Zakończyła się budowa stadionu miejskiego w Białymstoku, z trybunami o pojemności ponad 20 tys. widzów. Miasto szacuje, że ok. dwóch miesięcy potrwa procedura odbioru obiektu i przekazania go w całości do użytku.
Stadion miejski w Białymstoku powstawał z problemami. Budowa rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a cały obiekt miał być gotowy w 2012 roku. W czerwcu 2011 roku miasto odstąpiło jednak od umowy z ówczesnym wykonawcą, polsko-francuskim konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu i wciąż tam się toczy. Miasto domaga się wielomilionowych kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym.
Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe prezydenta Białegostoku, za prace pierwszego wykonawcy miasto zapłaciło ok. 21 mln zł netto. W nowym przetargu wybrano drugiego wykonawcę do dokończenia budowy: hiszpańsko-polskie konsorcjum. Zaproponowana przez nie cena - to prawie 206,5 mln zł netto.
W sierpniu 2013 roku oddano do użytku pierwszą część obiektu, z trybunami na 7 tys. osób, salami konferencyjnymi, miejscami dla mediów, która od roku jest użytkowana. W drugim etapie powstały m.in. trybuny na blisko 15 tys. miejsc, lokale komercyjne, zaś obok stadionu - boisko treningowe.
Sprawą budowy stadionu zajmuje się nie tylko sąd, ale i Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Sprawdza bowiem, czy doszło do popełnienia przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zawalenia się tego obiektu. Chodzi o - nagłośnioną przez pierwszego wykonawcę stadionu, firmę Eiffage - opinię biegłych ze sprawy sądowej, gdzie mowa jest m.in. o tym, że konstrukcja zadaszenia "powinna być w trybie pilnym poddana kompleksowemu audytowi niezależnej jednostki projektowej w celu usunięcia potencjalnych zagrożeń". - opisuje PAP
Jagiellonia Białystok – polski klub sportowy z siedzibą w Białymstoku rozgrywający swoje mecze na Stadionie Miejskim, najbardziej utytułowany i najsłynniejszy klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce.
Nad tym, co się dzieje na trybunach, czuwa Stowarzyszenie Kibiców Dzieci Białegostoku. Jest ono oficjalnym reprezentantem kibiców w kontakcie z klubem. Głównym założeniem stowarzyszenia jest zjednoczenie wszystkich kibiców Jagiellonii na każdej płaszczyźnie życia kibicowskiego i codziennego. Bardzo ważnym założeniem Stowarzyszenia „Dzieci Białegostoku” jest angażowanie się w życie sportowe , społeczne i kulturalne, poprzez organizowanie imprez sportowych i rozrywkowych dla dzieci, młodzieży w szkołach, domach dziecka, ośrodkach wychowawczych. Innymi, również ważnymi celami stowarzyszenia są akcje:
malowania Białegostoku i Podlasia
promowania wolontariatu oraz zachęcanie do honorowego krwiodawstwa
promowania kultury fizycznej, sportu, turystyki i zdrowego trybu życia.
Tworzeniem opraw stadionowych i różnych choreografii z nią związanych zajmuje się Ultras Jagiellonia Białystok (UJB).
poniedziałek, 25 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
A co nas obchodzi stadion w Białymstoku..skrzyzowanie w Grajewie przy torach..k...a
Po co ten stadion jak 1. liga się szykuje ?!?
niektorych obchodzi, jak ciebie nie to nie komentuj