni znaleziono między innymi kompletną linię do produkcji alkoholu, kadź z blisko tysiącem litrów zacieru, oraz 60 litrów gotowego bimbru. Zabezpieczona na miejscu przestępstwa aparatura do nielegalnej produkcji alkoholu została zniszczona przez policyjnych antyterrorystów. Zatrzymani na miejscu mężczyźni, to 64-letni mieszkaniec Supraśla oraz wcześniej już karany za bimbrownictwo 50-letni białostoczanin. Obydwaj trafili do policyjnej izby zatrzymań. Za nielegalny wyrób spirytusu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.
   Postępowanie prowadzone w tej sprawie przez policjantów z Supraśla z pewnością odpowie na pytanie jak długo kwitł ten proceder.
   Była to już 7 bimbrownia zlikwidowana w tym roku przez podlaskich policjantów. W ubiegłym roku funkcjonariusze zlikwidowali na terenie naszego województwa kilkadziesiąt leśnych i przydomowych bimbrowni.
   Specyfiką nielegalnej produkcji alkoholu w północno-wschodniej Polsce są leśne bimbrownie. Ostępy leśne Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Czarnej Białostockiej i Gródka to dwa największe tzw. zagłębia bimbrownicze. W Podlaskim tradycje uprawiania tego procederu sięgają nawet czasów carskich. Czasami uczestniczą w nim całe leśne osady bądź rodziny.
   Hermetyczność środowiska producentów, a także fakt, że produkcja odbywa się z dala od ludzkich siedzib w obszarach niedostępnych powoduje, że wykrywanie tego typu przestępstw jest trudne.
   Mimo coraz sprawniejszego zatrzymywania sprawców leśnego bimbrownictwa, chęć zysku oraz... tradycja wydają się być silniejsze od konsekwencji prawnych tych czynów. Potwierdzeniem tego jest ujawnianie kolejnych leśnych bimbrowni i zatrzymywanie kolejnych bimbrowników.
 
KW Policji w Białymstoku

piątek, 19 lipca 2024

Weekend w Rajgrodzie

Komentarze (1)

"Czasami, ażeby być trzeźwym, trzeba się napić"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.