Warto przeczytać

Zalety wycinarek wodnych - dlaczego warto w nie zainwestować?

Technologia cięcia wodą od wielu lat cieszy się dużą popularnością w różnych gałęziach przemysłu. Wycinarki wodne charakteryzują się przede wszystkim dużą uniwersalnością. Warto poznać również ich pozostałe zalety.


Jak działa wycinarka wodna?

Technologia cięcia wodnego zaczęła się rozwijać już w XIX wieku i znajdowała zastosowanie przede wszystkim w przemyśle wydobywczym. Od lat 30. XX wieku zaczęto ją wykorzystywać na zdecydowanie szerszą skalę. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, wciąż takie same są jednak zasady działania wycinarek wodnych CNC. 


Cięcie jest możliwe dzięki strumieniowi wody, którego ciśnienie przekracza nawet 4 tysiące atmosfer, a głowicę tnącą opuszcza strumień wody charakteryzujący się olbrzymią energią. Oprócz samej wody możliwe jest również dodanie ścierniwa, które umożliwia cięcie materiałów o większej twardości. 


Duża uniwersalność wycinarki wodnej CNC

To, jak działa wycinarka wodna, przekłada się bezpośrednio na szeroki zakres jej zastosowania. To – obok technologii cięcia laserowego – najbardziej uniwersalna metoda obróbki materiałów. Strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem jest w stanie przecinać m.in. stal nierdzewną i węglową, różnego typu metale, tworzywa sztuczne, ceramikę czy szkło. 


Dużą popularnością cieszy się przecinarka wodna do glazury, która umożliwia precyzyjne i ekonomiczne cięcie płytek, jednak wycinarki wodne CNC sprawdzają się w cięciu blach czy wymagającym sporej precyzji i delikatności cięciu szkła. 


Dlaczego warto postawić na wycinarki wodne? Zalety

Uniwersalność to jedna z najważniejszych zalet tej technologii, ale bez wątpienia na tym nie kończy się długa lista korzyści, jakie odnoszą użytkownicy urządzeń. Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferują nowoczesne wycinarki wodne Eckert


Należą do nich:

  • Automatyzacja: współczesne wycinarki korzystają z zaawansowanych sterowników CNC. Operator może więc wprowadzić precyzyjne parametry cięcia, w tym cięcia seryjnego. Urządzenie monitoruje przebieg procesów, a sieć czujników i kamer pozwala również na diagnozowanie potencjalnych usterek.
  • Sprawdza się przy grubych materiałach: technologia cięcia wodą umożliwia przecinanie nawet materiałów o grubości 300 mm. Pod tym względem wycinarki wodne radzą sobie lepiej od wielu alternatywnych metod.
  • Brak potrzeby dalszej obróbki: wysoka jakość krawędzi po cięciu sprawia, że w większości przypadków nie będzie konieczne ich dalsze obrabianie. Po raz kolejny: nie jest to standardem w przypadku innych technologii, zwłaszcza w kontekście obróbki termicznej.
  • Wysoka precyzja i detale: wycinarki wodne CNC sprawdzą się w przypadku realizacji nawet bardzo wymagających projektów zawierających dużą liczbę skomplikowanych detali, a sam proces cięcia może być zautomatyzowany.


Wycinarki waterjet przyjazne środowisku


Jak widać, wycinarki wodne posiadają bardzo dużo zalet, które sprawiają, że są wykorzystywane w różnych zakładach. Warto zwrócić również uwagę na to, że to przyjazna środowisku metoda cięcia. Przede wszystkim w trakcie pracy urządzenia nie powstają szkodliwe gazy czy pyły, które towarzyszą wielu innym metodom obróbki. 

Samo zużycie wody, w przypadku nowoczesnych maszyn do cięcia wodą, jest natomiast stosunkowo niewielkie. Współczesne technologie umożliwiły również redukcję energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompy, dzięki czemu cięcie wodą staje się coraz bardziej ekonomiczne. 

Inwestycja w maszynę, choć wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, może wobec tego szybko się zwrócić, zwłaszcza w przypadku zakładów, które potrzebują zachowania wysokiej elastyczności obróbki.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.