Kultura i rozrywka

Zapusty w Radziłowie 2011

Zapusty w Radziłowie 2011

8 marca 2011 r. odbyły się Zapusty Radziłowskie.

Impreza organizowana corocznie przez gminę Radziłów. Występy, tańce, śpiewy, ognisko, korowód przebierańców i mnóstwo innych atrakcji skupiają mieszkańców i ich gości, którzy wspólnie żegnają czas karnawału.

W programie imprezy tego dnia były m.in. występy kabaretu "Śpiewacze z Wizny”, młodzieży z Gimnazjum w Radziłowie, zespołu biesiadnego oraz  "Kolorowego taboru”. W godzinach wieczornych świętowano też podczas zabawy zapustowej.


Zapusty to dawne polskie określenie karnawału używane jeszcze po II wojnie światowej, zwłaszcza na wsiach. Z zapustami łączył się zwyczaj "chodzenia po kolędzie", podczas którego kolędnicy odgrywali krótkie scenki fabularne, otrzymując w zamian poczęstunek lub drobne datki czy podarunki. Dla grup zamożniejszych (głównie szlachty, a później także mieszczaństwa) zapusty były okresem zabaw, kuligów, balów. Zapusty kończyły się o północy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, która rozpoczynała 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

fot. e-Grajewo.pl

wtorek, 19 października 2021

Echa wydarzeń w SP 4

wtorek, 19 października 2021

"Kubusiowi Przyjaciele Natury" w SP 2

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.