poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Żeglarstwo jako forma turystyki - jak zacząć?

Wiele osób postrzega żeglarstwo rekreacyjne jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Myślisz o tym, by sprawdzić swoje siły w tej dyscyplinie? Zobacz, jak zacząć! Oto kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować, gdy planujesz swoje pierwsze kroki w żeglarstwie.


Kto może zostać żeglarzem?

Każda osoba o przeciętnej kondycji fizycznej może odnaleźć się w żeglarstwie. Cenne umiejętności przyszłego załoganta lub sternika to zdolność analizowania sytuacji i podejmowania decyzji oraz szybkie i sprawne wykonywanie różnych zadań związanych z obsługą łodzi. Żeglarstwo pozwala odprężyć się i odpocząć od codzienności. Wbrew pozorom nie jest sportem bardzo drogim – wypożyczenie łodzi (czyli czarterowanie) jest często tańsze niż wynajęcie pokoju na czas urlopu.

Zobacz również artykuł: https://www.maristo.pl/blog/zeglarstwo-podstawy-jak-zaczac-zeglowac


Rozeznanie w temacie, czyli teoria i praktyka na początek

Przed pierwszą wyprawą żeglarską musisz zdobyć nieco wiedzy na ten temat. Możesz zacząć od czytania artykułów tematycznych. Wybieraj teksty z wiarygodnych źródeł. Na początku najważniejsze jest to, by wiedza na temat żeglarstwa została przedstawiona w sposób przystępny dla laika. Dzięki temu poznasz najważniejsze określenia używane w żeglarstwie i zaznajomisz się z podstawowymi zasadami dotyczącymi przygotowań, bezpieczeństwa, obsługi kotwic, lin itd. 

Świetnym źródłem informacji są filmiki, które znajdziesz w sieci. Kieruj się ich jakością i wartością merytoryczną. Wielu doświadczonych żeglarzy chętnie dzieli się swoją wiedzą z początkującymi adeptami sportów wodnych. Warto to wykorzystać! Na nagraniach łatwiej jest prześledzić sposoby wiązania węzłów takich jak knaga, wyblinka, buchta, węzeł kotwiczny, ratowniczy, prosty i ósemkowy. Żeglarska „sznurkologia” może sprawiać spore trudności na początku, ale jej opanowanie jest niezwykle istotne. Gdy poćwiczysz robienie węzłów na sucho, potem prościej Ci będzie wiązać je w czasie rejsu.


Pierwszy rejs z doświadczonym kapitanem

Gdy wchłoniesz już wiedzę teoretyczną i uzupełnisz ją ćwiczeniami z wiązania lin, z pewnością nabierzesz ochoty na coś więcej. Wtedy przychodzi czas na pierwszą wyprawę żeglarską. Wybierz się na nią z osobami, które dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem. Jeśli nie masz takich ludzi wśród znajomych, spróbuj swoich sił na kursie żeglarskim. Takie zajęcia realizowane są w wielu miejscowościach, dlatego bez trudu znajdziesz szkolenie zorganizowane w dogodnej lokalizacji.  

Podczas kursu zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat podstaw żeglowania i zapewnienia bezpieczeństwa na łodzi. Dowiesz się, jak wykonywać manewry pod żaglami i na silniku. Zrozumiesz najważniejsze zasady obowiązujące na jachcie i przede wszystkim będziesz mieć możliwość wypróbowania tej wiedzy w praktyce pod czujnym okiem instruktora. Przy okazji nabierzesz wprawy w żeglowaniu, dzięki czemu będziesz czuć się pewniej podczas każdego kolejnego rejsu.


Przygotowania do pierwszej wyprawy

Przepisy umożliwiają samodzielne prowadzenie łodzi o długości kadłuba nieprzekraczającej 7,5 m osobom, które nie posiadają patentu żeglarskiego. Gdy marzysz o sterowaniu większym jachtem, najpierw musisz zdobyć doświadczenie (optymalnie kilka tygodni), odbyć niezbędne kursy i zdać egzamin. Uprawnienia do prowadzenia większych łodzi motorowych przysługują osobom z patentem sternika motorowodnego. Jachtem żaglowym może kierować żeglarz jachtowy. Zanim uzyskasz swój patent, możesz uczestniczyć w rejsach jako pasażer, który nie bierze udziału w obsłudze łodzi albo jako załogant, czyli osoba odpowiedzialna za niektóre obowiązki na jednostce pływającej. 

Przed wypłynięciem warto upewnić się, czy na pokładzie znajdują się kamizelki ratunkowe dla wszystkich członków załogi. Zanim rozpoczniesz swoją wyprawę, zaopatrz się w potrzebne akcesoria w dobrym sklepie z artykułami żeglarskimi (np. maristo.pl). Zadbaj nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o komfort. Przed rejsem uzupełnij swoją garderobę i ekwipunek.

Musisz najpierw spróbować żeglarstwa, by przekonać się, czy to coś dla Ciebie. Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną i przejdź do praktyki. Przekonasz się, że odkrywanie pięknych zakątków na łódce to świetna przygoda!


Wsparcie merytoryczne: sklep żeglarski Maristo.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.