Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 5610 wyświetleń

Zaniósł oszczędności do wpłatomatu, stracił 89 tysięcy

89 tys. złotych straciło małżeństwo, które zostało oszukane tzw. metodą na pracownika banku. Mężczyzna uzyskał telefoniczną informację, że ich oszczędności są zagrożone. Wypłacił swoje pieniądze i zgodnie ze wskazówkami wpłacił je do wpłatomatu na podanym rachunek.


Małżeństwo z powiatu ełckiego straciło 89 tys. złotych ze swojego konta. To niestety kolejny przypadek oszustwa metodą "na pracownika banku". Publikujemy tą informację ku przestrodze! Prosimy przekazywać ją swojej rodzinie i znajomym, żeby jak najwięcej osób miało świadomość schematów działania oszustów.


Jak takie oszustwo wygląda?

Dzwoni osoba podająca się za pracownika banku np. z wydziału bezpieczeństwa. Informuje o rzekomych próbach włamania się na konto właściciela. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób i przy takim doborze branżowego słownictwa, że faktycznie wygląda jak prowadzona przez bankowca. Mieszkaniec Ełku, zgodnie z informacjami telefonicznymi wypłacił 89 tys. złotych ze swojego banku. Działając dalej w oparciu o wskazówki rzekomego bankowca, mężczyzna wpłacił wszystkie pieniądze we wskazanym wpłatomacie używając kodów podanych przez rozmówcę.


Po pewnym czasie mężczyzna zorientował się, że coś jest nie tak. Niestety było już za późno i nie odzyskał swoich pieniędzy.
Cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji, dlatego każdy telefon z prośbą o przekazanie jakichś pieniędzy, danych osobowych, kodów logowania do rachunku powinien wzbudzić naszą czujność i zachowanie szczególnej ostrożności. - KPP Ełk, 19.01.2022 r.

 

 

Komentarze (11)

Gdzie są pracownicy banku? Przychodzi dziadek i wypłaca całą kase i nikt o nic niepyta? Moze mają współudział? Tak wiem niemaja moze prawa pytać ale to są bezbronne osoby .

Jestem przekonany, że mają wtyki w bankach. Gdybym dostał taki telefon z poleceniem wypłaty lub przelewu iluśtamdziesięciu tysięcy to bym gościa wyśmiał i zapytał czy chce 100 zł ale dopiero po wypłacie. Wiedzą do kogo dzwonią.

pracownicy banku nie mają prawa ingerować w poczynania swoich klientów.
Apacz, jeśli brakuje Ci rozumu to poproś o pomoc

Prawda od dawna znana nie dzwonią do osób pierwszych lepszych bo niby z kąt numer konkretnej osoby która posiada takie pieniądze, po drugie by wypłacić 10 000zł trzeba dzień wcześniej złożyć dyspozycję w banku, co za bank że akurat od ręki wypłaci każdą kwotę.
Dlaczego policja nie zainteresuje się metodą pozyskiwania informacji przycisnąć osoby wydające takie kwoty emerytom.

Właśnie przychodzi babcia albo dziadek biorą dużą sumę pieniędzy i od ręki im bank wypłaca kasę bez problemu Powinna Pani/Pan z okienka poinformować rodzinę o tym albo chociaż Policję . Idź poproś o kredyt 50,000zł to zobaczysz ile dni musisz czekać oni nie mają przygotują dopiero dostaniesz zadzwonią do ciebie na który dzień będą pieniądze... Sądzę ze ręka rękę myje tak samo jak z numerami telefonów weź na abonament zaznacz ze nie chcesz aby numer był dawanym firmom itp nie zdążysz wyjść z salonu operatora i już dzwonią wygrałeś odkurzacz , to przyjdź na pokaz garnków to fotowoltanika to twój numer wylosowany w grze o dużą kasę

To tak od ręki można wypłacić prawie 100 tys zł? Swego czasu jak chciałem wypłacić z banku większą kwotę to musiałem wcześniej zgłosić, a pieniądze były za dwa dni ale to był bank spółdzielczy.

Z tymi operatorami to coś jest, kupiłem telefon w salonie firmy t i jeden z pierwszych sms po aktywowaniu karty sim był od firmy pomagającej odzyskać odszkodowanie komunikacyjne.
Ciekawe co się stało z naszymi danymi, które zostawialiśmy w oświadczeniach przy wejściu do szpitali i przychodni przy pierwszej fali cowida?

A podobno człowiek to rozumna istota więc powinien myśleć. Na ludzką naiwność nie ma lekarstwa.

Eee bajka jakaś takie pieniądze nie wypłaca ot tak napewno by była jakaś przed rozmowa właściciel by nie poinformował że otrzymał taki a taki to telefon ?i by się wyjaśniło Ale dobrze przestroga wskazana.

Pracownik banku pyta przy wyplacie ale nie ma obowiązku zadawać takiego pytania. Często zdarza się pytać a w jakim celu potrzebuje pan/pani wypłacić większą ilość gotowki ODPOWIEDZ JEST JEDNA A CO TO PANIĄ OBCHODZI?
A większą ilość gotowki można wypłacić bez zamówienia kazdy bank ma inne zasady. Jeśli ktoś wypłaca gotowke i wpłaca na byle jaki kod podany przez telefon to albo ma jej za dużo albo powinien zostać ubezwłasnowolniony tyle w temacie

Jeszcze wiecej elektonicznej bankowosci, aplikacji i innych pierdol i informacji o nieskonczonych mozliwosciach- platniczych , ktore mozna skopiowac i potem naiwnym wsciskac !
Szybko i prosto dziala- rowniez w odwrotna strone ta cala chora nowoczesnosc- im bardziej jestes do porzadu tym bardziej brakuje cie z tylu !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.