Warto przeczytać

Zasiłek pogrzebowy przez internet

W roku 2020 Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wypłacił o 1 tys. zasiłków pogrzebowych więcej niż rok wcześniej. Liczba przekazanych świadczeń z powodu śmierci w ubiegłym roku to blisko 9 tys. zaś w 2019 roku liczba wniosków nie przekroczyła 8 tys.

Zasiłek pogrzebowy to jedno ze świadczeń, o które możemy złożyć wniosek przez internet. Musimy oczywiście odpowiednio się do tego przygotować.

- Z tej usługi skorzystają  wyłącznie osoby, które mają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli nie mamy swojego konta  na  PUE ZUS możemy założyć go przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP albo  w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do podpisania wniosku o zasiłek wykorzystamy  certyfikat kwalifikowany lub  profil zaufany ePUAP.

 

Ważne terminy

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od  dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. 

Wypłata zasiłku pogrzebowego przez ZUS nastąpi niezwłocznie, nie  później jednak niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej  do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

 

Jak złożyć wniosek przez internet

Aby złożyć wniosek przez Internet, musimy zalogować się na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Następnie w katalogu usług wybieramy usługę "Złożenie dokumentu  Z-12". Dalszy krok to uzupełnienie dane w formularzu i wskazanie dyspozycji sposobu odbioru korespondencji w tej sprawie. Domyślnie korespondencja zostanie skierowana elektronicznie poprzez PUE ZUS. Osoby posiadające konto w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej powinny pamiętać o podaniu numeru rachunku, na który ZUS ma wypłacić zasiłek. Ostatni krok to podpisanie wniosku za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP  i wysłanie elektronicznie do ZUS.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.