Coraz więcej osób, które przeszły chorobę Covid-19, skarży się na pochorobowe powikłania. Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia to tylko część niepokojących objawów zmian w organizmie, będących efektem infekcji SARS-CoV-2. W powrocie do formy i pokonaniu skutków choroby pacjentom pomaga profesjonalna rehabilitacja lecznicza, której znaczenie w eliminowaniu powikłań podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia.
Już kilka miesięcy temu lekarzy i naukowców zaczął niepokoić fakt, że coraz większa liczba pacjentów zgłasza niepokojące sygnały pogorszenia stanu zdrowia, nawet po miesiącu od przebycia choroby Covid-19. Co istotne, alarmujące objawy zauważały zarówno osoby, u których infekcja przebiegła bardzo ciężko i wymagała hospitalizacji, jak i ci, którzy chorobę przeszli łagodnie. Wśród ozdrowieńców, zmagających się z powikłaniami, były osoby starsze, w średnim wieku, jak i ludzie młodzi szczególnie teraz po przechorowaniu na zmutowany wirus, którzy na Covid-19 często chorowali skąpo lub nawet bezobjawowo.
Obecnie o "zespole pocovidowym" wiadomo już coraz więcej. Zwiększa się również świadomość, że niezwykle istotnym elementem leczenia jest rehabilitacja, która pomaga zniwelować skutki przebytego zakażenia.
Długotrwałe skutki przebycia choroby Covid-19
Lekarze wciąż zbierają dane o długotrwałych skutkach choroby, ale z dotychczasowych obserwacji można już wymienić powtarzające się objawy przebycia choroby Covid-19. Najczęstsze powikłania po chorobie, na jakie uskarżają się pacjenci, dotyczą:
- zmniejszonej wydolności oddechowej, zaburzenia w oddychaniu, duszności, ograniczenie tolerancji wysiłkowej potwierdzają fakt, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy chorego;
- pacjenci narzekają także na brak tchu podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności, co wzmaga uczucie niepokoju, a to dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu.
Zespół pocovidowy - nie tylko problemy z oddychaniem
Brak motywacji do działania, stres, smutek czy nawet depresja to kolejne objawy "zespołu pocovidowego", które zgłaszają pacjenci. Dotyczą one nawet tych, których ominęła hospitalizacja i związana z nią obawa o życie.
Objawy te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy domowych. Przyczyniają się także do pogłębiającego się uczucia niepokoju i zdenerwowania, wpływają na pogorszenie nastroju. Pacjenci, którzy w czasie choroby musieli jednak przebywać w szpitalu, dodatkowo zmagają się z traumatycznym doświadczeniem pobytu na intensywnej terapii, podłączeniem do respiratora, bólu, strachu i samotności. U pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłowa? emisja? głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.
Rehabilitacja po przebyciu choroby Covid-19
Rehabilitacja dla ozdrowieńców po przebyciu choroby Covid-19 ma na celu zniwelowanie powyższych skutków choroby i pomoc pacjentom w powrocie do pełnej formy.
Z uwagi na to, że do tej pory nie są znane wszystkie następstwa choroby, a także dotychczas rozpoznane jej skutki dotyczą pacjentów w różnej mierze, rehabilitację leczniczą powinna poprzedzać konsultacja lekarska. Pacjentowi po przybyciu do przychodni ma wykonywane szereg badań, m.in. spirometria, EKG, rRtg, badania laboratoryjne, czy test wytrzymałościowy.
Lekarz konsultujący pacjenta może ponadto zalecić mu inne dodatkowe badania, np. badanie rtg klatki piersiowej lub tomografem komputerowym.
Kompleksowa diagnoza stanu pacjenta pozwala na dobranie indywidualnych zabiegów fizjoterapeutycznych, uwzględniających wszystkie jego choroby towarzyszące.
Jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców?
Ćwiczenia oddechowe
Niezmiernie istotne są ćwiczenia oddechowe, łagodzące dyskomfort oddechowy. Fizjoterapeuci NZOZ Medicus wykonują z pacjentami m.in.:
Tlenoterapia i inhalacje
Na poprawę kondycji układu oddechowego wpływ mają także zabiegi lecznicze, takie jak tlenoterapia czy inhalacje oddechowe. Odpowiednio dobrany skład solanek z zachowaniem pełnej sterylności indywidualnej.
Kinezyterapia
Jedną z najważniejszych metod rehabilitacji jest właściwie dobrana kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu, takie jak:
Aktywność fizyczna pod okiem fizjoterapeuty wspomaga ponadto czynności wentylacyjne płuc, co w konsekwencji wykształca prawidłowy wzorzec oddechowy.
Wsparcie psychologiczne
W związku z tym, że u pacjentów po przebyciu COVID-19 znaczne wydają się również obciążenia psychiczne, rehabilitacja pocovidowa zapewnia im także wsparcie zdrowia psychicznego w formie konsultacji i warsztatów z psychologiem. Pomagają one uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu.
Wlewy witaminowe - specjalnie dobrane zestawy:
Istnieje też możliwość wykonania testu na obecność corovavirusa na miejscu - koszt 50 zł.
Program rehabilitacji
Całość odbywa się w ciągu 4 tygodni, w indywidualnych przypadkach może być skrócona do 2 tygodni.
Koszt:
Przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego i po pacjent wypełnia skalę zmęczenia(MFIS) oraz międzynarodowy kwestionariusz aktywności fizycznej dla oceny efektów rehabilitacji.
Zapisy na konsultacje oraz rehabilitację pod numerem tel. 660 790 753
poniedziałek, 25 listopada 2024
sobota, 23 listopada 2024
Komentarze (0)